Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Славик Табаков или за общото между медицинската физика и Християнското изкуство

| обновено на 07.12.23 в 14:01
Проф. Славик Табаков
Снимка: Личен архив

В ефира на "Нашият ден" имахме удоволствието да посрещнем проф. Славик Табаков – британски и български специалист по медицинска физика и председател на Международната организация по медицинска физика. В интересната беседа професор Табаков разказа за своята уникална житейска и професионална история, която включва историята на неговото семейство, предаността към науката и физиката, както и нестандартната му страст към изучаването на християнските мозайки.

Проф. Табаков е роден в Пловдив, в семейство на потомствени лекари и общественици. Той е правнук на известния общественик Никола Табаков и внук на д-р Теофил Груев, братовчед на Христо Г. Данов. Този известен лекар извършва първото кръвопреливане в Пловдив и закупува първия рентгенов апарат в България. Семейната връзка с медицината и науката влияе на професор Табаков още от ранна възраст.

Като дете, професорът си спомня, че обичал да стои в кабинета на дядо си и да разглежда с интерес микроскопа и барометъра. Подарената от дядо му стара рентгенова тръба става един от любимите му предмети и по-късно определя професията му в областта на медицинската физика.

Професор Табаков е изключително успешен в своята област. Той преподава медицинска физика и има близо 1500 студенти в 82 страни. Той също така участва в издаването на 48 учебника и работи със специалисти от различни държави, включително Великобритания, Италия, Швеция, Франция и България, за разработването и внедряването на програми по електронно образование. За тази работа професорът и съпругата му д-р Ася Табакова са били удостоени с наградата "Леонардо да Винчи" на Европейската комисия.

Ръководи колектив от 350 учени от 36 страни, които изготвят първата е-Енциклопедия по медицинска физика с научен речник, преведен на 31 езика. Професор Табаков също така участва като експерт на Международната агенция за атомна енергия (IAEA) и спомага за създаването на Висшето училище по агробизнес и развитие на регионите (ВУАРР) в Пловдив. Той основава и магистърски курс по медицинска физика в града.

Подчертавайки важността на колективната научна работа, професор Табаков сподели, че "физиката не е просто наука, тя е философия и начинът, по който светът се движи".

В допълнение към своята работа в областта на медицинската физика, професор Табаков има и друга страст – изучаването на християнските мозайки. Той сподели, че християнското изкуство винаги е било обект на негов интерес и че е посетил почти всички християнски мозайки по света през последните 25 години.

Професор Славик Табаков представлява пример за успешно обединение на наука, страст и преданост, като неговата работа продължава да допринася за напредъка на медицината и изкуствата.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Надежда Цекулова

България е сред държавите от ЕС с най-лоша медийна свобода

Тази седмица за поредна година излезе докладът на Българския хелзинкски комитет за правата на човека в България за 2024-та. Какво констатира той в частта за медиите и правосъдната система, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Надежда Цекулова , един от авторите на доклада. "За съжаление нищо в доклада не ни изненада. Установихме,..

публикувано на 25.04.25 в 18:30

Гражданите на Варна се обединяват за създаването на зоополиция

За добрите практики в грижата за бездомните животни в "Нашият ден" разговаряме със Стефан Курдов , журналист, музикант и двигател на гражданската инициатива за създаване на зоополиция във Варна. Курдов заявява: "Водим разговори с ръководството на града. Идеята е да се създадат сертификати за доброволни структури за предпазване на животните от..

публикувано на 25.04.25 в 09:57

Агра, Винария, Фуудтех 2025

Между 18 и 22 февруари в Панаирното градче в Пловдив традиционно и отново съвкупно се проведоха международните изложенията Агра, Винария и Фуудтех, събирайки по този начин целия път от производството до преработването на земеделската продукция. Акцентите в изложението и деловата му програма тази година бяха прецизното земеделие и връзката между..

публикувано на 25.04.25 в 09:30

Прозренията и гатанките на финландския художник Томи Нордген в България

В рубриката "Мигранти с таланти" ви срещаме с един финландски художник. Той се казва Томи Нордгрен и е роден в столицата на Финландия – Хелзинки. Учил е в Художествената академия "Пекка Халонен" в родината си, както и в санктпетербургската Художествена академия. За първи път идва в България и пристига в старата ни престолна столица през 2004 година,..

публикувано на 25.04.25 в 09:07
Асен Масларски (вляво) и Росен Мирчев

Забрана, но не съвсем

В сила е забраната за лов и риболов, но въпреки това има някои "вратички" да се лови риба в тъмната част на денонощието при определени условия. Какви са те и какво ще правят ловците по време на забраната (но не само това), можете да научите от Росен Мирчев и Асен Масларски – гласовете на предаването "И рибар съм, и ловец съм". Чуйте сладката..

публикувано на 24.04.25 в 17:30