Ловешкият драматичен театър вече ще носи името на Борис Луканов. Това решиха общинските съветници в града на последното си за 2023 година заседание. Така от новата 2024 година Драматичният театър приема името на големия български актьор в знак на уважение към приноса му в културата.
По този повод екипът на театъра подготвя изложба, за да може колкото се може повече млади хора да научат за живота на Борис Луканов. Неговото семейство ни предостави много ценни негови вещи и награди. Вече имаме съгласието на Народния театър „Иван Вазов“ да ни предоставят костюм от негов спектакъл. Ще покажем части от негови филми, както и части от филми за него и други биографични разкази, съобщи в "Артефир" Биляна Петрова, директор на Ловешкия театър.
"Така или иначе, голяма част от града с отворени обятия приемат идеята, зарадвани са хората, те го познават, помнят го и ние сме благодарни за тази възможност и чест".Никола Тороманов-Фичо, един от най-добрите наши сценографи и личен приятел на Борис Луканов, с радост предложи да изготви визията на надписа и логото на театъра, допълни Биляна Петрова.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Борис Луканов е роден на 15 юни 1936 година в Ловеч. Актьорът не е бил част от трупата на Ловешкия театър, но творческият му път започва от родния град – първите си стъпки на сцена прави още през 50-те години на миналия век като самодеец в театралната училищна група и самодейния театър при читалището.
През 1983 година Борис Луканов е обявен за почетен гражданин на Ловеч за големите му заслуги към театралното и филмовото изкуство и за развитието на културния живот в града.
Борис Луканов почина в края на месец май 2023 година.
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега текстът ще оживее за първи път на театрална сцена. "Намираме се във вътрешността на театъра. Точно в този ден театърът е празен. Всички са на турне в с. Тръстеник. Само гардеробиерката Невенка е..
С концерт-спектакъла "Стих, вокал и танц" се отбелязват 33 години специалност "Балетна педагогика" в Националната музикална академия "Панчо Владигеров". В навечерието на събитието, което ще се състои на 1 февруари (събота) от 18 ч. , в "Артефир" разговаряме с примабалерината и балетен педагог, доайен на българската балетна школа – доц...
Изследването на проф. Вера Бонева за Димитър Чорбаджийски - Чудомир (1890-1967) "Въобщественик: Книга за Чудомир" разглежда "по-слабо интерпретирани аспекти на Чудомировото дело – педагогическата и краеведската му дейност, наставничеството му спрямо млади творци, пътуванията му в чужбина". В монографията за първи път е разгледан подробно..
На 31 януари в Сатиричния театър "Алеко Константинов" е премиерата на моноспектакъла "Случаят Лола" от Хосе Варлета . Испанският драматург и писател в момента е в България. След "Луцифер" и "Светици и перверзници", "Случаят Лола" е трето заглавие от този автор в афиша на Сатиричния театър. Режисьор на пиесата е Николай Младенов, сценографията е на..
Фондация за хуманитарни и социални изследвания – София (ФХСИ) излезе с новия брой 7 на Бюлетина "Антидемократичната пропаганда в България онлайн". Как..
Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в...
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" кани публиката на пътуване в сърцето на Португалия с поредната си изложба на водещи съвременни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg