Всяка година по коледните празници стотици българи се завръщат в родината си, жадни да бъдат със семействата и приятелите си. В същото време, има и такива, които идват от далечни краища на света, за да споделят радостта на Коледа с близките си. Такъв е случаят и с китариста Мирян Колев, който се завърна от Того, Южна Африка в Трявна, за да изживее тези специални моменти със семейството си.
В интервюто, което Мирян Колев даде в "Нашият ден", той сподели своите впечатления и усещания от пътуването си до Западна Африка. За мнозина, това е място, което изглежда толкова далечно и мистериозно. Колев разкри, че пътуването му до този регион е било изключително различно от всичко, което е преживявал преди.
"Там наистина има трудности, с които се сблъскваш в ежедневието", споделя той. "Когато се завърнах, започнах да синтезирам нещата, които са ми се случили там и да ги осмислям по-добре“.
Една от забележителните разлики, които Мирян откри в Западна Африка, беше начинът, по който времето тече там. "Там времето тече по много по-различен начин. Дори понятието за часове е много относително - там часовете се мерят по сутрин, на обяд и след обяд", разказва той.
Западноафриканската музика също е предмет на вдъхновение за Мирян. Той споделя, че местната музика в този регион се различава значително във всеки район. В по-средната част на Западна Африка, където той пребиваваше, местната музика беше изцяло базирана на ударни инструменти и човешки глас. Нямаше никакви струнни инструменти.
Въпреки финансовата бедност, която срещна в този регион, Мирян отбелязва, че хората имат по-различно виждане за живота. Тяхната култура и начин на живот може да се различава от западния стандарт, но те са изпълнени с духовност и топлота, които ги правят уникални.
Мирян Колев завършва интервюто със сърдечните си пожелания за всички българи, независимо къде са по света през тези коледни празници. Той припомня на всички нас, че Коледа е време за споделяне на любовта и топлината сред близките ни, независимо от географските разстояния.
Чуйте разговора в звуковия файл.
На кого и как се издава разрешение за достъп до класифицирана информация – отказ и отнемане на отдаденото разрешение. Гост в юридическото предаване на БНР "Законът и Темида" е доц. д-р Цвета Маркова , първия председател на държавната комисия по сигурността на информацията. Тя е създала от самото начало цялата институция и устройствен правилник за..
"Грийнпийс" – България представя идеята за морски резерват "Маслен нос" в Приморско. Природозащитната организацията проведе среща с рибарски дружества, представители на Община Приморско и туристическия бизнес от Созопол, Приморско, Китен и Царево. Във връзка с дейностите, подпомагащи опазването на морето, от природозащитната организация..
Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) връчи своите традиционни годишни награди. Отличена от АБАИ в категория "Медии" е водещата на "Нашият ден" Нина Цанева, която заслужено получи грамота "Гласът, който вдъхновява". С представянето на теми, свързани с авиационното дело в България, Цанева се превърна в истински глас на..
Отвеждаме слушателите на "Нашият ден" в Париж, където Българското неделно училище "Иван Вазов" създаде коледен подарък за българските семейства от цял свят. Янета Димитрова , заместник-директор на училището и преподавател по БЕЛ разказва какво можем да открием на страниците на международния коледен брой на вестник "Вазовчета", създаден от..
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които..
На 14 декември "Колегиум музикум Берлин" под диригентството на дългогодишния си ръководител Донка Митева ще се представи за първи път в почти пълен състав..
Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg