Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музеят в малкия град – Музеен комплекс Берковица

12
Чешма Малинарка

Музейният комплекс в град Берковица е с №34 от списъка със 100-те национални туристически обекта. И основните три музея, които съставляват комплекса, привличат многобройни посетители със своите интересни експозиции и история – Етнографски музей, Къща-музей "Иван Вазов" и Градска художествена галерия "Отец Паисий", а от 2019 г. към комплекса се присъединява и Културен център "Йордан Радичков", чиято основна дейност е свързана с работата с деца. Той е и своеобразен център за творчество и изкуство. Музейният комплекс е създаден през месец септември 2012 г., с решение на Общинския съвет на Берковица.

Станислава Витанова в студиото на програма „Христо Ботев“
През месец декември, тази година, екипът на комплекса спечели финансиране с проект "Осъвременяване на част от музейния реквизит в постоянните експозиции на обектите на Музеен комплекс - Берковица" по обявена конкурсна сесия Тема 2: "Дейности по представяне на движимото културно наследство в музеите и художествените галерии" на Министерство на културата. С предоставените средства е предвидено да се закупят: музейни витрини, подиуми и манекени, рамкиране на картини от постоянната експозиция на ГХГ "Отец Паисий", оборудване със системи за окачване на картини и акварели в цялата експозиция на галерията, осигуряване на по-добро осветление в залите на трите обекта на комплекса, с нови енергоспестяващи осветителни тела и др. Водещ партньор по изпълнението на проекта е Община Берковица.

Икони от експозицията на ГХГ
Къщата-музей "Иван Вазов" е открита през 1957 г. През 1964 г. къщата е обявена за архитектурен паметник на културата от национално значение. Експозицията в музея представя творчески път на Иван Вазов, като най-голямо внимание е отделено на берковския му период. В тази къща в Берковица той написва стихотворенията "На Ком", "Малини", поемата "Грамада", повестта "Митрофан и Дормидолски"…

Етнографският музей в Берковица представя бита и обичаите на местното население. Изложени са предмети на художествените занаяти и богата колекция от тъкани, облекла, накити, предмети на домашния бит, както и нагледна информация за традиционни народни празници и обичаи.

Къща-музей „Иван Вазов“
Градската художествена галерия "Отец Паисий" е разположена в сградата на старото класно училище "Отец Паисий", построено през 1870 г., в непосредствена близост до съборната църква "Св. Николай Чудотворец”. През 1980 година, след реконструкция на училищната сграда, е открита новата експозиция на галерията. Повече от 1500 произведения на изобразителното изкуство се съхраняват във нейните фондове - живопис, скулптура, графика, карикатура, приложно изкуство и възрожденска живопис – икони. ГХГ – Берковица е една от най-старите галерии в Северозападна България.

В предаването гостува Станислава Витанова – и. д. директор на Музеен комплекс - Берковица, която разказа интересни факти за дейността на музея и за неговите експозиции.

Снимки: Музеен комплекс - Берковица, Божидар Любенов
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Срещите на Виолета Цветкова "Насаме с незабравимите"

"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола, в който живеем", казва през 1993 година режисьорът Рангел Вълчанов. В етапа на живота, от който сме част в момента, е много хубаво да си припомняме думите, които наистина имат значение. Въобще е..

публикувано на 22.12.24 в 08:25
Андрей Янев, Емил Янев и Дарина Янева

Звездите не са мимолетни

В епизод 569 "Трамвай по желание" сглобява пълната картина на творческо-житейския тандем Дарина Янева - Андрей Янев. В разгара на лятото радиозрителите ни се запознаха с известния художник Андрей Янев. Тогава стана ясно, че връзката със съпругата му Дарина е повече от съдбовна – в някои отношения дори мистична. За да сглобим цялостната картина на..

публикувано на 21.12.24 в 16:40

Между абсурда и истината – за ролята на хумора в съвременното изкуство

Безспорно – една от основните задачи на съвременното изкуство е да реагира на актуалните социални и политически проблеми на деня. Но задълбоченото занимаване с тези теми неминуемо води до засилено чувство на тревожност, несигурност и безнадеждност. Именно тези усещания сякаш доминират световната арт сцена през последните години. В предаването се..

публикувано на 21.12.24 в 12:35

Спектакъл за невъзможния герой – от Омир до ден-днешен

"Мисия Филоктет. Последният оцелял" по мотиви от Мюлер, Софокъл, Омир и авторски текстове е новият спектакъл на Театър ЗОНГ . Неговата премиера предстои на 23 декември от 19 ч. в кино-театър "Освобождение"  (до Централна гара). Това е третото представление на театралния екип след "Животът е сън" (две награди ИКАР и три международни..

публикувано на 20.12.24 в 16:28

Оркестровият живот в столицата от края на XIX век до 1946 година в три тома

Тритомникът "Летопис на Софийската филхармония" ще бъде представен утре от 17 ч. в Камерна зала "България". В "Артефир" разговаряме с д-р Андрей Андреев , изкуствовед и съставител на летописа, посветен на оркестровия живот в столицата от края на XIX век до 1946 година. В продължение на три години д-р Андреев проучва архивите из цялата..

публикувано на 20.12.24 в 15:46