В "Нашият ден" гостува Радостина Николова от издателство "Мармот", която споделя информация за новата поредица от книги за неопитни читатели, наречена Клуб “Търсачи на истории". Тази поредица се отличава със специално оформление на текста и съответен шрифт, предназначени за читатели с дислекция. Книгите са също така в малък и удобен формат, подходящ за детски ръце.
Ето как описва поредицата на страницата си издателство:
Клуб "Търсачи на истории" е поредица книги за неопитни читатели.
Вдъхновена е от най-големите откриватели на истории, които познаваме – децата.
В нея каним да допринесат български писатели и илюстратори. Тяхното умение да разказват с думи и цвят правят всяка книга различна, а на децата им предстоят интересни пътувания, приключения и запознанства.
Постарали сме се да съобразим оформлението, шрифта и хартията според нуждите на неопитния читател. И вярваме, че с тази серия ще помогнем на децата да придобият опит в четенето, а следствие на това ще подобрят и уменията си да разбират, учат и търсят.
Така, неусетно, самите те ще се превърнат в “търсачи на истории”.
В интервюто Радостина Николова разказва за произхода на идеята за поредицата.
"Може би минаха години от едно от първите ми посещения на "Панира на книгата" в Болоня, където за първи път се запознах с издателство "Барингтън тоун", специализирано само за такъв тип книги. Това, което много ми хареса при тях е, че канят много любими писатели, за да разкажат своите истории на много достъпен език и по този начин да достигнат до една малко по-различна аудитория. Това са и читатели, които имат известни затруднения от това да направят крачката от "мога да чета" към "обичам да чета". Още тогава много харесах идеята и я взаимствах, тъй като към онзи момент на българския пазар все още нямаше такава ниша с български писатели, които да пишат по този начин с такъв тип оформление и илюстрации", разказва тя.
До момента поредицата Клуб “Търсачи на истории" включва книги от автори като Слави Стоев, Петя Кокудева, Ана Норт и самата Радостина Николова. Разнообразието на стиловете в илюстрациите е едно от ключовите отличителни черти на поредицата, като дизайнът и оформлението им помагат да бъдат разглеждани като една серия.
"Идеята е да развиваме поредицата и да привлечем все повече български писатели към каузата, които да се включат и да разкажат своите истории. Идеята ни е също така български илюстратори да ги илюстрират. Търсим най-различни имена, нови художници, с които до момента не бихме работили. Повечето от тези, които са включени в поредицата, са нови“, казва тя.
Преди стартирането на "Клуб търсачи на истории", издателството проведе успешно тестово промо на поредицата "Агата" на авторката Александра Георгиева, която включва 12 книги. Получената благоприятна обратна връзка потвърждава голямата потребност от подобен тип книги на българския пазар.
В заключение Радостина Николова препоръчва на родителите да се съобразяват с четивната възраст и интересите на своите деца при избора на книги. Сред препоръчаните от нея заглавия за млади читатели са "Момче или морско свинче" и други книги от поредицата "Клуб търсачи на истории".
Чуйте разговора в звуковия файл.
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..
Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..
Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg