Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да нахраним ли бездомното животно? Историята на едно спечелено дело

Снимка: Марсел Фенс

Преди време Общината в Асеновград забрани на жителите си да хранят бездомните кучета. Какви предпоставки е имало това решение и какво е очаквала Общината да се случи, когато хората престанат да хранят бездомните животни, за които явно никой от Общината не се е грижел достатъчно в този период?

За да разберем ситуацията по-добре, нека се върнем назад и да разгледаме началото на този случай. Общината в Асеновград решава да забрани храненето на бездомните кучета, като част от своята програма за овладяване на популацията на безстопанствените животни. Този ход изненадва местната общественост и специализираните сдружения, които се грижат за бездомните животни. Забраната не се подкрепя със санкции и бива анулирана от Върховния административен съд.

Лидия Чукова, която е била говорителка на сдружение "Дай лапа”, коментира този случай в интервю за "Нашият ден" и посочи, че Общината се е опитала да приложи своята програма, но по начин, който е бил противоречащ на Националната програма за овладяване на популацията на безстопанствените кучета. Програмата на национално ниво е включвала мерки като кастрация и полагане на грижа за вече кастрирани животни.

Как изглежда ситуацията сега?

По думите на Чукова забраната за хранене на бездомните кучета не променя начина, по който хората в града се грижат за тях. Нито един човек не е спрял да храни бездомните животни заради програмата, а нейното съдържанието не е било подкрепено със санкции, което го е направило неизпълнимо. По думите на Лидия Чукова програмата се оказа "пародия, а нейното съществуване безсмислено". Така, четири години след началото на случая в Асеновград ситуацията с бездомните животни остава непроменена.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да бъдем малко по-щастливи

Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..

публикувано на 03.01.25 в 16:05

Празничният Ереван: Как арменците посрещат Рождество

Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..

обновено на 03.01.25 в 13:34

"БългариТЕ" – любов през границите и традициите

Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..

публикувано на 03.01.25 в 10:50

Антигероите оживяват: Новата книга на Васил Русев

Васил Русев, познат като Чайката, отново ни провокира с необикновеното си чувство за хумор и яркото си въображение в най-новата си книга "Наливни истории". Сборникът включва над тридесет напълно различни разкази и поеми , които разкриват парадоксалното и чудатото в живота, както и фантастичното и необяснимото, но винаги погледнати през призмата на..

обновено на 03.01.25 в 10:02
Националната Априловска гимназия

"Взаимоучителният метод": Традиция с модерни приложения

На днешния 2 януари се навършват 190 години от тържественото откриване на Първото светско училище в България, основано в Габрово. Това значимо събитие в историята на българското образование е реализирано благодарение на Васил Априлов, като негов съвременен наследник днес е Априловската гимназия. От ръководството на училището обявиха, че ще..

обновено на 02.01.25 в 11:27