Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Село Синитово – между историята и бъдещето

Село Синитово се намира в община Пазарджик. Разположено е на десния бряг на река Марица в Горнотракийската низина, в близост до Бесапарските ридове – хълмове в подстъпите на Родопите. Само на 6 км е от общинския си център и на около 30 км от Пловдив.

Край днешното с. Синитово се намирало и тракийското селище Бесапара – главен град на бесите и пътна станция на централния път Сердика -Филипопол. Открити са основи на сгради, архитектурни и скулптурни детайли, оброчни плочи, монети и други предмети от тракийско време.


Населеното място възниква през ХVІ - ХVІІ век. През Възраждането е чифликарско село. Владетел бил Хаджи Ибрямоглу, който имал чифлик и в Чангърлий (днешното село Звъничево).

След Oсвобождението в селото остава само българско население и земята става собственост на местните българи.

Храмът "Св. Георги Победоносец" в Синитово е построен през 1884 година, а читалището "Съзнание" е учредено през 1927 година. Основното училище в Синитово носи името на Васил Априлов и е създадено през 1882 година.


Днес в Синитово живеят под 2000 човека. Близостта до общинския център Пазарджик и град Пловдив е предпоставка населеното място да е едно от оживените села в общината.
Още за историята и настоящето на селото, за неговите жители и училището – в звуковия файл.

Снимки: Валери Леков
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Практика и философия на възстановяването

Регенеративното или възстановителното земеделие набира все повече популярност днес, ако изобщо е подходящо да използваме термина популярност за толкова решаващи процеси като запазването и оздравяването на почвата. Тя, почвата, е на най-важното място в производството на храната, която човечеството консумира, и колкото по-бързо разберем това,..

публикувано на 03.07.24 в 17:40

Безплатни консултации в кабинета по репродуктивно здраве на "Майчин дом"

В това издание на Lege Artis говорим за репродуктивното здраве. Доц. д-р Мария Юнакова , акушер-гинеколог и специалист по репродуктивна медицина с над 20-годишна практика, запознава слушателите на предаването с кабинета за репродуктивно здраве на СБАЛАГ "Майчин дом", който отвори врати за безплатни консултации на пациенти с репродуктивни..

публикувано на 03.07.24 в 13:27

Нов дом, нов живот: Трудностите при адаптацията в България

Разговорът е посветен на хората, които решават да променят света си и напълно да променят живота си, премествайки се в друга страна или в рамките на собствената държава. Разглеждаме всички аспекти, които едно преместване изисква – от битови, административни до социални предизвикателства. Гости на рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" са Ивета Иванова..

обновено на 03.07.24 в 12:34

Физическата активност и дигиталното ежедневие

Близо 1,8 млрд. възрастни по цял свят са изложени на риск от заболявания като рак, сърдечни и мозъчни удари, деменция и диабет поради недостатъчна физическа активност. Според проучване на Световната здравна организация (СЗО) липсата на физическа активност в глобален мащаб се е увеличила с 5% между 2010 и 2022 г. На живо от конференцията в..

публикувано на 03.07.24 в 12:05

Протестът на аптеките днес: Защо фармацевтите недоволстват?

Протест в цялата страна на собственици на аптеки  поради предложените промени за начина на отпускане на лекарства по НЗОК, с което се намаляват плащанията за изпълнение на такива рецепти. Фармацевтите не са съгласни промяната да се осъществи без финансова обосновка. Аптеката трябва да осигури голямо количество лекарствени продукти, върху които няма..

публикувано на 03.07.24 в 11:50