Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Петър Стоянович:

За несвършващо време и отговорността и удоволствието да го преживяваме отново

| Интервю
Снимка: @NationalPalaceOfCulture

Часове на знание и чиста литературна радост обещава проф. д-р Петър Стоянович за новата си книга "Несвършващо време. Спомени".

"Разбира се, като всяка една биография, няма как да има претенцията да бъде статистически документ. Тя има една избирателност на събития, на теми, на личности. Тази книга е групирана като фамилна история", споделя той.

В книгата той разказва за софийското си детство през 70-те, 80-те и 90-те години, със всичките лица, къщи, събития, начин на живот. Разбира се, нормално за онази епоха следват казармата и следването на история във Виенския университет.

"Това всъщност 100% е една книга от всички книги, които съм написал досега, която не е в сферата на научния исторически разказ", казва той.

В предговора на книгата проф. Стоянович критикува тези, които не пишат мемоари, от друга страна, критикува тези, които пишат, защото и двете групи има за какво да бъдат бичувани. Тези, които не пишат спомени, обричат общия разказ на непълноценност.

"Големият разказ е сбор от малките разкази на всеки един от нас, затова, който не пише, той има в някаква степен една виновна отговорност към общия ни разказ", посочва професорът.

"С едно намигване към публиката съм завършил с наклонен шрифт, нещо в скоби, което казва, че при интерес нещата продължават. Такива нещо трябва да се пишат в годините на духовна бодрост", допълва той.

Стоянович е използвал семейната история, за да оформи някаква среда за това читателят да разбере в какви условия и под какви влияния и израснал.

"Същинските спомени – тия, които човек понякога даже няма сила да разкаже, се съдържат много повече в душата и в сърцето. А тези, които разказват разумът, хуморът и душата, която лети, са тези, които лесно се четат", пояснява авторът.

В заключение, той посочва, че докато имаме спомен за времето, желание, вътрешна необходимост да го преживяваме отново през спомена за нашите хора и през надеждата на тези, на които ще оставим времето, то е несвършващо. То ще свърши само когато ние се откажем от отговорността и удоволствието да го преживяваме отново и отново.

Целия разговор с проф. Петър Стоянович в предаването ''Нашият ден'' можете да чуете от звуковия файл. 

Снимки – НДК
По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21

20 години грижа и подкрепа: Историята на Движението на българските майки

В началото на новата година Росица Петрова от Движението на българските майки споделя в ефира на „Нашият ден“ размисли за бъдещето, което ни е необходимо, и за уроците, извлечени през последните две десетилетия. Движението, създадено преди 20 години, продължава да е пример за обединение, грижа и отдаденост. "Искам да благодаря на всички..

обновено на 08.01.25 в 12:57

В защита на "Сините камъни", или защо протестираха в Сливен?

Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха твърдо мнение, че е необходимо да се запази целостта на парка, да се прекрати текущата процедура за изключване на определени площи от него и да се защитят местностите Карандила и Даулите. В ефира..

обновено на 08.01.25 в 11:40