Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За християнството като психотерапия

Отец Йордан Аврамов
Снимка: Фейсбук

Да обединиш науката, по-специално психологията, с православната вяра и християнското битие. Психологът – свещеник, отец Йордан Аврамов, от храм "Св. великомъченик Георги" в Сандански говори за съчетанието между служението като свещеник и практикуването на професията психолог.

Към момента о. Аврамов пише докторат по психология, в който изследва усещането за благополучие и увереност у вярващите хора. Според свещеника-психолог това съчетание е съвсем естествено.

Психотерапията о. Аврамов осъществява в храма при взаимодействието си с хората. В началото до него се допитват само миряните от църквата, но постепенно започват да го търсят и външни лица. Хората имат нужда да споделят страхове, притеснения, тревожност, проблеми във взаимоотношенията с близки, разказва свещеникът.

В научните среди има много имена, изследващи това взаимодействие – например сръбският психиатър и християнски мислител Владета Иеротич. Техните постижения показват, че религиозното преживяване може да бъде в голяма връзка с психичното здраве. О. Аврамов обръща внимание, че за съжаление обикновено дори в контекста на християнството хората се отдават на източни практики. Според психолога-свещеник християнството предлага широк спектър от подходи, които имат благотворно влияние върху човешката психика – покаяние, молитва, любов, смирение, благодарност, прошка, изповед.

Свещеникът пояснява, че изповедта не е равнозначна на терапия. Целта на изповедта е собствено покаяние и възвръщане на връзката с Бог. Ако човек има нужда от духовно напътствие, това може да се случи в беседа между вярващ и свещеник.

О. Йордан Аврамов обобщава: "Психотерапията обхваща по-скоро хоризонталното направление на човешкия живот, докато духовността се стреми да носи спасение на човека, да му дарува някакво упование във вечния живот."

Повече по темата чуйте в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12