В Калофер започна подготовката за утрешния Йордановден и хорото в ледените води на Тунджа. Обичаят се изпълнява от "Черковския мост". Традиция, която калоферци ревностно пазят и стриктно почитат. Отец Димитрий ще хвърли богоявленския кръст в ледените води на река Тунджа.
Паралелно с хорото, в Калофер всяка година се отбелязва и рождението на големия поет и революционер Христо Ботев. Очакват се важни гости от цялата страна. Премиерът Николай Денков и министри от правителството също са заявили участие. Честването започва след 11.30 часа.
Събеседникът Ася Николова, директор на музея, сподели радостта си от факта, че предаването се провежда в родния град на великия Ботев. Тя изрази надежда, че слушателите ще се докоснат до духа на Ботев в този малък подбалкански град, който е бил дом на не само на Христо Ботев, но и на много други важни българи. Тя подчерта, че Калофер е място, на което Ботев е посветил своя живот и перо с една цел - да види България свободна.
Кметът на Калофер, Драгомир Боев, сподели в ефира на “Нашият ден”, че градът им има уникалната възможност да отбележи два важни празника в един и същ ден - рождението на Христо Ботев и Богоявление. Той изрази увереност, че както днешният, така и утрешният ден ще бъдат озарени от тези два специални събития. Той съобщи за очакван брой на присъстващите, около 6-7 хиляди, и сподели подробности за началото на ритуала.
Директорът на Исторически музей в Карлово, Мария Деянова, разказа за посетителите на музея, които са имали възможността да посетят къщата на даскал Ботьо Петков в Карлово. Тя подчерта важността на мястото, където се ражда бащата на Христо Ботев и сподели информация за приноса му към образованието и културното развитие не само на Карлово, но и на Калофер, където прекарва голяма част от своя живот.
Повече за програмата на събитията - чуйте от разговора в звуковия файл.
От историята знаем, че в миналото жените често са ограничавани само до изпълняване на домакински задължения и грижа за децата и нямат същите образователни и професионални възможности като мъжете. Днес жените в България играят ключова роля във всички аспекти на обществото и имат повече възможности и свободи в сравнение с миналото, но все още има..
Какъв е новият световен ред, който предлага на Европа президентът на САЩ Доналд Тръмп и какво е мястото на България в него, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Владимир Йончев , главен редактор на OFFNews. "На мен ми се струва, че Америка, под лидерството на Тръмп, се преориентира геостратегически и заема страната на Русия . Тя..
Украйна между два петъка – какви са нагласите в страната след посещението на президента Зеленски в Белия дом, спирането на разузнавателна информация от САЩ към Украйна, и ще издържи ли Украйна, докато Европа успее да се организира в новия световен ред на Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Анатолий Йерема , журналист в..
Какво се случва с медиите в САЩ, след като Джеф Безос промени политиката на коментарната рубрика на "Вашингтон поуст", журналисти на АП не са допускани до брифингите в Белия дом, а медийният регулатор в САЩ иска да проверява и контролира съдържанието на издания и електронни медии, коментира в "Мрежата" на програма "Христо Ботев" Христофор Караджов..
В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Първан Първанов, Пловдив: Колко време е давността на наказателно постановление, издадено от КАТ? Брат ми се връща скоро от чужбина, трябва ли да заплати сумата сега, за да може да шофира? Иванка Лилиева,..
Снощи, по време на откриването на изложбата "Изкуството да си непослушна" в Националната галерия "Квадрат 500", се случи инцидент, който предизвика..
Какво се случва с медиите в САЩ, след като Джеф Безос промени политиката на коментарната рубрика на "Вашингтон поуст", журналисти на АП не са допускани..
Какъв е новият световен ред, който предлага на Европа президентът на САЩ Доналд Тръмп и какво е мястото на България в него, коментира в "Мрежата" по..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg