Нищо не е сигурно в живота… освен промяната. Тя е най-постоянното нещо, на което можем да бъдем свидетели. А защо не и носители. Кой обаче днес носи промяната? Кой вдъхва увереност за това така мечтано утре, към което дори и да не успеем да стигнем, все пак вървим? Кои са хората, които вдъхновяват с личността си, постиженията си, мислите и идеите си, с примера си?
Според списание "Форбс" за единайсета поредна година това са уверените и нахъсани млади хора под 30-годишна възраст. Те са носителите на промяната, от която имаме нужда.
Чрез тях можем да си припомним, че всичко е възможно, стига да вярваш и да не спираш да се стремиш към него. Чрез тях разбираме, че провалът е най-верният път към успеха, а успехът е сладък само когато е споделен. Защото какво е човекът без другите около него? И сам воинът е воин, но лидерът е такъв единствено в компания. А всички 30 от 30 в новата селекция на "Форбс" за 2023 година са именно лидери на своето време.
Те гледат към бъдещето, но живеят днес. Те се завръщат към същината на човека – твореца, който създава и който вижда в трудностите трамплин. Те говорят за ценностите, които се страхуваме, че вече сме позагубили, или поне се притесняваме, че са се поизместили малко. Всеки един от тях е точният лидер в сферата на бизнеса, спорта, социалното предприемачество, науката, технологиите, здравеопазването, културата и медиите. Всеки един от тях преобразява България. А може би всъщност я завръща към истинската ѝ същност, като събужда потенциала в нея и го развива.
"Какво се случва" тръгна по пътя на успеха в един разговор за творчеството и провалите с двама от най-талантливите млади българи според списание "Форбс".
Пламен Наков, основател и изпълнителен директор на DSS (Digital& SoftwareSolutions) – компания, която се самоиздържа още от първата си година и вече е разширила портфолиото си с първи собствен продукт – технология за автоматизирана проверка на самоличността, която използва изкуствен интелект от последно поколение. Пламен е завършил Техническия университет в София, където сега е аситент-преподавател, и оглавява сферата "Бизнес мениджъри" в селекцията "30 под 30" на списание "Форбс".
"Успехът е стремежът на човек да постигне целите си, но задължително с резултата, който първоначално си е наумил. Провалът сам по себе си също е успех, тъй като той носи уроци: какво сме сбъркали, къде сме сгрешили и най-важното – как можем да се подобрим. Така че успехът е усилието да работим в посока мястото, на което искаме да стигнем."
Коста Каракашян е режисьор, продуцент и хореограф, който съчетава изкуството иактивизма, един от създателите на първите въздействащиимерсивниспектакли у нас и един от българските младежки делегати на ООН в момента. Завършва Колумбийския университет в Ню Йорк и Глобалниякампуспо правата на човека във Венеция. Той е част от категорията "Култура, изкуство и медии".
"Успехът е постоянно да актуализираме целта и посоката си и да успяваме да се движим по някакъв начин – било то по някой път в много права линия, някой път много заобиколно или със задно салто. Да знаем къде отиваме и да се опитваме да стигнем дотам. А дали след месец, или след година, а може и след пет години, това се е оказала правилната цел – тя винаги ще се измества. Важното в този процес за мен е да се чувствам добре, понякога поне, и да не оставям целия този стрес, желанията и амбицията да ми повлияят така, че да не успявам да се наслаждавам на пътя дотам."
Целия разговор с Пламен Наков и Коста Каракашян можете да чуете в звуковия файл.
Архивите са живи в "Terra Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора. Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как политиците трупат гласоподаватели през конспиративни теории и дезинформация, коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Тодор..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg