В последното издание на предаването "Нашият ден" беше представена една иновативна екоикономическа антикризисна програма, която се основава на идеите на професор по икономика Божидар Попов. Тази програма получава подкрепа от Българската академия на науките (БАН), Селскостопанската академия и редица университети, неправителствени организации и научни институции.
В интервю за "Нашият ден" проф. Попов разкрива основните принципи и цели на антикризисната програма, както и потенциалните ползи от нейното използване.
По неговите думи в "сърцето на тази програма лежи идеята за създаване на мозъчен тръст или комитет към Министерския съвет, чиято роля е да подкрепя иноваторите в различни области, особено в икономиката и опазването на околната среда". Важно е да се отбележи, че този комитет няма да получава финансиране от държавния бюджет или общините, а ще се самофинансира.
Професор Попов обяснява, че целта на програмата е да подкрепи идеи и проекти, които съчетават икономическа ефективност със съхранение и подобрение на околната среда. Това означава, че програмата ще насърчава иновации, които са не само икономически изгодни, но и имат положителен екологичен отпечатък.
Професорът дава пример за приложението на програмата в селското стопанство, където е важно да се засили контролът върху борбата с вредителите, като се използват по-ефективни и екологично приемливи методи.
По думите на проф. Попов тази иновативна и екологично насочена антикризисна програма предоставя надежда за бъдещето на България, като съчетава икономическия напредък със запазването на природните ресурси и околната среда.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Село Братаница се намира в община Пазарджик и в него живеят около 2200 човека. Населеното място разполага с кметство, църква, пощенска станция, основно училище, детска градина, читалище, търговски обекти, заведения и шивашки цех. Голяма част от жителите се занимават със земеделие. Има предположения, че селото е съществувало още през XII век...
Двайсет висши учебни заведения се включиха в "Седмицата на университетите" , която започна днес в Ямбол. Те представят подробна информация за своите обучителни програми, специалности, условия за кандидатстване и студентски стипендии. Във фокуса на днешния ден бяха техническите университети в София, Варна и Габрово, както и архитектурния..
Ирландия инвестира 2,5 милиона евро в проекти, фокусирани върху изкуствения интелект, мъжкото безплодие и слънчевите панели , съобщава обществената радио и телевизия RTE . Чрез Програмата за стипендии за изследвания, развитие и иновации в индустрията ще бъдат финансирани изследователи в 22 компании за развитие на индустриални изследвания и..
На 4 февруари 2025 г. в столичната галерия "Теа Алба" ще бъде открита изложбата "Виждам" на художничката Стела Стефанова. В навечерието на вернисажа, който ще се състои между 15:00 и 18:30 часа , авторката разкри в ефира на Terra Култура своите мисли за изкуството, красотата и посланието на предстоящата експозиция. Според Стефанова, нейните картини..
Михаела де ла Русо, всъщност, е музикалният редактор на предаването Михаела Колева, която наскоро се завърна от кратко пътешествие в Аржентина. Как се стига до латиноамериканската страна? Здравеопазването в Аржентина и мъдрецът на Михаела. Конят – "естествен метод за превоз" и какво прави той, докато пиеш кафе. От Сан Хуан до Сан Луис – какво..
Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща"..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg