Монтана е един от българските градове с древна история. След като през 29 г. пр. н.е. римляните създават провинция Мизия, на територията на Северна България, по тези места се разполагат военни части, със задачата постоянно да охраняват завладените земи. През 134 г. от н.е. за първи път името на военния лагер се споменава като "Монтанорум президиум" или в превод "Стражеви пост на планините". А трийсетина години по-късно, създаденото вече селище около военните кохорти, наречено "Цивитас Монтаннензиум" или Монтана, получава статут на град и на регионален център. При разкопки в района на един от впечатляващите културни паметници – крепостта Монтана, на хълма Калето – са разкрити следи от жилища още от каменно–медната епоха (V-ІV хил.пр.н.е.). Също така са намерени и доказателства, че през І хил.пр.н.е. тези земи са обитавани от тракийското племе трибали. По време на римското владичество Монтана се счита и за важен култов център. В подножието на крепостта, при големия извор, е разкрито древно скално светилище. Главните божества в светилището са Диана – "Покровителка на Монтана" и Аполон.
В най-новия си период, в различните етапи на своето развитие, градът е преименуван няколко пъти – Кутловица, Фурдинанд, Михайловград. С президентски указ от 18.03.1993 г. град Михайловград става Монтана.
Първите стъпки в музейното дело на града, са направени с учредяването на археологическото дружество "Монтанензиум", през 1937 г. През 1953 г. отваря врати и специализирана музейна институция, наречена "Музей на септемврийското въстание 1923 година". А от 7 април 2006 г. музеят вече е със статут на Регионален исторически музей. Във фондовете на РИМ-Монтана се съхраняват повече от 60000 движими културни ценности, които представят различни периоди – от каменно-медната епоха до първите десетилетия на 21 век, а музейните експозиции са разположени в три основни сгради.
Сред по-интересните експонати са копие на Якимовското съкровище – оригинално съкровище от XIV век, което съдържа бижута и коланни апликации. Също и епиграфски паметници от римската епоха, като трябва да се знае, че каменните надписи са единствените писмени сведения за античната история на града и региона. Впечатляващи са и колекциите от икони, чипровски килими, фотоапарати, часовници, телефони, оръжейната колекция.
За богатото културно наследство на региона и за съхранените експонати, в това предаване разговаряме с доцент д-р Ваня Иванова, директор на РИМ-Монтана.
SPAM studios открива "Сцена СПАМ", която ще се помещава в емблематичната Зала "Академик" на Националния студентски дом на пл. "Народно събрание“ №10. Пространството ще бъде дом на иновативни театрални и културни събития, творчески срещи и инициативи за млади артисти, студенти и културни деятели. Новото пространство за култура и творчество ще вдъхновява..
Обичаният джаз изпълнител Васил Петров празнува 30 години творческа кариера с грандиозен концерт-спектакъл на 21 януари в Зала 1 на НДК. По случай юбилея Васил Петров ще се качи на сцената заедно с Плевенската филхармония и маестро Христо Павлов. Специални гости в спектакъла са Хилда Казасян и Мария Илиева, виртуозната цигуларка Зорница Иларионова и..
Никола Каравасилев, един от най-уважаваните учители по физика и астрономия в България, разказва за работата си в предаването "Време за наука". С дългогодишен опит и възпитаници, които са спечелили над 100 медала на международно ниво , Каравасилев е не само преподавател, но и вдъхновител за новото поколение млади учени. "Нашият учебен център..
Проектът "Пътят към сцената" на НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" е финансиран с 250 000 лв. по Програмата за подкрепа на творчески проекти в областта на сценичните изкуства на Министерството на културата Основни цели са създаването и представянето на продукцията на студенти и преподаватели, утвърждаването на НАТФИЗ като център на културното и театралното..
На днешния 21 януари отбелязваме 146 години от смъртта на Любен Каравелов – революционер, поет, журналист и енциклопедист, оставил дълбока следа в историята на България. Д-р Искрен Великов , уредник в отдел "История на България XV–XIX век" в Регионалния исторически музей в Русе, говори за значимостта на тази личност и връзката ѝ с Русе в ефира на..
При археологически разкопки в квартал Калето в Лом, които завършиха в последните дни, на дълбочина около 7,5 метра, са открити стени и ровове на..
В рубриката "Зелените новатори на България" ви запознаваме с Атанас Енев , съосновател на иновативната компания Biomyc, която разработва екологични..
В "Неделния следобед" на 19 януари гостува своеобразна "нежна династия". Елена Стоянова – блестяща солистка на Националния ни оперен театър, виртуозна..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg