Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Морското образование в България: 143 години отговорност

мичман Димо Савов
Снимка: Личен архив

На 9 януари през 1881 година в град Русе, България, са положени основите на морското образование в страната. Тази дата е отговорна за започването на едно важно и престижно пътуване в българската история, свързано с морето и морската сила. Сега, 143 години по-късно, Висшето военноморско училище "Никола Й. Вапцаров" във Варна продължава да бъде сред най-добрите морски университети в света.

На този специален ден в предаването "Епизоди от живота" сме насочили вниманието към мичман Димо Савов, командир на курсантски дивизион в  училището. Той се обучава в специалност "Организация и управление на военни формирования за тактическо ниво" и се специализира в "Корабоводене на военноморските сили".

Зад всяко морско образование стои силна привързаност към родината и отговорност към нея. За курсантите във ВВМУ "Никола Й. Вапцаров" Родината е ценност, която ги вдъхновява и ги мотивира да изучават, усвояват знанията и уменията, необходими за защита на морския бряг на България.

Морето, със своята непредсказуемост и красота, е стихия, към която трябва да се подхожда с голяма отговорност и мъжки дух. Това е място на работа, но и на приключения, които изискват смелост и преданост. Военноморците трябва да се готвят за всякакви ситуации и да бъдат готови да защитават интересите на страната в морския басейн.

За училището във Варна мичман Димо Савов споделя в ефира на предаването, че там очакванията към бъдещите офицери на военноморските сили са изключително високи. Училището предоставя солидни знания и умения, но подчертава и значението на практическата подготовка, която играе огромна роля при по-нататъшната им работа.

Така днешната годишнина на морското образование в България ни напомня за важността на морската сила и нейната роля в историята и бъдещето на страната. Благодарение на Висшето военноморско училище "Никола Й. Вапцаров" и ангажимента на бъдещите морски офицери, България продължава да се представя с достойнство на световната сцена.

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимки: Личен архив
По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Веселото лято на децата в Ботевград

От днес (8 юли) до 19 юли децата в Ботевград ще имат възможност да се включат в инициативата "Весело лято в града" . За програмата в "Нашият ден" разказва Петя Нинова – експерт "Туризъм и публични събития" в община Ботевград. Инициативата, която съществува вече над десет години, е насочена към деца между 5 г. и 12 г. Съобразените с тази..

публикувано на 08.07.24 в 10:43

Алергията – болест на съвремието

По данни на СЗО алергиите са на четвърто място сред хроничните заболявания в световен мащаб. Между 30-40% от населението е засегнато от проблема, като в последните 20 години честотата на алергичните състояние се е удвоила. 300 млн. души по света страдат от бронхиална астма и тенденцията продължава да е възходяща. В Световния ден за борба с..

публикувано на 08.07.24 в 09:17
Доц. Милена Якимова

Доц. Милена Якимова: В България силовите структури работят по команда за бандитите

Какво се случва с обществата, когато системните партии останат без гражданско доверие, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Милена Якимова , преподавател по социология в СУ "Св. Климент Охридски". "Такава ситуация води до нарастване на фашистките настроения , а фашистките поддръжници се чувстват окрилени да надигнат глас и..

публикувано на 08.07.24 в 08:55

В деня на българската святост за избора на нов патриарх

Христовата Църква е една и неделима. Поместните църкви са живи членове на тази света, съборна и апостолска Църква. Обособяването на поместни Църкви ни говори, че Бог е осветил съществуването на различните народи с техните характерни черти. Като се вземат под внимание различните особености на отделните народи, проповедта и службата на роден език..

публикувано на 07.07.24 в 09:20

Село Калояново – древно и младо

Село Калояново се намира на около 25 километра от областния град Пловдив и е общински център на общо 15 села. До 1934 година носи името Селджиково. Изборът на новото име е в чест на българския цар Калоян. Днес в селото живеят над 2500 човека. В периода VIII век преди Христа - V век след Христа земите около Калояново са част от територията на Древна..

публикувано на 06.07.24 в 13:05