Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да нахраним ли бездомното животно? Историята на едно спечелено дело

Снимка: Марсел Фенс

Преди време Общината в Асеновград забрани на жителите си да хранят бездомните кучета. Какви предпоставки е имало това решение и какво е очаквала Общината да се случи, когато хората престанат да хранят бездомните животни, за които явно никой от Общината не се е грижел достатъчно в този период?

За да разберем ситуацията по-добре, нека се върнем назад и да разгледаме началото на този случай. Общината в Асеновград решава да забрани храненето на бездомните кучета, като част от своята програма за овладяване на популацията на безстопанствените животни. Този ход изненадва местната общественост и специализираните сдружения, които се грижат за бездомните животни. Забраната не се подкрепя със санкции и бива анулирана от Върховния административен съд.

Лидия Чукова, която е била говорителка на сдружение "Дай лапа”, коментира този случай в интервю за "Нашият ден" и посочи, че Общината се е опитала да приложи своята програма, но по начин, който е бил противоречащ на Националната програма за овладяване на популацията на безстопанствените кучета. Програмата на национално ниво е включвала мерки като кастрация и полагане на грижа за вече кастрирани животни.

Как изглежда ситуацията сега?

По думите на Чукова забраната за хранене на бездомните кучета не променя начина, по който хората в града се грижат за тях. Нито един човек не е спрял да храни бездомните животни заради програмата, а нейното съдържанието не е било подкрепено със санкции, което го е направило неизпълнимо. По думите на Лидия Чукова програмата се оказа "пародия, а нейното съществуване безсмислено". Така, четири години след началото на случая в Асеновград ситуацията с бездомните животни остава непроменена.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Преображение Господне

За да ги крепи във вярата и да ги увери, че наистина е Син Божи и Спасител, като ги отдалечава от помисли, Христос се явява на трима от Своите ученици в небесна слава. Свидетели на събитието са апостолите Петър, Йоан и Яков. След като ги завежда на планината Тавор, Синът Божи се преобразява пред тях, като лицето му светва като слънце, а дрехите му..

публикувано на 04.08.24 в 09:15

В индианските резервати има различни пластове – някои от тях бутафорни

Любомир Кюмюрджиев, журналист, преподавател и създател на Българското общество по индианистика "Орловият кръг", разказва в "Какво се случва пътува" за своите посещения в индианските резервати на Северна Америка и за трагичната история на тяхното създаване.  "Изтласкването на индианците в Северна Америка започва още през 16-17 век. Става дума за..

публикувано на 03.08.24 в 12:04

В Дуванлии – селото на тракийските могили

Дуванлии е село в Горнотракийската низина и в него живеят 565 души. То се намира в община Калояново и е на 24 километра от областния град Пловдив. Край селото е открит един от най-важните тракийски некрополи. Той се състои от над 50 могили – от V век пр. Хр. до Римската епоха. Изследван е през 1926-1929 година под ръководството на професор Богдан Филов...

публикувано на 03.08.24 в 08:45

Нов конкурс на "Фолклорен извор": "Старите песни на нов глас"

От 1 до 4 август 2024 г. в с. Царевец, община Свищов, ще се провежда Дванадесетият Международен Фолклорен фестивал "Фолклорен извор". За първи път в рамките на фестивала ще се проведе и певческият конкурс "Старите песни на нов глас", организиран в партньорство между БНТ, БНР, сдружение "Фолклорен извор" и "Българско многогласие". Над 4000..

обновено на 02.08.24 в 11:11

Отбелязваме 121 години от Илинденско-Преображенското въстание

Илинден е денят, в който се почита Свети пророк Илия. По стар стил той се отбелязва на 2 август, а по нов – на 20 юли. Свети Илия се тачи от всички християни като най-големия библейски пророк, заедно с Моисей. Има поверие, че на този ден морето взима най-много жертви. Днес имен ден имат: Илия, Илиян, Илин, Илина, Илияна и Илко. На днешния ден..

обновено на 02.08.24 в 09:33