от 0.15 до 0.30 часа
Радиоколекция
Мирон Иванов „Живей като другите и бъди благословен“ – 52 част
от 0.30 до 2.00 часа
Среднощен радиоекспрес
редактор: Кирил Чобанов
от 2.00 до 3.00 часа
Музиката, която обичам с Елинка Величкова
от 3.00 до 5.00 часа
Еврокласик ноктюрно
редактор: Ивета Грънчарова
от 5.00 до 5.30 часа
Музика на народите
редактор: Пламен Георгиев Традиционни песни и шлагерна музика от Съединените американски щати.
от 5.30 до 6.00 часа
Българска народна музика
от 6.07 до 6.50 часа
Музика за събуждане
Концерт
редактор: Зорница Цветанова
от 6.50 до 7.00 часа
Ранобудно петленце
„Вулканична пепел“ от Марко Ганчев
от 7.20 до 8.00 часа
Детското.БНР
„Малкият принц“ – 2 част Автор: Антоан дьо Сент Екзюпери редактор: Теодор Иванов
от 8.06 до 11.00 часа
Нашият ден
Водещ: Люба Константинова
Редактор: Светла Тодорова
8:00-9:00 ч.
Спомен за професора по културна антропология и преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски" Ивайло Дичев.
„Темите на деня” на едно семейство, което се нуждае от помощ – в началото на сезона на благотворителността – кои са хората и институциите, които организираха благотворителен концерт в помощ на малката Белослава? Разговор с Рая Желева от движението "Деца помагат на деца", ученичка в 8 клас в Хасковската eзикова гимназия "Проф. д-р Асен Златаров".
„Темата на деня“: За градовете и селата, в които ще продължаваме да живеем и след местните избори - разговор със Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините в Република България.
9:00-10:00 ч.
“Разговорът” за етиката на новото и пътищата на бдителността и неудовлетворението: с автора на “Отношението между епистемология и етика след Франкфуртската школа” Георги Илиев и с литератора Камелия Спасова.
“Времето на редактора”: Среща с артистичното семейство Донковски, което откриваме в троянското село Дълбок дол – разказва Цветан Донковски. Автор: Светла Тодорова.
Рубрика, изготвена съвместно с Министерството на туризма.
от 11.00 до 12.00 часа
БНР топ 20
водещ: Диляна Трачева
Класация за български песни
от 12.20 до 14.00 часа
Артефир
водещ: Димитрина Кюркчиева
редактор: Дарина Маринова
музика: Цвети Бахариева
Поетът Марин Георгиев ще ни гостува с новата си книга „Девет“.
„Литературен наблюдател“ с Гергана Рачева: „2084. Краят на света“ от алжирския писател Буалем Сансал.
Премиера на „Да останем само приятели“ от Лоран Рюкие в Сатиричния театър - постановка и музикално оформление на Никола Стоянов.
АРТ сцената на „Шипка“ 34 открива нова театрална студия по повод 30 години от създаването си. Разговор с директора на Арт театър Милена Червенкова.
„Хоризонт на безсмъртие“ - книга на Ивайло Митев, издадена в подкрепа на благотворителна кауза.
„Градините на Гайя“- изложба на Вероника Михалева в галерия „Нирвана“.
„Фонограф”.
от 14.00 до 15.00 часа
Класично и романтично – Музика хисторика
водещ: Калина ТомоваПредставяне на най-новия албум на италианския клавесинист Фернандо Де Лука, в който е осъществена световната звукозаписна премиера на „Първа книга с произведения за клавесин“ от френския къснобароков композитор Шарл-Александр Жолаж (ок. 1700-1761).
от 15.10 до 16.30 часа
"1001 защо – Ефир знание": За думите – Избрано
водещ: Венета Гаврилова
Пътят, пътуването, пътуващият човек в традиционната култура и думите и съчетанията, с които продължаваме да ги назоваваме и в днешния ден – доц. Марияна Витанова, етнолингвист.
„Игрословица“ – игра със слушателите.
„Всичко за образованието“ – За различните представи за дисциплина и начините за постигането ѝ в училище – разговор с Виктория Костадинова – с опит като учителка в различни степени на образованието в различни училища, училищен психолог, в момента зам.-директор на Център за работа с деца със специални образователни способности в Плевен.
