Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дружество с променлив капитал – най-радикалната промяна в Търговския закон

| Интервю

През юли 2023 година се прие революционна промяна в Търговския закон, с която се въвежда нов тип дружество в българския правен мир, несъществувало досега дружество с променлив капитал (ДПК). Кои са хората и организациите, преборили се за установяването му в нашия правен мир, защо то е важно и какво оръжие дава в ръцете на българските предприемачи, в ефира на "Нашият ден“ коментират адвокат Донка Димитрова от първата адвокатска кантора за стартъпи у нас DSP, д-р Виктор Токушев, именит адвокат и преподавател по право в СУ “Св. Климент Охридски“, член на УС на Българската предприемаческа асоциация, както и нейният изпълнителен директор – Нед Дервенков, и Борис Странджев от Българската предприемаческа  асоциация (BESCO). 

Основните предимства на такива търговски дружества е възможността за установяване на по-голяма гъвкавост на капитала. Той може да бъде променлив и няма да подлежи на регистрация възможността за емитиране на така наречените "привилегировани дружествени дялове", които да предоставят допълнителни права на техните притежатели, както и възможността за предоставяне на дружествени дялове на служителите на компанията.

Дружеството с променлив капитал ще може да се учредява след 30 юни 2024 г. от едно или повече физически или юридически лица и ще отговаря пред кредиторите си с имуществото си. При създаването на дружество с променлив капитал обаче отпада необходимостта първоначалният капитал и новите съдружници в една компания да се вписват в Търговския регистър. Вместо това промените в капитала се установяват веднъж годишно с приемането на годишния финансов отчет.

С промените всеки може да регистрира дружество, без да е необходимо да разполага с първоначален капитал от 50 хил. лв. Ясно е, че в началото всеки стартиращ бизнес е изправен пред въпроса – каква първоначална инвестиция трябва да направя, за да мога да структурирам дружеството си по начин, който ще даде възможност да изградя бизнеса си и да привлека инвеститори. 

Чуйте подробности в звуковия файл.  


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да избираме безопасни козметични продукти?

На годишна база кожата ни поема между 2 и 4 килограма козметика. Това показва колко важен е изборът на безопасни козметични продукти. В рубриката "Време за наука" на предаването "Нашият ден" темата е "Науката във всекидневието". Гост в ефира е Нели Понева от Лаборатория за охарактеризиране на фармацевтични форми, която разказва как козметиката..

обновено на 21.05.24 в 13:01

Колко и какво четат децата в град Елена?

Градската библиотека в Елена играе важна роля в живота на децата, предоставяйки им достъп до разнообразна литература и организирайки различни дейности и конкурси. За дейностите и предпочитанията на младите читатели разговаряхме с Мария Минчева , библиотекар в Детския отдел на библиотеката. Ето какво тя сподели в ефира на "Нашият ден": "Да,..

обновено на 21.05.24 в 12:01

Читалище "Напредък - Елена – 1863": 160 години културна и просветна дейност

Едно от най-старите читалища в България, НЧ "Напредък - Елена – 1863" отбелязва своята 160-годишнина през тази година. В интервю за изнесеното студио от град Елена на предаването “Нашият ден“ инж. Димитринка Иванова, председател на читалището, разказва за богатата история и разнообразната дейност на тази културна институция. Днес почитаме..

обновено на 21.05.24 в 11:28

Как се е променяла във времето Еленската "Даскалоливница"?

Изнесеното студио на предаването "Нашият ден" от град Елена продължава с интересен разговор за първото класно училище "Даскалоливница", основано от Иван Момчилов. В предаването участва д-р Йордан Минчев, директор на СУ "Иван Момчилов" и председател на комисията "Хуманитарни дейности" в Общинския съвет на Елена. Комплексът, включващ училището, е..

публикувано на 21.05.24 в 10:44
Елена -Часовниковата кула

Град Елена празнува в Деня на светите Константин и Елена

Днес Православната църква почита паметта на светите Константин и Елена, които са свързани с началото на възхода на християнството в Римската империя и намирането на Кръста, на който е бил разпнат Христос. По този повод предаването "Нашият ден" има изнесено предаване от град Елена, където се чества празникът на града. Днес почитаме Светите..

обновено на 21.05.24 в 09:44