Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музеят в малкия град

Общинският исторически музей в град Кнежа – за днешния и утрешния ден

7
Общинският исторически музей в Кнежа
Снимка: ОИМ-Кнежа

На 24 ноември град Кнежа посрещна своя 80-годишен юбилей. На територията на общината се намират четири обекта - недвижими културни ценности с национално значение и седем обекта от местно значение – разкрити предимно в резултат на археологически проучвания. Общинският исторически музей е една от забележителностите в Кнежа.

Началото на музейното дело в града е поставено в началото на 1971 година, с откриването на първата музейна експозиция. Голяма заслуга за този успех има краеведът Стефан Петров, който още през1968 г. започва публикуване на поредица от исторически статии за миналото награда, а през 1969 година официално започва да организира и активна събирателска дейност, за създаването на оригинална музейна сбирка.

През различните исторически епохи землището на Кнежа е населявано от народите на: траки, славяни, прабългари, римляни, келти, гърци и др.

Едни от интересните експонати в Археологическата експозиция са Тракийски и келтскио ръжия отV - Iв. пр. Хр., както и железен меч, обкована щит, дръжка от железен нож, открити в местността Кошутаняка, а също и глинени съдове отXX-VIв. пр. Хр. и предмети от камък, рог, кост и желязо отV – Iв. пр. Хр.

Изложбената зала
В музея се съхраняват стари български и турски документи и вестници, материали за видни личности от Кнежа и родословието на много фамилии, както и за предприятия, учреждения, организации, материали за училища. Сведения за участниците във войните от 1885, 1912-1913,1915, 1941 год. оригинални снимки, негативи, репродукции…Също така са съхранени исторически документи за Аспаруховия вал – едно от трите гранични и укрепителни съоръжения в северозападна България и за Кралската босненска фамилия Кнежевич, живяла през ХIVвек на територията на град Кнежа.

Изложбената зала
Етнографската експозиция представя материалната и духовна култура на населението от нашия край. Представено е традиционното жилище на българите с неизменното огнище и съответните предмети от бита –синия, керамични съдове, традиционни инструменти, хурки, вретена, стан, чекръци…Може да се видят и предмети, използвани в земеделието, животновъдството, лозарството; шивашка и плетачна машина и др. Интересни са и оригинални накити и традиционни народни пафти и бижута. Колекцията от възрожденски оръжия съдържа пушки, револвер, сабя, кама и нож. Вниманието на посетителите е привлечено и от мистичния оброчен камък.

Кристиян Нановски и Ангел Бачийски в студиото на програма „Христо Ботев“
В художествената галерия са представени икони, картини и произведения на приложното изкуство на творци от Кнежа: Любен Диманов, Асен Крайшников, Петко Шиляшки, Марин Георгиев, Венера Симеонова, Любен Насков, Мими Векова, Стоян Кьосовски, Валентина Рашева, Лидия Шиндлер, Димчо Димчовски, Манчо Милев, Теодор Радков.

За историческото минало и културното наследство на Кнежа и за музейните изяви, разговаряхме с директора на Общинския исторически музей Кристиян Нановски и с Ангел Бачийски, историк и уредник в музея.


Актуална информация за предстоящи събития и изложби можете да откриете на страницата на музея.

Снимки: ОИМ-Кнежа, Божидар Любенов
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Пророчески роман на Пол Линч

Сравняват го с Кормак Макарти и Уилям Фокнър, а защо не и с Оруел. "Пророческа песен" е петият му роман, за който през 2023 г. получава наградата "Букър". "Вашингтон поуст" го нарича "пророчески шедьовър", а "Телегрф" – "ирландският "1984". Има няколко международни награди. Според критиката "Пророческа песен" показва "опустошителна визия за страна..

публикувано на 17.11.24 в 12:45

Людмила Филипова с нов роман за началото на българския род

Кой е родоначалникът на българите и какъв е нашият произход? В най-новия си роман Людмила Филипова се връща хилядолетия назад, за да разкрие откъде тръгват корените ни. " Авитохол и небесният народ" се базира на непознати досега източници, за да разкаже за един недостатъчно изследван от специалистите период от историята, който е колкото..

публикувано на 17.11.24 в 08:40

Двуезична антология на хайку с българско участие

В края на ноември в Конуей хол в Лондон ще бъде премиерата на двуезичния сборник на английски и български Shining Wind / "Сияен вятър". Събитието ще е част от зимното събиране на Британското хайку общество. В книгата могат да се прочетат автори от САЩ, Австралия, Португалия, България, Великобритания, Индия, Ирландия, Испания, Италия, Канада,..

публикувано на 16.11.24 в 09:35

"Формата на нещата" гостува на софийска сцена

Следващата седмица Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна гостува в София в Малък градски театър "Зад канала" с постановката "Формата на нещата". Пиесата е едно от открояващите се заглавия в съвременната англоезична драматургия, което привлича внимание още с първата постановка в Лондон през 2001. Тя разказва за студентка по скулптура,..

публикувано на 16.11.24 в 08:35

Биографична книга за Краля на динамита и неговата необикновена съдба

Всяка година се раздават Нобеловите награди, но малко хора знаят коя е личността зад тези награди. Книгата "Нобел. Загадъчният Алфред. Неговият свят и неговите награди" на шведската журналистка Ингрид Карлберг дава отговор на този въпрос в над 600 страници. Карлберг е разследващ журналист, преди да се насочи към писането на биографии, затова..

публикувано на 15.11.24 в 15:51