Часове на знание и чиста литературна радост обещава проф. д-р Петър Стоянович за новата си книга "Несвършващо време. Спомени".
"Разбира се, като всяка една биография, няма как да има претенцията да бъде статистически документ. Тя има една избирателност на събития, на теми, на личности. Тази книга е групирана като фамилна история", споделя той.
В книгата той разказва за софийското си детство през 70-те, 80-те и 90-те години, със всичките лица, къщи, събития, начин на живот. Разбира се, нормално за онази епоха следват казармата и следването на история във Виенския университет.
"Това всъщност 100% е една книга от всички книги, които съм написал досега, която не е в сферата на научния исторически разказ", казва той.
В предговора на книгата проф. Стоянович критикува тези, които не пишат мемоари, от друга страна, критикува тези, които пишат, защото и двете групи има за какво да бъдат бичувани. Тези, които не пишат спомени, обричат общия разказ на непълноценност.
"Големият разказ е сбор от малките разкази на всеки един от нас, затова, който не пише, той има в някаква степен една виновна отговорност към общия ни разказ", посочва професорът.
"С едно намигване към публиката съм завършил с наклонен шрифт, нещо в скоби, което казва, че при интерес нещата продължават. Такива нещо трябва да се пишат в годините на духовна бодрост", допълва той.
Стоянович е използвал семейната история, за да оформи някаква среда за това читателят да разбере в какви условия и под какви влияния и израснал.
"Същинските спомени – тия, които човек понякога даже няма сила да разкаже, се съдържат много повече в душата и в сърцето. А тези, които разказват разумът, хуморът и душата, която лети, са тези, които лесно се четат", пояснява авторът.
В заключение, той посочва, че докато имаме спомен за времето, желание, вътрешна необходимост да го преживяваме отново през спомена за нашите хора и през надеждата на тези, на които ще оставим времето, то е несвършващо. То ще свърши само когато ние се откажем от отговорността и удоволствието да го преживяваме отново и отново.
Целия разговор с проф. Петър Стоянович в предаването ''Нашият ден'' можете да чуете от звуковия файл.
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg