Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стилияна Узунова и мембраната на времето, в което живеем

"Паралелни светове. Реещият се човек и таймерът на времето" е изложбата на Стилияна Узунова, която е част от галерия "Българи" до 9 февруари. Живопис, която разказва за оплетения във времето човек, този, който се опитва да се справи с информационния поток на съвремието, но и да пътува с миналото, едновременно с това да е и тук днес, и там, където още ни е непознато.

"Тя, като един много чувствителен човек, е успяла в картините си да вкара всичко това, което в момента тревожи света, а и му дава някаква надежда" – казва кураторът на изложбата проф. Аксиния Джурова. – "Усеща света със сетивата си, прекарвайки го през мрежата на спомените и съпоставяйки го с тях, го преосмисля в драматизма на вечния и неизбежен диалог за "преди" и "днес". С едно желание за визия, която е отвъд ежедневното, и отвъд това, което е в бъдещето."

Своеобразна мембрана на времето, в което живеем - така определя проф. Джурова експозицията. Тя е подбрала творби, създадени от Стилияна Узунова в последните пет-шест години.

"В картините ѝ има особен сблъсък и търсене на пресечна точка между безметежния свят на детството – който за нея е олицетворен в спомените ѝ от Рилската планина, тъй като тя има корени в Самоков, и в тишината, която природата ѝ дава – и днешния абсолютно обгърнат с хаос и с информация, прекомерно натоварен свят."

Стиляна Узунова и проф. Аксиния Джурова
Кураторката е на мнение, че художничката предлага послания, осъществени чрез едни композиционни решения – познатата ни от Средновековието птича перспектива. Поглед на света отгоре, който ѝ дава възможност да включи разновременни и разнопространствени епизоди, които наистина дават една многопластова картина на света. Техниката на Стиляна Узунова включва акрил, пастел, маслени бои, въглен и принт.

Живопис на границите между фигуративното и абстрактното, която е истински преживяна от авторката. Тази живопис не иска бързо гледане, а дълбоко навлизане в картините и детайлите в тях. Изисква желание да научиш за какво всъщност те предупреждава художничката и какви въпроси повдига с това.

"Тя е отворена изложба, в зависимост от интелектуалното натрупване на всеки от нас и от живота, който е минал или предстои, всеки по различен начин ще изтълкува работите ѝ", допълва още Аксиния Джурова.

Целия разговор с нея чуйте в звуковия файл.

Снимки - ФС на Стиляна Узунова
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Романът, вдъхновил сериала "Берлински Вавилон", вече и на български

"Мократа риба. Първият случай на Гереон Рат", романът на Фолкер Кучер, който става основа на сериала "Берлински Вавилон", излезе на български в превод на Алеко Дянков. "Мократа риба" показва Берлин от 1929 г. – град на контрасти, където се сблъскват хедонизмът и авангардът с бедността, социалното недоволство и разделение, и травмите от..

публикувано на 23.02.25 в 12:10

20 години специалност "Модерен танц" в Националното училище по танцови изкуства

Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19 ч. Повече за танцовото представление, в което участие ще вземат всички ученици от специалност "Модерен танц", в "Артефир" разказва Константина Ханджиева . Ръководителят на..

публикувано на 23.02.25 в 08:50

Нов танцов прочит на шедьовъра на Луис Карол

Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..

публикувано на 22.02.25 в 09:12

Хулио Кортасар и Ясен Григоров разказват мечешка история

"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..

публикувано на 22.02.25 в 09:05
Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" с Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..

публикувано на 22.02.25 в 08:55