В ефира на "Нашият ден" имахме удоволствието да посрещнем проф. Славик Табаков – британски и български специалист по медицинска физика и председател на Международната организация по медицинска физика. В интересната беседа професор Табаков разказа за своята уникална житейска и професионална история, която включва историята на неговото семейство, предаността към науката и физиката, както и нестандартната му страст към изучаването на християнските мозайки.
Проф. Табаков е роден в Пловдив, в семейство на потомствени лекари и общественици. Той е правнук на известния общественик Никола Табаков и внук на д-р Теофил Груев, братовчед на Христо Г. Данов. Този известен лекар извършва първото кръвопреливане в Пловдив и закупува първия рентгенов апарат в България. Семейната връзка с медицината и науката влияе на професор Табаков още от ранна възраст.
Като дете, професорът си спомня, че обичал да стои в кабинета на дядо си и да разглежда с интерес микроскопа и барометъра. Подарената от дядо му стара рентгенова тръба става един от любимите му предмети и по-късно определя професията му в областта на медицинската физика.
Професор Табаков е изключително успешен в своята област. Той преподава медицинска физика и има близо 1500 студенти в 82 страни. Той също така участва в издаването на 48 учебника и работи със специалисти от различни държави, включително Великобритания, Италия, Швеция, Франция и България, за разработването и внедряването на програми по електронно образование. За тази работа професорът и съпругата му д-р Ася Табакова са били удостоени с наградата "Леонардо да Винчи" на Европейската комисия.
Ръководи колектив от 350 учени от 36 страни, които изготвят първата е-Енциклопедия по медицинска физика с научен речник, преведен на 31 езика. Професор Табаков също така участва като експерт на Международната агенция за атомна енергия (IAEA) и спомага за създаването на Висшето училище по агробизнес и развитие на регионите (ВУАРР) в Пловдив. Той основава и магистърски курс по медицинска физика в града.
Подчертавайки важността на колективната научна работа, професор Табаков сподели, че "физиката не е просто наука, тя е философия и начинът, по който светът се движи".
В допълнение към своята работа в областта на медицинската физика, професор Табаков има и друга страст – изучаването на християнските мозайки. Той сподели, че християнското изкуство винаги е било обект на негов интерес и че е посетил почти всички християнски мозайки по света през последните 25 години.
Професор Славик Табаков представлява пример за успешно обединение на наука, страст и преданост, като неговата работа продължава да допринася за напредъка на медицината и изкуствата.
Чуйте разговора в звуковия файл.
През последните 10 години светът стана свидетел на неимоверно разрастване на две явления, тясно свързани помежду си – бежанските вълни и трафикът на хора. Нещастието на хората, търсещи убежище, е използвано от трафикантите на хора, за да печелят милиарди. Според ЕК трафикът на хора генерира приблизително 236 милиарда щатски долара годишно, а в..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят и казват публично представителите на политическите партии и висшите държавни служители, може би ви е направила впечатление една дума. Думичка, бих я нарекла, защото някак между другото се промуши..
От 18 до 20 ноември за трета поредна година се провежда Седмицата на редките болести в Европейския парламент в Брюксел. За очакваните решения и политики в Lege Artis разговаряме с д-р Петя Стратиева , председател на Национален алианс "Редки болести България". Европейската седмица на редките болести цели да въоръжи пациентите и..
Страната ни за поредна година е сред държавите в Европейския съюз с най-висока употреба на антибиотици, сочат данните, публикувани от Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията. България е една от държавите, за които тази година ЕК специално е създала видеоигра за разясняване на антимикробната резистентност и разумната..
В рамките на рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" се обсъди темата за автобусния транспорт в България и как подготвените промени в Закона за автомобилните превози могат да повлияят на хората в малките и големите населени места. Разговорът разкри тревожни факти и различни гледни точки относно съществуващите проблеми и възможните решения...
Около 17 % от населението на България страда от диабет по данни от последния национален скрининг, проведен през 2024 година. На 14 ноември отбелязахме..
На 22 ноември в зала 1 на НДК в рамките на 38-ото издание на Киномания ще се състои българската премиера на "Берлингуер. Голямата амбиция " . Филмът..
На 24 ноември в Голямата зала на "Доходното здание" (Сцената на Драматичния театър) в град Русе е премиерата на поетично - музикалния спектакъл "Свят и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg