Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Том Грос:

Световната общност и международните организации не помагат за постигането на мир в Близкия изток

Том Грос
Снимка: Уикипедия

Том Грос е познат като един от най-влиятелните британски журналисти. Често го наричат "армия от един човек", който прави едни от най-точните и задълбочени коментари и анализи за процесите в Близкия изток. Той води битка срещу насажданите стереотипи за Израел, както и за това демократичният глас на мюсюлманския свят да бъде чут на Запад. Четири месеца след като терористичната групировка "Хамас" нападна невинни граждани в Южен Израел, г-н Грос даде ексклузивно интервю за БНР, в "Мрежата" на програма "Христо Ботев".

Превод – Мария Хаздай.

Кои са силите, които пречат да се постигне мир в Близкия изток

"Много са силите, които пречат на мира в Близкия изток. Сред тях е радикалният ислям, който не приема никакви неислямски страни. Те не просто не приемат еврейската държава, те не приемат също така и кюрдите, и Ливан, в който има християнско население. Друга причина е правителството на Иран. То полага усилия да подкопае съюзниците на САЩ в Близкия изток, включително и Израел, но и други правителства, каквито са правителствата на Саудитска Арабия и на ОАЕ. Иран, както може би знаете, организира бунтовници и терористи, които да са техни представили в различни страни. Това са например Хизбула в Ливан, хутите в Йемен, Хамас в Газа и др. Важно е да подчертаем Ирак и Сирия, където има доста такива групировки. 

И други  причини има, поради които е затруднен мирът в Близкия изток. Една от тях е, че някои хора в Израел не вярват в решението за две отделни държави. Аз си мисля, че доста хора биха приели палестинците да имат собствена земя, но при условие, че те управляват мирно тази земя и не я използват като ракетна площадка. И още нещо, което може би ще бъде шокиращо за вашите слушатели, и то е следното: колективно международната общност и международните организации, между които и ООН и Международният съд, заедно с други органи и организации, не помагат за постигането на мир в Близкия изток.

Защо демократичният свят не се възмущава

"За това има няколко причини. Единият начин, по който можем да погледнем на проблема, е, че исторически – или поне в последните 2000 години, има предубеждения спрямо евреите. И затова днес и на Израел гледат по същия начин, и вместо да се ангажират с други проблеми по света, те просто да се държат лошо, както в училище децата се държат лошо с по-различните. Има много хора в ООН и други организации, които биха искали да помагат, но те са доста наивни и не разбират, че огромна част от информацията, включително и снимките от Газа, не са направени от демократично правителство, а са дело на пропагандаторска, терористична организация и на тези данни не може да се разчита. 

Т.е. ако вие вярвате във всичко, което виждате като информация, която е предоставена на медия, на която може да се има доверие, както например на BBC, то тогава бихте повярвали или бихте си помислили, че Израел е най-лошата страна в света. Проблемът е, че тогава това не е достоверна медия, която да пресъздава достоверно фактите. Вие споменахте организацията на ООН за подкрепа на жените, също и други женски организации в САЩ и другаде. Всъщност те подхождат с предубеждение не само към Израел. Проблемът е доста по-широк и обхваща до голяма степен белите хора, включително евреи и християни, и това се дължи, до голяма степен, на вината, която САЩ изпитва заради робството преди стотина години / …./

Закъснелите санкции срещу UNRWA

"Да, санкциите са закъснели. Но не съм наясно дали хората знаят, че обикновено когато има бежанци от някоя война, а в последните 75 години има стотици войни по целия свят, тези бежанци получават помощ от Организацията за бежанците към ООН и единствено в случая с Палестина има съвсем отделна организация, която е само за помощ на бежанците от Палестина. И през 50-те години на миналия век, когато е създадена, тя може би е била е добра, честна, важна организация, но сега, десетилетия по-късно, тя се е превърнала в корумпирана организация, която не само, че не помага за постигането на мир, но и възпира палестинците да се развиват и дори ги обучава за война, а не за мир. Тази организация затруднява постигането на  мирно съжителство между израелците и палестинците, защото през 2005 година Израел напълно напусна Газа и оттогава насам, това може да се разглежда като независима палестинска страна, нали? Въпросът е защо ООН и светът наричат тези хора бежанци?

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – Уикипедия

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В "златното" село Дъбене

Село Дъбене се намира в община Карлово, област Пловдив и в него живеят 1454 човека. То се споменава в началото на турското владичество и през 1576 г. под името Салих. Има данни, че в района на Дъбене е имало древни селища, което се потвърждава от направените археологически разкопки, намерените ценни накити и предмети на бита. През 2004-2012 г. при..

публикувано на 27.07.24 в 09:15

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13