Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Психолозите и психотерапевтите у нас продължават да работят без регулация

За реконструкцията на психиката и ролята на психоаналитичната психотерапия

| Интервю
Снимката е илюстративна
Снимка: @pixabay

На 23 ноември се отбелязва Денят на психотерапията. Психолозите и психотерапевтите у нас продължават да работят без регулация. Съществуващата в момента регулация е плод на доброволните усилия на професионалната общност в България и не е скрепена със закон. 

Затова, ако имате нужда от психотерапия, трябва сами да откриете правилно обучения специалист. Той трябва да има висше образование в сферата на психологията или медицината, и да е преминал допълнителна квалификация по определен вид психотерапии при сертифицирани преподаватели, както и през лична терапия. Гледайте да е част от стабилна общност от единомишленици, а тази общност да е част от някакво наднационално цяло, известно и признато по света. 

Идеята да се доверите на терапевт, който е измислил многообещаващ метод, основал школа и съответното сдружение, чийто единствен член е той самият, е малко хазартна. Така че – проучвайте добре.

За мисията на психотерапевта да се влиза надълбоко в несъзнаваното от пациента – в "Нашият ден" разказва Ваня Ранкова, клиничен психолог, психоаналитичен терапевт, един от учредителите и част от управлението на Дружеството по психоаналитична психотерапия.

Чуйте подробности в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Игри, симулации и знания: Ескейп стая за млади лидери в борбата с климатичните промени

Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който..

обновено на 04.12.24 в 10:28

За сечта и строителството в горските територии

Могат ли промени в законодателството по отношение на сечта и на строителството в горските територии да превърнат 17% от горите на България в просеки и пътища? В "Нашият ден" чуваме мнението на Тома Белев , горски експерт, представител на инициативата "Зелени закони” и съпредседател на "Зелено движение". На телефонната линия на..

публикувано на 04.12.24 в 09:26

"Грийнпийс" - България набира участници за обучение за създаване на енергийни общности

"Грийнпийс" – България* заедно с "Energy cities"** организират "енергийно еспресо" – специализирано обучение за създаване на енергийни общности – онлайн курс, насочен към общински специалисти от цялата страна, ангажирани в сферите: градско планиране, зелен политики, енергетика и енергийна ефективност, както и в инвестиции и социална политика. За..

публикувано на 04.12.24 в 08:35

Как "Дивата София" ни учи да забелязваме природата в града

Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..

обновено на 03.12.24 в 13:14

Как общините могат да създават енергийни общности: ново обучение

В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..

обновено на 03.12.24 в 12:33