"Под властта на театъра всяка роля е различни царство" – под това мото ще премине единадесетата Нощ на театрите, която идва на 18 ноември.
Нашата страна се присъедини към европейската инициатива през 2013 година с идеята да стане част от общия празник на всички, които обичат театралното изкуство – независимо от коя страна на сцената са.
Тази година Нощ на театрите ще има в 14 български града – София, Пловдив, Варна, Русе, Стара Загора, Благоевград, Плевен, Шумен, Симитли, Кърджали, Търговище, Пазарджик, Ловеч, Сливен.
Програмата включва близо 100 събития - спектакли за деца и възрастни, разходки зад кулисите, творчески срещи и уъркшопи, импро театър, танцови пърформънси, презентации, концерти.
Според идеята на Нощта те ще се състоят не само на обичайното място - в театрите, а ще изненадат зрителите и на нетрадиционни за театъра места.
Символичното начало на Нощта ще бъде поставено в 19 часа в петък (17 ноември) в Плевен, където актьорите от Драматичния театър "Иван Радоев" ще представят спектакъла "Хамлет" от Уилям Шекспир. Постановката е на режисьора Ованес Торосян, който е и един от посланиците на Нощта на театрите.
Нощта на 18 ноември ще започне от сутринта с детски представления в повечето от градовете, които се включват в инициативата, и ще продължи през целия ден и до късно вечерта с програма за по-възрастните зрители.
Точно в 12 часа на 18 ноември ще започне и откритото студио LIVE CAM "Под властта на театъра всяка роля е различно царство", което ще се излъчва на живо във фейсбук страницата на Нощта, за да е достъпно за почитатели на театралното изкуство в България и по света. Тази година 4-часовото talk show ще предложи интересни разговори в няколко тематични панела:
• за "Хага" и Театъра, който "говори" за актуални събития (с участието на Галин Стоев, Юлиан Вергов, Дарин Ангелов, Христо Петков, Радина Кърджилова);
• за Думите в театъра (с Явор Гърдев, Теодора Духовникова и Захари Бахаров);
• за Въображението, което трансформира света (с Владимир Карамазов и включване от Маргейт, Великобритания, на Chef Aлександър Таралежков, както и от Пловдив – на Александър Секулов);
• за Любовта (с участието на Яна Борисова, Владимир Михайлов, Мартин Димитров, Боряна Братоева);
• за Младите в театъра (с Деян Донков, Антон Угринов, Ованес Торосян и Константин Еленков) и други.
Традиционната фотосесия на Нощта на театрите – "Нощни персонажи", тази година претърпява трансформация с грижа за природата. Така фотографиите на популярни лица на театралното и балетното изкуство за първи път ще бъдат представени само в дигитален формат – на мониторите на метростанциите в София и в онлайн пространството.
Решението фотосите да не бъдат отпечатвани на хартиен носител, е само първа стъпка от "Зелената програма" на Нощта за намаляване на въглеродния отпечатък, обещават организаторите.
Какво още предлага тазгодишното единадесето издание на Нощта на театрите, разказа в "Артефир" Мария Панайотова от фондация "Арт Проджектс", организатор на театралния празник.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Нощ на театрите в България е част от Календара на културните събития за 2023 година на Столичната община и се осъществява с подкрепата на Министерството на културата и Националния фонд "Култура” по "Програма за възстановяване и развитие на частни културни организации '22".
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега текстът ще оживее за първи път на театрална сцена. "Намираме се във вътрешността на театъра. Точно в този ден театърът е празен. Всички са на турне в с. Тръстеник. Само гардеробиерката Невенка е..
С концерт-спектакъла "Стих, вокал и танц" се отбелязват 33 години специалност "Балетна педагогика" в Националната музикална академия "Панчо Владигеров". В навечерието на събитието, което ще се състои на 1 февруари (събота) от 18 ч. , в "Артефир" разговаряме с примабалерината и балетен педагог, доайен на българската балетна школа – доц...
Изследването на проф. Вера Бонева за Димитър Чорбаджийски - Чудомир (1890-1967) "Въобщественик: Книга за Чудомир" разглежда "по-слабо интерпретирани аспекти на Чудомировото дело – педагогическата и краеведската му дейност, наставничеството му спрямо млади творци, пътуванията му в чужбина". В монографията за първи път е разгледан подробно..
На 31 януари в Сатиричния театър "Алеко Константинов" е премиерата на моноспектакъла "Случаят Лола" от Хосе Варлета . Испанският драматург и писател в момента е в България. След "Луцифер" и "Светици и перверзници", "Случаят Лола" е трето заглавие от този автор в афиша на Сатиричния театър. Режисьор на пиесата е Николай Младенов, сценографията е на..
Фондация за хуманитарни и социални изследвания – София (ФХСИ) излезе с новия брой 7 на Бюлетина "Антидемократичната пропаганда в България онлайн". Как..
Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в...
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" кани публиката на пътуване в сърцето на Португалия с поредната си изложба на водещи съвременни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg