Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Динев – за колекциите, творбите и публиката на Бургаската художествена галерия "Петко Задгорски"

13
Национална изложба „Приятели на морето“, 2022 г.

Георги Динев е директор на Бургаската художествена галерия "Петко Задгорски". Преди две години галерията отбеляза своя 75-годишен юбилей. От този момент до днес как се осъществява дейността на галерията – има ли нови творби, с които е попълнена колекцията, има ли нови проекти и променено ли отношението на публиката към представените изложби? За това разговаряхме с Георги Динев в предаването, който като художник изследва взаимовръзката между природа, екосистема, връзката между земята и планетите, мястото и ролята на човека в тази променяща се среда и влиянието на изобразителното изкуство върху общественото развитие.

Национална изложба „Приятели на морето“, 2022 г.
Бургаската художествена галерия е една от най-старите в страната. От септември 1966 г. тя се помещава в преустроената за целта сграда на еврейската синагога, един от архитектурните паметници на Бургас, строена през годините 1905-1910 от архитекта Фридрих Грюнангер. Галерията е създадена със съдействието на бургаски общественици, художници и културни дейци. Началото на нейната дейност е поставено през 1947 г., с тържественото ѝ откриване като "Картинна галерия и музей" в Борсовия салон на Търговската камара, с общ наличен фонд от 58 картини и 6 скулптури.

Съвременната ѝ експозиция е разположена на три етажа. Изложени са едни от най-забележителните творби от фонда на БХГ – живопис, скулптура и графика.

В изложбените зали на първия и втория етаж се представят картини и от бургаските художници от началото на века до днес, чиято морска тематика от бургаското море, допълва атмосферата с уют и стил. На третия етаж е представена постоянната експозиция "Странджански икони", датирана от XVII до началото на XX век. Една голяма част от тези икони, с които галерията се гордее, са спасени от поругателства и унищожение…!

Георги Динев в студиото на програма „Христо Ботев“
Във връзка със стратегията за развитие на институцията, Георги Динев представи своите идеи за нейната дейност. "Ние сме нов екип и откогато аз отстъпих в галерията, наложихме едно друго темпо на работа и мога да кажа, че ние рязко променихме стратегията на галерията. Тя, стратегията, си беше добра, но някак си времето – по-съвременните условия искат по-голяма динамика. Тъй като в една галерия винаги има постоянна експозиция, а градът не е толкова голям, рано или късно тя омръзва. И за да има по-голямо движение, да има по-чести посещения, и то от различна възрастова публика – и деца и възрастни – моята политика целеше да направим една по-голяма динамика на изложбите, които показваме. Не само от фонда, ами и на сериозни автори, които са юбиляри – завършили 60 или 70 години – не само бургаски автори, разбира се.

И всъщност това допринесе повече за идването на по-различна и по-разнообразна и новата публика в галерията. И ние бяхме удовлетворени от този факт."

От постоянната експозиция
Активната дейност на БХГ се допълва с представяне в нейните зали на гостуващи експозиции и колекции, собственост на други художествени галерии от страната и чужбина. Тематичните изложби, с творби от собствения фонд, също привличат вниманието на публиката. Но постоянно развиващата се институция има и някои проблеми. За разрешаването на един от тях Георги Динев сподели своите очаквания.

"След 10-и ноември еврейската общност си върна своята собственост и в момента община Бургас плаща наем, за да съществува Бургаската художествена галерия. И по този повод искам да кажа, че Бургас – четвъртият по големина град в страната – има нужда от една нова съвременна сграда за галерия. Много е красива сградата на синагогата, но тя вече не отговаря на съвременните изисквания за музей и за галерия. Нямаме даже достъп за хора в неравностойно положение. С хранилищата имаме проблеми, защото са влажни и т.н. През 60-те, 70-те, 80-те години тя си е вършила великолепно своята работа, но фондът вече наброява повече от 3200 творби – много ценни неща."


Снимки: БХГ „Петко Задгорски“, Божидар Любенов
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Резерват

Природната среда на Балчик – дом на защитени видове и място на легенди

Освен море и богата културна програма Балчик предлага досег до красива и уникална природна среда . За защитените местности в "Нашият ден" разказва Мариан Цветков , инженер, озеленител и лесовъд към община "Балчик", известен и като разказвач и изследовател на местните легенди. Географските дадености на община Балчик са много разнообразни..

публикувано на 22.07.24 в 09:43

Най-старото читалище в Балчик – живо средище на духовността

За историята и дейността на най-старото читалище в Балчик "Паисий Хилендарски" в "Нашият ден" разказва Веселин Павлов – секретар на читалището. Балчишкото читалище е основано през 1870 година. Жителите на града осъзнали, че имат нужда от средище на духовността и просветата, затова богатите балчиклии решили да учредят такава организирана..

публикувано на 22.07.24 в 09:20
Богдан Дарев

Да правиш кино там и тук

Богдан Дарев е режисьор и продуцент. Живее и работи в Сиатъл, САЩ, където заминава през 1995 г. В творческата му биография има няколко филма, сред които "Тази баба", "Хармония", "Там", заради който се връща в България 23 години след заминаването си, "Кавал парк", а най-новият се нарича "Спица". Филмът му "Там" беше излъчен по БНТ, а "Кавал..

публикувано на 21.07.24 в 09:10

Филмът"Вчера" оживява на театрална сцена

На 27 септември в Открита сцена "Сълза и смях" е премиерата на спектакъла "Не бях аз" от Владо Даверов . Режисьор на постановката е Лиза Шопова, музиката е дело на Кирил Маричков, а сценографията на Анелия Райкова. Мултимедийният спектакъл е продължение на българския филм "Вчера" от 1987 г. с режисьор Иван Андонов и автор Владо Даверов...

публикувано на 20.07.24 в 09:05
Edinburgh Festival Fringe

Такива сме си

В редакция "Хумор и сатира" не сме безразлични за настроението на нашите слушатели и затова правим по силите си то да е подходящо поне по време на нашите предавания. Тази неделя веднага след новините в 18 часа усилията ни ще изкристализират в този вид: Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от от..

публикувано на 19.07.24 в 16:50