Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. д-р Ангел Кунчев

Грипът ще достигне епидемични нива в края на януари

| Интервю
Снимката е илюстративна
Снимка: @pixabay

Краят на ноември е, а все още рядко се засича грип. През годините не е имало такова закъснение на грипния сезон.

"Ние изследваме само ограничен брой серуми от хора, които показват подобна симптоматика от цялата страна", казва доц. д-р Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор.

Факт е, че може да се приеме, че грипът чука на врата и дори с единия крак е влязъл в България. Налице е начална циркулация на отделни места, която тепърва предстои да се засили през месец декември. 

По думите му, на база на статистиката, която водим от дълги години, се оказва, че краят на януари, началото на февруари е най-често срещаното време, през което епидемията достига своя пик и започва сравнително бърз спад. И тази година, плюс минус две седмици, ще бъде в рамките на този период.

Грипните щамове, които се очакват тази година, са "Виктория", "Уисконсин" и "Дарвин". През последните години противогрипните ваксини включват четири щама.

Всяка година се препоръчва октомври и ноември, като най-подходящи за ваксинация. И през декември може да се постави такава ваксина, твърди доц. д-р Кунчев.

"Голяма част от поръчаните до момента 305 000 дози, които държавата осигурява безплатно за хората над 65-годишна възраст,  вече са употребени", казва още той.

За сезонния грип обичайни симптоми са възпалено гърло, запушен нос, треска, мускулни болки да се появят внезапно. Болният е заразен около пет дни. Три четвърти от контактните с добри защитни сили в момента не се разболяват.

Отново дойде времето на маските. Важно е, когато влизаме в лечебно заведение, да носим задължително маска. Covid-19 продължава да циркулира. 

172-ма са новите заразени с коронавирус през изминалото денонощие, като от тях 62,21% не са ваксинирани.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Веселото лято на децата в Ботевград

От днес (8 юли) до 19 юли децата в Ботевград ще имат възможност да се включат в инициативата "Весело лято в града" . За програмата в "Нашият ден" разказва Петя Нинова – експерт "Туризъм и публични събития" в община Ботевград. Инициативата, която съществува вече над десет години, е насочена към деца между 5 г. и 12 г. Съобразените с тази..

публикувано на 08.07.24 в 10:43

Алергията – болест на съвремието

По данни на СЗО алергиите са на четвърто място сред хроничните заболявания в световен мащаб. Между 30-40% от населението е засегнато от проблема, като в последните 20 години честотата на алергичните състояние се е удвоила. 300 млн. души по света страдат от бронхиална астма и тенденцията продължава да е възходяща. В Световния ден за борба с..

публикувано на 08.07.24 в 09:17
Доц. Милена Якимова

Доц. Милена Якимова: В България силовите структури работят по команда за бандитите

Какво се случва с обществата, когато системните партии останат без гражданско доверие, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Милена Якимова , преподавател по социология в СУ "Св. Климент Охридски". "Такава ситуация води до нарастване на фашистките настроения , а фашистките поддръжници се чувстват окрилени да надигнат глас и..

публикувано на 08.07.24 в 08:55

В деня на българската святост за избора на нов патриарх

Христовата Църква е една и неделима. Поместните църкви са живи членове на тази света, съборна и апостолска Църква. Обособяването на поместни Църкви ни говори, че Бог е осветил съществуването на различните народи с техните характерни черти. Като се вземат под внимание различните особености на отделните народи, проповедта и службата на роден език..

публикувано на 07.07.24 в 09:20

Село Калояново – древно и младо

Село Калояново се намира на около 25 километра от областния град Пловдив и е общински център на общо 15 села. До 1934 година носи името Селджиково. Изборът на новото име е в чест на българския цар Калоян. Днес в селото живеят над 2500 човека. В периода VIII век преди Христа - V век след Христа земите около Калояново са част от територията на Древна..

публикувано на 06.07.24 в 13:05