от 16.30 до 17.00 часа
"1001 защо – Ефир знание": Радиоенциклопедия
водещ: Михайлина Павлова „История на портрета“
„Портретът в изобразителното изкуство“
Портретът като художествено изображение от античността до наши дни. Кога художникът започва да чувства нужда да пресъздаде не само външната прилика с модела, но и да улови неговото душевно състояние и характера му. Защо Леонардо да Винчи рисува Джокондата в компанията на музиканти?Неизчерпаемите възможности на един автопортрет. Защо в България не обичали светлосянката и каква е разликата между ктиторските портрети в църквите и класическия портрет? Разговор с изкуствоведа д-р Бойка Доневска и проф. Андрей Даниел.ПОВТОРЕНИЕ
от 17.00 до 18.00 часа
Какво се случва
водещ: Таня Димова
редактор: Надя Атанасова
музикален редактор: Цвети Бахариева
Борбата с онлайн зависимостта - как младите хора да градят устойчиви умения за справяне с съвременната онлайн среда?
Разговор с Ния Петрова и Ваня Нотева от сдружение “ПроБудник”.
от 18.30 до 19.30 часа
Жива вода – Класация „Надпяване“
с Ивайло Маджаров
от 19.30 до 21.30 часа
Музикалните вечери – Студио „Музика“
с Мария Вълчанова
„Мишовите звукови пейзажи” - разговор с пианистите Анжела Тошева и Иван Керековски за второто издание на фестивала за съвременна музика в село Антон, посветен на паметта на композитора Михаил Големинов.
от 21.30 до 23.00 часа
Аларма
автор и водещ: Цветан Цветанов
редактор: Ася Чанева
музикален редактор: Сибила Лилова
Туарегската култура, пустинният блус, номадският начин на живот на туарегите (или „Кел Тамашек“, както е самоназванието им) в Северна и Западна Африка в противовес на правите линии на (пост)колониалните граници – телефонно интервю (ден преди да свири за първи път в София) с Омара „Бомбино“ Молтар от Нигер, един от водещите туарегски китаристи и фронтмени днес.
Как един американски барабанист, завършил Бъркли Колидж, се озова в туарегска блус група – „външната“ гледна точка на един съвсем не „външен“ човек – на живо в студиото – Кори Уилхелм от „Груп Бомбино“.
„МО ФАЯ“ – фрий джаз между американската традиция, Балканите и Грьонингенската авангардна школа.
от 23.00 до 24.00 часа
Музика преди полунощ – Животът в джаз
водещ: Михаела Колева редактор: Албена Велева
Когато животът в джаз срещне двама легендарни изпълнители, те сформират легендарно дуо. Например Бил Евънс и Джими Хол, Хърби Хенкок и Уейн Шортър, Чик Къриа и Гари Бъртън. Това са само част от прекрасните джаз инструментални дуети, които слушаме в предаването.
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Безпътният автобус" от Джон Стайнбек – 1 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Даниела Найденова от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев "Музиката, която обичам" започва годината с албуми, оставили следа в изминалата 2024:..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Нежна е нощта" от Франсис Скот Фицджералд – 11 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев "Музиката, която обичам" започва годината с албуми, оставили следа в изминалата 2024:..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Нежна е нощта" от Франсис Скот Фицджералд – 10 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев "Музиката, която обичам" започва годината с албуми, оставили следа в изминалата 2024:..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Нежна е нощта" от Франсис Скот Фицджералд – 9 част от 0.30 до 3.00 часа Джаз плюс Дуенде Водещ: Людмил Фотев Започваме с поредния проект на откритието ни от 2005 Силвия Перес Крус, сега световна звезда, току-що издала записания в Аржентина дуетен албум с китариста Хуан..
Избрано от програмата от 0.30 до 2.00 часа Радиотеатър след полунощ "Януари" от Йордан Радичков от 2.00 до 3.00 часа Нощна Академия комика Избрано от "Академия комика" и от "Голямата къща на смешните хора". от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален радиообмен от 5.00 до 6.00 часа Българска народна музика..
На 16 януари в "Топлоцентрала" е премиерата на спектакъла "Представление и наказание" на Иван Станев и Ф. М. Достоевски. Адаптацията и режисурата са на..
Легендите на експерименталната музика и неконвенционалния джаз Франк Гратковски (Германия) и Казухиса Учихаши (Япония) пристигат в София на 23..
"Целият свят е сцена и ние всички сме актьори." Може би банален израз, когато се опитваме да говорим за театър, живот и изкуство, но както знаем, в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg