Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Strands

Пале Микелборг
Снимка: Nomo Michael Hoefner/Wikipedia

"Джаз+Дуенде" на 8 януари започва с един от "кръстниците" ни – френският саксофонист Жюлиен Луро и последният му албум, посветен на музиката на Уейн Шортър.

Следва гостувалият ни в зала "България" португалски певец Антонио Замбужо, по-близък в момента до джаза, отколкото до фадото.

Продължението е с няколко испански пианисти – Хавиер Кобле, Рикардо Миньо и Алберт Санц – с различни фламенко-джаз трактовки на традиционни музики, като с последния слушаме гостувалия ни в Пето студио контрабасист Хавиер Колина, а и не пропускаме последните опуси на саксофониста Антонио Лисана.

С подобна на фламенко-джаза идентичност може да се похвали и джипси-джаз звучността, особено като, както е и във фламенкото, нещата се предават по наследство. Самото заглавие на албума на Булио и Елиос Фере е такова – "Бащи и синове".

Концертът на Ян Гарбарек от 1982 в Аудиториума на Франс 3 в Страсбург ни връща в по-младите му години, когато започва работата им с контрабасиста Еберхард Вебер, в чиято финална композиция "Последната част от едно дълго пътуване" слушаме Гарбарек и на скандинавска флейта.

Завършваме с датския тромпетист Пале Микелборг и последната му продукция с многозначителното заглавие "Strands" (нишки, върви, кичури).


По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

С клавирно дуо започна 15-ото издание на "Дни на класиката" в Балчик

Балчик се превърна в център на културния живот с две значими събития – Седмицата на италианската култура и фестивала "Дни на класиката" . В неделя бе открита "Седмицата на италианската култура", а в събота започна едно от най-чаканите събития в града – "Дните на класиката". Сава Тихолов , началник отдел "Култура, протокол и връзки с обществеността" в..

обновено на 22.07.24 в 09:56

Вечер с ролите на Катя Попова

На 21 януари 2024 г. се навършиха 100 години от рождението на една велика българка, която има кратък но впечатляващ живот с множество изяви у нас и по световните оперни сцени; наричана от италианската преса "българската Тебалди" – Катя Попова. Родена в Плевен, но покорила сърцата на любители и професионалисти в най-големите оперни театри и концертни зали..

публикувано на 20.07.24 в 08:10

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 31 юли 2024 г.

16 юли Свири Филхармонията на Осло с диригент Клаус Макела. 3.00 часа – Джулия Пери (1924-1979), Кратка пиеса за малък оркестър. 3.09 часа – Дмитрий Шостакович (1906-1975), Концерт за виолончело № 1 в Ми бемол мажор, оп. 107. Солист: Сол Габета (виолончело). 3.38 часа – Петерис Васкс (р.1946), Gramata cellam (The Book) – втора част, Долчисимо. Изпълнява..

публикувано на 15.07.24 в 10:34

"Лоенгрин" в постановка от Виена

"Никоя друга опера на Вагнер не е получила толкова хвалебствия или е била обект на толкова критични подигравки като Лоенгрин. Едно е ясно – предвид вътрешната противоречивост на пиесата, театърът е изправен пред върховното предизвикателство да развие проникновена и чувствителна деконструкция на своите ролеви модели и конфликтни структури. Културата..

публикувано на 13.07.24 в 08:10

Danai – новият глас на българската музикална сцена

Емилия Тончева, актрисата, завършила Академията по драма в Пекин, излезе с албум от три песни под псевдонима Danai. Това е нейният дебют на българската музикална сцена. Емилия комбинира жанрове и изразни средства във всичко, с което се захване – актьорско майсторство, танц, музика. Неслучайно, когато погледнем към това, което днес някак..

публикувано на 12.07.24 в 09:34