Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мими Виткова:

Не можем да мислим здравната система само като пазарен субект

| обновено на 09.11.23 в 09:58
Мими Виткова
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Бившият министър на здравеопазването Мими Виткова изрази своето мнение относно работата на Министерството на здравеопазването в интервю за предаването "Нашият ден". В своите изказвания тя подчерта важни проблеми и тенденции в здравеопазването в България, които според нея трябва да бъдат разгледани и решени.

Мими Виткова сподели своята загриженост по повод дългосрочната перспектива на системата за здравеопазване. Тя подчерта, че през последните две десетилетия липсват дългосрочни идеи за развитие и оценка на резултатите от предприетите промени, които започнаха през 90-те години и началото на новия век. Според нея промените в системата са превърнали здравната система в напълно пазарна, но липсва задълбочен анализ на това какви проблеми от старата система са били решени и дали са възникнали нови.

Също така бившият министър изтъкна резултатите от проучване, проведено от Центъра за изследвания при Народното събрание, което показва тревожни оценки от страна на гражданите. Над 60% от българските граждани смятат, че не могат да получат медицинска помощ, а 45% вярват, че биха могли да я получат само ако имат лични контакти с лекарите. Според нея е особено обезпокоително е, че над 800 хил. българи нямат никакъв достъп до лекар и първична медицинска помощ.

По думите на Мими Виткова проблемът не е само в малките болници, "които вече липсват", но и в областните градове, където здравеопазването е в "окаяно състояние". Тя предупреди, че може да се стигне до тотална липса на здравна система и призова да се промени перспективата към здравеопазването, като се откажем от нейния вид на пазарен субект.

Освен това, бившият министър изрази критика и по отношение на въвеждането на електронните рецепти. Тя посочи, че противопоставянето между фармацевти и лекари е довело до бъркотия, а въвеждането на електронните рецепти е трябвало да бъде предвидено по-гъвкаво и да се предостави "гратисен период", по време на който и хартиените, и електронните рецепти да бъдат валидни.

Тези коментари отразяват становището на Мими Виткова относно здравната система в България и предизвикват обсъждания и размисли за бъдещето на здравеопазването в страната.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Боженци: Легендата за болярката Божана и как селото става културен резерват

През тази година се навършват 60 години от създаването на Архитектурно-историческия резерват "Боженци". Според легендата, селото е основано от болярката Божана, която през 1393 г., бягайки от превземането на Велико Търново, се укрива със семейството си в планината и стига до малка рекичка. Тя се установява по северните склонове на Стара планина и полага..

публикувано на 23.08.24 в 11:09
Илюстративна снимка

Инициативен комитет възражда емблематичния ансамбъл "Габрово"

В мобилното студио на предаването "Нашият ден" от град Габрово гостува 27-годишният хореограф и режисьор Иван Любомиров, който изпълнява и длъжността заместник-областен управител на Габрово. Той е също така член на инициативния комитет за възстановяването на ансамбъл „Габрово“. В интервюто той сподели важни аспекти около историята и бъдещето на..

публикувано на 23.08.24 в 10:15
Илюстративна снимка

Младите герои на Шипка: Ученици изкачват стъпалата към Паметника на свободата

Ден преди кулминацията на националното честване, посветено на Шипченската епопея, ученици ще се състезават в традиционната надпревара по скоростно изкачване на стъпалата към Паметника на свободата на историческия връх. Стартът ще бъде даден днес в 10 часа. Ученици от 5-ти до 12-ти клас ще застанат на старта в подножието на Паметника на свободата, към..

публикувано на 23.08.24 в 09:45
Диян Стаматов

481 свободни места за училищни директори: Има ли достатъчно подготвени кандидати?

На 19 август 2024 г. приключи кампанията за набиране на кандидатури за училищни директори в България. С общо 481 свободни места в страната , въпросът дали има достатъчно подготвени и мотивирани кандидати за тези позиции предизвиква значителен интерес. В ефира на предаването "Нашият ден" Диян Стаматов , председател на Съюза на работодателите в..

обновено на 22.08.24 в 10:40

Избрано: Как да консумираме безопасно подсладители: E-sladko предлага решения

През август предаването Lege Artis  поставя акцент върху някои от най-интересните интервюта, излъчени през годината. Сред тях се откроява разговорът с Елисавета Котова , председател на Асоциацията на децата с диабет, която представи първата българска информационна платформа за подсладители – E-sladko. Целта на E-sladko е да информира хората за..

публикувано на 21.08.24 в 13:14