Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Младите и ефектът на близкото минало

7
Снимка: @slavki.prikazki

Две млади художнички, завършили в чужбина, отвориха преди няколко месеца темата за Прехода, социалистическото ни минало и влиянието им върху днешния ни живот със своя проект "Славки приказки". Той ги превърна в своеобразен символ на поколението, което търси своите отговори за тези едновременно близки до нас и недостатъчно осмислени времена. 

"Хората на нашата възраст са в едно много сложно положение между двата периода – социализма, Прехода и новото време и имат нужда да си отговорят на някои въпроси. Въпросите за настоящето винаги водят към миналото." – казва Анна Иванова

"Учихме в Университета Фалмут във Великобритания, имахме обща носталгия, тогава се роди идеята за "Славки приказки". Когато си в чужбина и си на двайсет и малко, имаш естествената нужда от идентичност. Когато кажеш, че си от България в очите на всеки чужденец изскачат различни неща наум. Има любопитство, как живееш, какво правиш, как изглежда България. И започваш да се замисляш всъщност ти какво отношение имаш". – добавя Калина Иванова – "Това, което определя какво ще бъде едно поколение са събитията, които са се случили преди да се родим или когато сме били малки. Това е основата. Когато си дете, ти просто приемаш подсъзнателно."

В своя оригинален проект Анна Иванова и Калина Иванова изработват макети на панелен блок и на два апартамента от различни години, като пресъздават дори най-малките детайли от българското всекидневие. В жилището се открояват някои знаци, свързани със социализма, но много от вещите насочват и към Прехода и навлизането на западната култура в България. Днес двете вече мечтаят да видят своите макети в музей, за да бъдат разглеждани от други млади, които пък да зададат своите въпроси към епохата. Чуйте Анна Иванова и Калина Иванова в "Какво се случва".

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Иво Тодоров с първи български компактдиск с музика, създадена от изкуствен интелект

Журналистът Иво Тодоров създаде първия български компактдиск с музика, генерирана от изкуствен интелект. Компилацията е със заглавие "Обещай да ме целунеш" и съдържа 14 композиции, направени от Suno АI, като мелодиите и вoкалите са генерирани изцяло от платформата. 12 от текстовете на песните са по стихове на Иво Тодоров от последната му книга..

публикувано на 17.02.25 в 17:30

Възкресия Вихърова поставя "Съзвездия"

Възкресия Вихърова поставя "Съзвездия" от Ник Пейн. В премиерния спектакъл участват Антоанета Петрова и Цветомир Лазаров. Сценографията е на Зарко Узунов, композитор – Емилиян Гацов (Елби). Ник Пейн се увлича от различни теории, като квантовата механика и се опитва да ги внуши в пиесата си. Това е било огромно предизвикателство за Вихърова...

публикувано на 17.02.25 в 16:16

Трилърът "Конклав" е най-добрият филм според наградите БАФТА

Автор: Велизара Сърчаджиева Трилърът "Конклав" спечели в категорията "Най-добър филм" на наградите БАФТА , предадоха световните агенции. Филмът за папския конклав и драмата "Бруталистът" триумфираха на снощната церемония. Лентата "Конклав", режисирана от Едуард Бегер, беше номинирана в най-много  категории от всички останали, цели..

публикувано на 17.02.25 в 14:55
Олег Чернев (вдясно) и Антон Митов

Антон Митов представя: Изложбата на рисуващи артисти "В памет"

Общопрактикуващият актьор Олег Чернев - ОПА за изложбата на рисуващи артисти "В памет", посветена на кинорежисьора Николай Волев. Изложбата е открита на 11 февруари във фоайето на сцена "Сълза и смях" и ще продължи един месец.  Инициатор е Общество "Рисуващи артисти", като в експозицията са подредени графики, фотографии и платна на Николай Волев и..

публикувано на 17.02.25 в 12:43

Втора книга на Мануел де Педроло на български език

Мануел де Педроло (1918-1990) е познат у нас досега само с един роман "Хроника на второто начало" в превод на Нева Мичева. Благодарение на него той е най-четеният автор на каталонски. Този негов роман-антиутопия се изучава в училищата и се печата в големи тиражи. Сега у нас се появи още една книга на Педроло – с разкази "Последен ход" от този..

публикувано на 17.02.25 в 12:10