Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Клуб "Търсачи на истории" – поредица за "неопитни" читатели

| обновено на 26.01.24 в 08:55

В "Нашият ден" гостува Радостина Николова от издателство "Мармот", която споделя информация за новата поредица от книги за неопитни читатели, наречена Клуб “Търсачи на истории". Тази поредица се отличава със специално оформление на текста и съответен шрифт, предназначени за читатели с дислекция. Книгите са също така в малък и удобен формат, подходящ за детски ръце.

Ето как описва поредицата на страницата си издателство:

Клуб "Търсачи на истории" е поредица книги за неопитни читатели.

Вдъхновена е от най-големите откриватели на истории, които познаваме – децата.

В нея каним да допринесат български писатели и илюстратори. Тяхното умение да разказват с думи и цвят правят всяка книга различна, а на децата им предстоят интересни пътувания, приключения и запознанства.

Постарали сме се да съобразим оформлението, шрифта и хартията според нуждите на неопитния читател. И вярваме, че с тази серия ще помогнем на децата да придобият опит в четенето, а следствие на това ще подобрят и уменията си да разбират, учат и търсят.

Така, неусетно, самите те ще се превърнат в “търсачи на истории”.

В интервюто Радостина Николова разказва за произхода на идеята за поредицата.

"Може би минаха години от едно от първите ми посещения на "Панира на книгата" в Болоня, където за първи път се запознах с издателство "Барингтън тоун", специализирано само за такъв тип книги. Това, което много ми хареса при тях е, че канят много любими писатели, за да разкажат своите истории на много достъпен език и по този начин да достигнат до една малко по-различна аудитория. Това са и читатели, които имат известни затруднения от това да направят крачката от "мога да чета" към "обичам да чета". Още тогава много харесах идеята и я взаимствах, тъй като към онзи момент на българския пазар все още нямаше такава ниша с български писатели, които да пишат по този начин с такъв тип оформление и илюстрации", разказва тя.

До момента поредицата Клуб “Търсачи на истории" включва книги от автори като Слави Стоев, Петя Кокудева, Ана Норт и самата Радостина Николова. Разнообразието на стиловете в илюстрациите е едно от ключовите отличителни черти на поредицата, като дизайнът и оформлението им помагат да бъдат разглеждани като една серия.

"Идеята е да развиваме поредицата и да привлечем все повече български писатели към каузата, които да се включат и да разкажат своите истории. Идеята ни е също така български илюстратори да ги илюстрират. Търсим най-различни имена, нови художници, с които до момента не бихме работили. Повечето от тези, които са включени в поредицата, са нови“, казва тя.

Преди стартирането на "Клуб търсачи на истории", издателството проведе успешно тестово промо на поредицата "Агата" на авторката Александра Георгиева, която включва 12 книги. Получената благоприятна обратна връзка потвърждава голямата потребност от подобен тип книги на българския пазар.

В заключение Радостина Николова препоръчва на родителите да се съобразяват с четивната възраст и интересите на своите деца при избора на книги. Сред препоръчаните от нея заглавия за млади читатели са "Момче или морско свинче" и други книги от поредицата "Клуб търсачи на истории".

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Снимки: Издателство "Мармот"
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Биоразградимост

Анджела Иванова е част от малък екип, чието производство на биоразградими опаковъчно и ламиниращо фолио, е готово, буквално на "нисък старт" да започне с пълна пара. Годините експерименти, тестове, сертифициращи процедури и търсенето на машина се увенчават с успех, защото успехът определено очаква продуктите на компанията на Анджела и..

публикувано на 02.07.24 в 18:53

"Education+", или как да намерим своето професионално място в България?

А сега накъде?  Това е въпросът, който често си задават младите хора след завършване на университет. Точно за тях е платформата Education+. Тя е създадена от млади хора за млади хора и цели да се справи с младежката безработица. Тази иновативна платформа успя да впечатли журито на тазгодишното издание на “Академия за иновации”. В ефира на рубриката..

обновено на 02.07.24 в 12:45

Инж. Венцислав Славков: Спалните вагони са най-предпочитани, но местата са ограничени

В ефира на “Нашият ден” инж. Венцислав Славков , управител на "БДЖ – Пътнически превози" ЕАД, сподели информация за текущите инициативи и предстоящите подобрения в железопътния транспорт в България. Той разказа, че от вчера е започнал да работи извънреден сутрешен влак за Бургас , който спира на спирка "Искърско шосе",  за да осигури връзка с Летище..

публикувано на 02.07.24 в 10:18

Да живееш лесно

Ден преди посрещането на изгрева с July morning на Uriah Heep от много българи, си припомняме друг хит на групата – Easy livin’ – "Да живееш лесно".  Всъщност стремежът към по лек и пълен с повече удобства живот е движил човешката цивилизация, откакто съществува човечеството. Техническите придобивки обаче и разцветът на консуматорското общество..

публикувано на 01.07.24 в 11:10

Светлана Драгнева: Имаме кураж и воля, за да продължаваме напред

Деветнадесетата световна среща на българските медии, традиционно организирана от БТА, се проведе в Одеса, Украйна, между 18-21 юни, под мотото "Медии и общност". Наред с много срещи на различни нива, наред с посещението на ключови места, градове и села, свързани с българите и историята им в Украйна, бяха сключени договори и подписани меморандуми за..

публикувано на 01.07.24 в 10:11