Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

8 декември с Норман Бийкър в "Сингълс Hall Of Fame"

...и ден по-рано (днес, 7 декември) за първи път във Велико Търново!

Снимка: Неманя Джорджевич

"Дясната ръка" на Джак Брус от "Крийм" – блус китаристът Норман Бийкър – отново е в България и закрива "Аларма Пънк Джаз 2023" навръх Студентския празник в петък вечер в Зала "Сингълс" на НДК. А довечера свири за първи път и във Велико Търново.

Норман Бийкър (1950, Манчестър), чието име преди няколко години (2017) беше вписано в "Залата на славата на блуса" в Сан Диего, Калифорния, е едновременно колос на тази музика, която през последния половин век и повече наричаме "британски блус" и неуморен пътешественик, за когото голямата световна сцена и малките клубчета из Балканите са еднакво важни.

А на голяма сцена през различни десетилетия е свирил с хора като Клептън, Греъм Бонд, Бъди Гай, Би Би Кинг, Ерик Бърдън, Чък Бери и Алексис Корнър. Също така: за по-постоянно и за по-дълго време – с Джак Брус (от средата на 80-те до смъртта на басиста на "Крийм" през 2014), както и с Крис Фарлоу и Ван Морисън (до ден днешен).

След повече от пет декади в блуса Норман продължава да прави турнета из цяла Европа – дори по време на пандемията беше доста активен, доколкото условията го позволяваха.

Първата си китара Норман получава още на 7-годишна възраст, когато след инцидент остава прикован на легло за цели 18 месеца. А на 12 е забелязан, отличен и поканен да участва в шоуто на краля на скифъла Лони Донеган, което му отваря пътя към сцената.

4 десетилетия по-късно, през 1994 г., Бийкър е организатор на паметния концерт по повод 10-годишнината от смъртта на Алексис Корнър, който става традиционен и още същата година събира отново Джими Пейдж и Робърт Плант за първи път след разпадането на "Лед Цепелин" (и заем какви чудесни два албума последваха до края на десетилетието).

Известна е фразата на Би Би Кинг: "Норман е един бял Фреди Кинг”.

Норман Бийкър е и студиен китарист с разпознаваем почерк, записвал цяла плеяда класици на блуса, който обаче е не по-малко разпознаваем и като певец и автор на своя оригинална музика.

На това турне пристига с интернационално all stars трио - Славица Туцаков (басистката на сръбската блус група The Sceraming Wheels) и барабаниста на Vervet Марко Матиети.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Вилхелм Тел" от Росини във Виенската държавна опера

В съботната вечер (27 април от 20 часа) ще бъдем във Виенската държавна опера , за да проследим спектакъла на "Вилхелм Тел" с дата 16 март 2024 година. Последното сценично творение на Росини съперничи по времетраене с божествените дължини на Вагнеровите шедьоври. Това е една от причините "Вилхелм Тел" сравнително рядко да се поставя по..

публикувано на 27.04.24 в 07:55
Аделина Александрова и Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Сцена от четвърто действие на операта „Вилхелм Тел“

"Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, опера в четири действия

Либрето: Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би (по едноименната драма на Фридрих Шилер) Първо изпълнение: 3 август 1829 г. в Париж. Действащи лица: • Вилхелм Тел – баритон • Мелхтал – бас • Арнолд, негов син – тенор • Валтер Фюрст – бас • Лайтхолд – бас • Геслер, австрийски императорски наместник в Швейцария – бас • Рудолф, негов адютант – тенор..

публикувано на 26.04.24 в 12:15

Фестивалът "Артис" с трето издание в София

"През тази година стартираме третото издание на "Международния музикален фестивал за класическа музика и изкуства". Подчертавам изкуства и правя това уточнение, защото в предишните издания, фестивалът   беше само с класическа музика. Сега разширяваме диапазона  ,включвайки различни изкуства, като в бъдеще тенденцията е форумът да обединява всички..

публикувано на 26.04.24 в 08:15

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50