Проблемът с липсата на Кръвен център в Бургас поставя пред ежедневни изпитания лекарите и пациентите в областта.
"При правилна организация и бърза работа Кръвен център в Бургас може да заработи до 2 години“, коментира д-р Людмила Желязкова, началник на Отделението по трансфузионна хематология в УМБАЛ Бургас.
След проведена среща на представители на лечебни заведения и пациенти с областния управител на морския град се очаква проблемът да има своето решение.
"Този склад съдържа определен брой продукти за определен период от време. Правят се заявки към Стара Загора. Но тези заявки, за бебетата например, са по-специфични. Първо, те са по-малки като количество, а второ – към тях не се добавя един разтвор, в който има манитол. Той пречи на малките дечица. Тази заявка трябва да се даде до Стара Загора и тя да дойде с редовния транспорт, което се случва до три дни. Следващият проблем е, че кръвта, която дойде, трябва да бъде съвместима с това бебе. Ако тя е несъвместима, ние трябва да чакаме още няколко дни за следващата доставка. Ако това дете не може да чака толкова, се организира извънреден транспорт, чиито разходи се поемат от съответното лечебно заведение. Може ли една линейка да се разкарва няколко пъти до Районния център, при положение че ние сме тук?", казва още д-р Желязкова.
Нужни са 15 млн. лева за трансформирането на отделението в УМБАЛ в Кръвен център. В сграда, която е близо до болницата, има възможност за преустройство на триетажен център с всички нужни лаборатории и апаратура, нужна за обработката на кръв и кръвни продукти.
Надеждата е до две години Бургас да има Кръвен център.
Чуйте подробности в звуковия файл.
От 50-те стотинки помощ за Виетнам, през войната на Русия в Украйна до новия/стар президент на САЩ, както и за европейските политико-икономически скандали и нашенските "селски междуособици" – аналитични коментари на Теодор Цеков, журналист в сайта filternews.bg и Радослав Диков – фейлетонист. Журналистът Васил Велев – за добрата стара Англия и..
Дори да харесваме училището си, преподавателите, съучениците и някои от предметите да са ни любими краят на ваканцията все довежда тъга. Психолозите обръщат специално внимание на стреса след ваканция – темата в този епизод на подкаста "Импулсът в мен". Според здравните специалисти е нормално да се изпитва известна степен на..
На 20 януари православните християни честват паметта на преп. Евтимий Велики и св. Евтимий, патриарх Търновски. Българската църква особено тържествено отбелязва деня, посветен на св. Евтимий, последният патриарх преди падането на България под турско робство. Повече за празника в "Нашият ден" разказва Ана-Мария Кръстева...
В рубриката "Зелените новатори на България" ви запознаваме с Атанас Енев , съосновател на иновативната компания Biomyc, която разработва екологични опаковъчни решения от гъбен материал и картон. Тези опаковки предлагат висока ефективност, стандартизация и възможност за адаптация към различни продукти, независимо от формата и размера им. Основната..
Самуил Петканов, създател и автор на сатиричния сайт "Не! Новините", коментира в "Мрежата", съвсем не на шега, бъдещето на почти умрелите (според него) традиционни медии и не само. Защо "бъдеще“, защо "умрели" и защо има доза оптимизъм "Оптимизмът идва от носталгията по традиционните медии – радиото, телевизията, печата, и дори към онзи..
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
При археологически разкопки в квартал Калето в Лом, които завършиха в последните дни, на дълбочина около 7,5 метра, са открити стени и ровове на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg