Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Христо Мутафчиев: Министърът на културата да е адвокат на сектора, а не PR на правителството

| обновено на 06.12.23 в 10:16
Христо Мутафчиев
Снимка: БГНЕС

Синдикатите в сектора на културата се обединиха в национален протест под лозунга "Народ без култура е народ без бъдеще!" и се събрират днес пред Министерството на културата, изразявайки недоволството си по повод ниските бюджети за културната сфера. Причината за тяхното недоволство е предстоящият проект за бюджет, който според тях е недостатъчен за подкрепа на изкуствата и културната дейност в страната.

Протестът пред Министерството на културата има за цел да изпрати послание към правителството и да подчертае необходимостта от промени в културната политика на държавата. Исканията на синдикатите са формулирани в 3 точки: първо, те настояват за законови промени, да гарантират бюджет, достатъчен за увеличаване на доходите и възнагражденията на работниците в културната сфера; второ, изискват осезаемо и устойчиво увеличение на бюджета за култура; и трето, те призовават за ясна политика за опазване и развитие на професионалните общински духови оркестри, фолклорни ансамбли и театри.

Председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев изразява мнението си в ефира на "Нашият ден" и подчертава неотложната нужда от подобряване на ситуацията. Той заявява, че от 30 години, през които работят в театралната сфера, нито една правителство не се е опитало да 1% от БВП за културните нужди на страната . Според Мутафчиев този протест представлява възможност за диалог и акцентира върху позитивната енергия, проявявана от целия сектор.

Той подчертава, че културата е от решаващо значение за обществото и акцентира върху важността на инвестициите в нея. Според него пандемията, когато хората бяха лишени от достъп до галерии и музикални зали, е доказателство за необходимостта от културни средства и изкуствата като цяло. Мутафчиев заявява, че хората се завръщат към културните власти, и това налага подкрепата и инвестициите от страната на държавата. Той изразява личното си желание - министърът на културата да участва като " адвокат на културния сектор, а не да бъде PR на правителството ".

Мутафчиев подчертава, че изискванията на синдикатите включват не само средства за заплащане, но и за дейности.

„Министерството на финансите оряза абсолютно всичко и хвърли едни 50 млн., с които да запушат устата на театралите. Ние не сме съгласни! Явно управляващите нямат добри съветници, заобиколени са от хора, които смучат заплати като администрация и не ги съветват правилно. Правилният съвет, който трябва да получи е, да се води диалог. Да седнем на една маса и да се разберем, защото министърът на финансите казва, че ние искаме пари само за заплати – не, не е така! Искаме средства за дейности, а запратите от тези дейности ще ги изкарваме сами. Някой трябва да покрие дейностите, защото всичко се е повишило като цени. Средствата трябва да бъдат осигурени от държавата, защото така е разписано в закона”, посочва той.

Чувайте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Оръжията и човекът" според Джон Малкович

Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На 7, 8 и 9 ноември от 19 часа публиката ще може да гледа интерпретацията на холивудския актьор Джон Малкович . "Мога само да се забавлявам с твърдението, че се присмивам на България с пиесата..

публикувано на 04.11.24 в 17:08
Капка Касабова и Радослав Чичев

Не сме плакали достатъчно като нация

Миналата седмица Капка Касабова беше в София за българската премиера на документалния филм "Човешките потайности", в рамките на десетото издание на Международния кино-литературен фестивал "Синелибри". Тя е авторка на текста на филма, а режисьор е Миша Пекел от Нидерландия. Капка Касабова (1973) израства в София. На 18-годишна възраст eмигрира в..

публикувано на 04.11.24 в 16:32

От романа "Картината. Убийство по Ботичели" до порталите на художника Андрей Янев

В света на тайните и загадките “Terra Култура“ пренася своите слушатели с книгата "Картината. Убийство по Ботичели" от Никол Данева и творчеството на художника Андрей Янев. Сюжетът на романа "Картината. Убийство по Ботичели" е следният – талантлив художник е поканен в родопското имение на богат бизнесмен да рисува копия на ренесансови картини,..

публикувано на 04.11.24 в 13:15

"Приказка за стълбата" от Христо Смирненски – изпълнява актьорът Иван Димов

Архивите са живи, без да ги обвързваме с конкретна дата и период. Първата стихосбирка на Христо Смирненски се казва "Разнокалибрени въздишки и стихове в проза". Духът е хумористичен, а годината – 1918. В края на февруари 1922 година излиза втората и последна, издадена приживе, стихосбирка на Смирненски със заглавие "Да бъде ден". В нея е..

публикувано на 04.11.24 в 12:59
Кирил Вълчев, доц. Георги Лозанов, Кин Стоянов и акад. Юлиан Ревалски (от ляво надясно)

Радио ЛИК – посвещава се на 155-годишнината на БАН

Легендарното списание ЛИК на БТА намери естественото си място и в културната програма "Христо Ботев" на общественото радио. Всяка първа неделя от месеца неговият главен редактор Георги Лозанов, заедно с избрани събеседници, ще представят съдържанието му.  Идейният фокус на предаването "Радио ЛИК", както и на списанието в настоящия му период, е..

публикувано на 04.11.24 в 11:45