Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Споделеното четене сприятелява децата и книгите

Снимка: Pixabay

Първият Ден на четенето, който се проведе в края на 2023 г. по инициатива на фондациите "Четене" и "Детски книги" и сдружение "Книги и четене", дава идея на родители от Велико Търново да организират съвместно четене на глас с децата си. Събират се в гостоприемния детски отдел на Регионалната народна библиотека "П. Р. Славейков".

Отначало четат предимно родителите, но постепенно децата добиват увереност и самочувствие да представят пред групата откъси от любимите си книжки. Споделянето с връстници и вниманието на възрастните прави четенето не просто забавно, но и "престижно" занимание. Четивата се подбират от родителите, някои от които професионално са свързани с книгите. На децата се предлагат предимно съвременни произведения, които, според родителите, са най-близки и разбираеми за тях. Младите читатели са между 4 и 10-годишни.

В рубриката "Всичко за образованието" Анна Симова, майка на 3 четящи деца, сътрудничка към фондация "Детски книги" разказва за първите събирания на младия читателски клуб и споделя идеите за бъдещи преживявания като лов на съкровища в библиотеката.

Целия разговор чуйте в звуковия файл


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Паметникът на Лейф Ериксон в Рейкявик

Исландци откриват Америка преди Колумб... три пъти

Исландци откриват Америка преди Колумб... три пъти. Това се случва около 1000-а година, тоест почти пет века по-рано. Първият европеец, видял американските брегове, е викинг на име Гунбьорн. Той плавал от Норвегия до Исландия, но поради буря акостирал при един от островите, принадлежащи на Северна Америка. Това събитие датира между 876 и 933 г. Ерик..

публикувано на 08.02.25 в 17:35
Александра Николова

Александра Николова ще представя България на конкурса за млади учени

Три български ученички ще представят научните си разработки на един от най-престижните конкурси за млади учени – Международния научен и инженерен панаир Regeneron 2025, който ще се проведе през май в Кълъмбъс, Охайо. Те ще имат възможност да се включат в световното изложение, след като спечелиха първите три награди на тазгодишното издание..

публикувано на 07.02.25 в 11:25
Д-р Максим Бенвенисти

Холокостът и антисемитизмът вчера и днес

Много пъти в "Познати и непознати" сме говорили за антисемитизма и различните му прояви, както и за най-ярката от тях – Холокоста. Връщали сме се назад в историята и сме разказвали за изгонването на евреите от Египет, за робството им във Вавилон, за едикта на Едуард I, наредил изгонването на всички евреи от Англия и довел до масови арести и екзекуции..

публикувано на 07.02.25 в 10:40

Мира Баджева: В Малави мухата цеце не е изчезнала

В "Покана за пътуване" започнахме прелюбопитния разговор с журналистката Мира Баджева за една не особено позната част от Африка – Замбия, Малави, Танзания. Тя ни разходи из резервата в Замбия Южна Луангва. Но разказът бе толкова интересен, че не стигнахме до Малави. Днес ще поправим тази несправедливост към държавата в Източна Африка. Езерото Малави..

публикувано на 06.02.25 в 17:25
Екатерина Христова, адв. Йорданка Бекирска, Цвета Николова и д-р Благородна Макева

Родителските войни и децата

Бежански вълни, ковид криза, бежански вълни, война в Украйна, война в Близкия изток, още бежански вълни - това е светът ни от няколко години насам. И като последици – кризи в почти всички области на живота. Най-видими са икономическата и социалната. България не прави изключение. В страната ни се увеличиха неравенството, бедността, социалните..

публикувано на 06.02.25 в 15:35