Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Социалните услуги – малки стъпки към един труден успех

Комплекс за социални услуги, Сливен
Снимка: БТА

Предоставянето на социални услуги е тежко предизвикателство за специалистите в областта. Работата често се увенчава с неуспех, държавата не прави достатъчно, а обществената сфера е недобре информирана по темата. Нерадостна статистика сочи, че за изминалата година в Сливен от малолетни майки са родени 104 деца. 1/4 от малолетните раждания в страната са концентрирани именно в този регион.

За да говори за малките стъпки в един трудоемък социален процес в рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" взема участие Миглена Николова, директор на Комплекс за социални услуги за деца и семейства в Сливен.

Гостът на предаването разказва за работата на Комплекс за социални услуги за деца и семейства, който стартира своята дейност през 2006 година. В него има Център за обществена подкрепа, звено "Майка и бебе", център "Спешен прием" и Център за работа с деца на улицата, изброява директорът на комплекса.

Николова е на мнение, че мрежата от социални услуги е добре развита в района, като в град Сливен има още един Център за обществена подкрепа и Център за социална рехабилитация и интеграция.  

Програмите, по които усилено се работи в Центъра за обществена подкрепа (ЦОП), са съобразени с  нуждите на потребителите в района, казва Николова. Става въпрос за програми за превенция на ранните бракове в сегрегираните общности, превенция на ражданията, известни в обществото като проблема "деца раждат деца", сексуално ограмотяване и помощ на млади майки с деца, споделя социалният работник.

Директорът на Комплекса за социални услуги дава пример за неговата дейност. В звено "Майка и бебе" новите майки могат да престоят до 6 месеца в защитена среда и биват подпомагани в изграждането на връзка с новороденото, обяснява Николова.

Гостът споделя пред слушателите: "В нашата работа често казваме – тя не може да се пипне, тя не може да се види, тя не може да се сложи на кантар и тя няма успеваемост. В много малко случаи има положителен резултат и напредък. Ние се радваме и на малкото – от десет случая, един ако ни чуе, един ако промени начина си на живот, това е изключително голям напредък."

Директорът на Комплекса в Сливен обръща внимание и на наличните мобилни екипи към ЦОП в случаите, когато потребителите са затруднени финансово или се притесняват да дойдат на място. "Нашите екипи работят в абсолютно всички горещи точки", казва Миглена Николова.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл: 

Снимка – БТА
По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12