Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До края на януари е отворено кандидатстването за Наградата за кино 355

До 1-ви февруари е отворено кандидатстването за наградата за кино 355. В него 3-ма млади кинорежисьори, избрани от международно жури ще имат възможността да заснемат 5-минутен игрален филм, като ще имат 5 дни за снимки, монтаж и първа режисьорска версия. Кандидатстването е с режисьорска експликация. Но повече за конкурса разказа в "Артефир" актрисата, продуцент и режисьор Деси Тенекеджиева, която е и част от журито.

"Победителят ще бъде обявен на официалната церемония на обявяването на наградите на фондация "Стоян Камбарев". Ние, като 13-членно професионално международно кино жури, ще изберем трима кандидати, които да заснемат идеите си в пет минути. Председател на журито е Освалдо Де Сантис. Сред членовете са големи имена като Гари Стреч, Филип Рот, Фабиан Гасмия, както и проф. Семерджиев и Иван Тонев. Но ще има само един победител, който ще бъде избран на живо от публиката по време на годишната церемония на Фондацията, която се провежда традиционно през месец април.

Деси Тенекиджиева и Ники Кънчев
Ограничение и изискване към конкретна тема няма, но задължително условие е филмът да бъде с неочакван край. Носителят на Награда за кино 355 ще получи статуетка и 15 000 лв., под формата на парични средства и услуги за продуциране на следващия му филм от Nova Film или Black Sea Film.

Снимки: ФС на фондация "Стоян Камбарев", Магдалена Гигова
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Шон Тан за животните и хората

След "Приказки от сърцето на града" Шон Тан ни черпи с още една невероятна своя книга – "Приказки от крайните квартали". Разказаните и нарисувани от него 25 истории са за животните в града. Хората вече са се отдалечили от природата и животинския свят и авторът създава своите приказки за възможното преодоляване на този разрив. Поне с думи, поне с..

публикувано на 09.03.25 в 09:10

Излезе антология с наградените творби от Националния литературен конкурс "Янаки Петров"

На 28 февруари 1947 година е роден яркият български поет Янаки Пртров, известен на децата като Чичо Чичопей.  От три години се провежда Национален литературен конкурс на името на поета, а негов домакин е странджанският град Средец. Гост в "Артефир" е Станимир Димитров , поет и член на журито, за да представи антологията с наградените творби..

публикувано на 09.03.25 в 08:10

Сборната изложба на жени художнички "От Ева.. до Ева" – от сътворението към безвремието

За изложбата на жени художнички "От Ева.. До Ева", която се открива днес (8 март) от 12 ч. в галерията на Народно читалище „Христо Ботев 1926“ – село Гранит,  в "Артефир" разказва пловдивската художничка Антония Маринова-Crazy . Изложбата включва живопис, графика, фотография и скулптура, като в нея участват 14 автори. Това е първото събитие..

публикувано на 08.03.25 в 09:00

Светослав Овчаров с филма "Залог" открива София филм фест

Новият филм "Залог" на Светослав Овчаров открива Международния кинофестивал СФФ с прожекция на 13 март в зала 1 на НДК. Времето след Руско-турската война, когато Княжество България се е появило на политическата карта на света, е времето на събитията във филма. Министър-председателят, Майорът, Князът, Жената, Полковникът – героите на тази..

публикувано на 08.03.25 в 08:45

Женският образ в българското изкуство през очите на близо 90 художници

В съзвучие с Международния ден на жената Художествената галерия "Борис Денев" във Велико Търново откри тематична изложба, посветена на женския образ в българското изкуство от 20-те години на ХХ век до нашето съвремие. Повече за експозицията, озаглавена "Жената. Тематични образи на времето" , в "Артефир" разказва директорът на галерията..

публикувано на 08.03.25 в 08:00