В началото на годината и по повод годишнината от първото излъчване на водещи радиопредавания на БНР в ефира на "Нашият ден" разговоряхме с колеги от първите години на предаването "Добър ден" – за това дали времето извика високите журналистически стандарти от онези години, или хората, които ги защитаваха тогава.
В ефира на "Нашият ден" Паулияна Новакова, един от основателите и дългогодишен водещ на предаването "Добър ден", предаването-легенда в програма "Христо Ботев", сподели, че това, което направи тяхното предаване силно и вдъхновяващо, e било екипността. Още от самото начало те се самосъздават екип, зад всяка тема има много мислене, и то колективно. Залагат на чист, ясен език, без шаблони и директен подход към събитията и темите, които представят на своята аудитория.
Еди Емирян, един от пионерите на българската радиожурналистика и създател на програма "Хоризонт", изрази своето мнение в предаването "Нашият ден". Той сподели, че му липсва ентусиазмът на хората, с които работеше в тези ранни години. Екипността и въодушевлението, с които се извършваше работата в радиото, не са на същото ниво днес. Според него журналистиката е по-малко в програмата в настоящия момент, което е недостатък.
Людмил Кърджилов, също водещ от предаването "Добър ден" и понастоящем работещ в Дарик Радио, разказа за началата на кариерата си преди 1988 г. и как конкурсът, проведен от предаването "Добър ден", го въвежда в радиожурналистиката. Той сподели, че предаването е било бяла лястовица в българския радиоефир и има уникален подход към радиожурналистиката. Хората, с които работи, му показват основите на радиозанаята и създават неща, които по онова време не се правеха в останалите медии.
Тези интервюта ни дават възможност да се вгледаме в историята на радиожурналистиката в България и да сравним ентусиазма и стандартите от миналото с тези на нашия собствен временен контекст. Екипността и ангажираността към професията са ценности, които можем да научим и приложим и днес, за да подобрим качеството на медийната информация и журналистическата практика.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg