Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Животът, макар и кратък" с премиера в "Сфумато"

4
"Животът, макар и кратък" – от Станислав Стратиев, реж. Бюрхан Керим
Снимка: Театрална работилница

"Животът, макар и кратък" от Станислав Стратиев – премиера в Театрална работилница "Сфумато". Разговор с режисьора Бюрхан Керим и актьорите Боян Фераджиев и Петко Венелинов.

"Животът, макар и кратък" от Станислав Стратиев e премиерното заглавие в афиша на "Сфумато". Постановката на младия режисьор Бюрхан Керим влиза в репертоара на Театралната работилница след номинация в тазгодишния "Малък сезон", който дава възможност за изява на най-младите творци в различните изкуства.

"Животът, макар и кратък" проследява лутанията на интелигента в сложната действителност, която изпречва стени пред всяка негова крачка, сблъсъка на идеалистичните намерения с реалността и усилията, които са необходими, за да бъде променено статуквото. Героят на Стратиев – Архитект Стилянов, е млад интелигент, който все още не се е срещал с живота извън зоната си на комфорт. Една пролетна сутрин решава да сложи край на компромисите и да направи решителна крачка към по-достоен живот за себе си и за другите. И тъкмо там настъпва конфликтът, защото промяната в действителност се оказва много по-трудна за постигане и е изпитание за волята.

Проследимата тенденция в творчеството на Стратиев от дебютната му книга "Самотните вятърни мелници" до последните, писани вече в годините на Прехода, е в посока смрачаване на настроението, разомагьосване на илюзиите, преобразяване на хумора в ирония, замяна на алегоричния изказ в изричане на огорчения и тревоги. В нашата пиеса откриваме аналогия между ранния Стратиев и идеалистичния, наивен Архитект Стилянов. 

По хода на действието неистовият акт на Архитекта за промяна към по-добро и почти детинската му вяра в тази идея биват подложени на изпитание и обречени на провал. Капитулацията му на финала разчитаме като предупреждение вече от късния Стратиев – към интелигента на XXI век, дръзнал да се изправя срещу статуквото – да знае измеренията на трудността, защото познаването на Бетовен и Бергман не са достатъчни в тази битка.

Подобен прочит на Стратиев, на толкова познатия на българската публика Стратиев, ни се струва крайно необходим, защото двадесет години след смъртта на автора смешните му текстове за "Българският модел" вече звучат зловещо", казва по повод премиерата режисьорът на спектакъла Бюрхан Керим.

В представлението участват Боян Фераджиев (в ролята на архитект Стилянов), Петко Венелинов, Стефан Саръиванов, Преслав Търпанов, Ангела Канева, София Джустрова.Сценографията и костюмите са дело на Ива Славкова и Екатерина Андреева, композитор – Христо Намлиев.

Премиерата е на 2 ноември в Театрална работилница "Сфумато".

Чуйте интервюто на Рада Стойкова с режисьора Бюрхан Керим и актьорите Боян Фераджиев и Петко Венелинов.

Снимки – Театрална работилница "Сфумато"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"С образа на онези деца, които бяхме" гостува авторът Андрес Сааведра

 "С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..

публикувано на 31.01.25 в 16:29

Бориса Сарафова за моноспектакъла "Не, аз благодаря!" в Плевен

"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега текстът ще оживее за първи път на театрална сцена. "Намираме се във вътрешността на театъра. Точно в този ден театърът е празен. Всички са на турне в с. Тръстеник. Само гардеробиерката Невенка е..

публикувано на 31.01.25 в 16:25

"Стих, вокал и танц" – 33 години специалност "Балетна педагогика"

С концерт-спектакъла "Стих, вокал и танц" се отбелязват 33 години специалност "Балетна педагогика" в Националната музикална академия "Панчо Владигеров". В навечерието на събитието, което ще се състои на 1 февруари (събота) от 18 ч. , в "Артефир" разговаряме с  примабалерината и балетен педагог, доайен на българската балетна школа – доц...

публикувано на 31.01.25 в 15:54
проф. Вера Бонева

Монография на Вера Бонева за Чудомир

Изследването на проф. Вера Бонева за Димитър Чорбаджийски - Чудомир (1890-1967) "Въобщественик: Книга за Чудомир" разглежда "по-слабо интерпретирани аспекти на Чудомировото дело – педагогическата и краеведската му дейност, наставничеството му спрямо млади творци, пътуванията му в чужбина".  В монографията за първи път е разгледан подробно..

публикувано на 31.01.25 в 09:15

Актрисата Елена Атанасова е Лола

На 31 януари в Сатиричния театър "Алеко Константинов" е премиерата на моноспектакъла "Случаят Лола" от Хосе Варлета . Испанският драматург и писател в момента е в България. След "Луцифер" и "Светици и перверзници", "Случаят Лола" е трето заглавие от този автор в афиша на Сатиричния театър. Режисьор на пиесата е Николай Младенов, сценографията е на..

публикувано на 31.01.25 в 08:35