Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Калин Николов е новият носител на отличието "Карикатурист – подбудител на годината"

Калин Николов, Йовчо Савов и Кин Стоянов (от дясно наляво)
Снимка: БНР

Официално в ефира на програма Христо Ботев и предаването “Нашият ден“ беше обявен новият носител на отличието "Карикатурист – подбудител на годината" за 2023-та година. Това е карикатуристът Калин Николов. Той беше обявен от досегашния носител на отличието – Йовчо Савов, който е “Карикатурист на годината“ за 2022-ра година.

"Горд съм да връча тази награда на Калин Николов, за мен е чест! Познаваме се отдавна, от времето, в което той беше момче в гимназията. Честито!", каза Савчев и допълни:

"Борис Димовски беше един относително мълчалив човек. Почти никога не съм го виждал широко да се смее, когато той правеше своите гениални вметки при разговор, за които човек трябва да бъде с някакъв бележник, за да ги записва, защото те се раждаха непринудено и много точно в целта. Димовски беше една вселена. Той рисуваше много бързо и леко. Всичко беше синхронизирано като мисъл и логика."

"Благодаря! Има вълнение, идвайки насам източното слънце ми напомни, че сутрин се виждахме много рано, когато той беше депутат, преди работата му. Помня как хората го поздравяваха веднъж. В петък беше излязъл на трибуната в Народното събрание и беше поискал военната служба да стане една година и тогава тръгна тази процедура. Кин Стоянов измъкна думата, с която исках да започна “скромност“. Той беше невероятно скромен“, каза награденият Калин Николов в ефира на “Нашият ден“.

Ето как коментира отличието в предаването журналистът – Кин Стоянов:

"Борис Димовски беше един изключително скромен човек. Той остави невероятно творчество, не само в карикатурата, но остави и един художествен стил. Целият стил на Дома на хумора и сатирата в Габрово, като се започне от стенописите и се стигне до сувенирите, които се продават в магазина, бяха създадени от неговия гений и сръчни ръце. Но и успя да възпита своето потомство в своята пословична скромност, затова миналата година, хора, които сме близки със спомена за него, се събрахме, за да учредим едно такова отличие, за да припомним за него. И това отличие винаги трябва да се излъчва в Деня на Будителите“. 

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Асоциацията на българските училища в чужбина – "Образованието като грижа и ценност"

Днес в София се откри XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ). В Националния студентски дом на пл. "Народно събрание" се събраха 64 представители на българските училища по света, гости от Министерството на образованието и науката, Изпълнителната агенция за българите в чужбина, Президентството, представители на..

публикувано на 22.07.24 в 14:28

Диан Костов: Изкуството обединява хората

От 15 юни до 18 август в Националната базилика на Светото сърце в Брюксел се представя изложбата на българския зограф Диан Костов, озаглавена "Кръстопът – цената на избора".  "Кръстопът – цената на избора" е вдъхновена от търсенето на духовността в съвремието и преобразява базиликата както отвътре, така и отвън с нестандартни инсталации и..

публикувано на 22.07.24 в 13:45
Антонио Таркуинио (вдясно), Жени Михайлова и Димитър Стойнов, съветник на Консулския кореспондент във Варна

Дните на италианската култура се откриха в Балчик

Под патронажа на Министерството на културата, в сътрудничество с Посолството на Италия в България и на Италианския културен център в София, на 21 юли в ДКИ КЦ "Двореца" в Балчик се откриха Дните на италианската култура , които се провеждат за седма поредна година. В Каменната зала до 30 юли може да бъде посетена изложбата "Операта – културно..

обновено на 22.07.24 в 13:24
Резерват

Природната среда на Балчик – дом на защитени видове и място на легенди

Освен море и богата културна програма Балчик предлага досег до красива и уникална природна среда . За защитените местности в "Нашият ден" разказва Мариан Цветков , инженер, озеленител и лесовъд към Община "Балчик", известен и като разказвач и изследовател на местните легенди. Географските дадености на община Балчик са много разнообразни..

публикувано на 22.07.24 в 09:43

Най-старото читалище в Балчик – живо средище на духовността

За историята и дейността на най-старото читалище в Балчик "Паисий Хилендарски" в "Нашият ден" разказва Веселин Павлов – секретар на читалището. Балчишкото читалище е основано през 1870 година. Жителите на града осъзнали, че имат нужда от средище на духовността и просветата, затова богатите балчиклии решили да учредят такава организирана..

публикувано на 22.07.24 в 09:20