Само преди няколко дни на сцената на Младежкия театър "Николай Бинев" се състоя премиерата на "Пипи Дългото чорапче" по текста на шведската писателка Астрид Линдгрен. Режисьорът на представлението е Венцислав Асенов, а композитор е Влади Ампов-Графа, който създава музиката специално за това любимо произведение на малки и големи. И както казва Пипи, "Светът е пълен с разни неща и наистина има нужда някой да ги потърси и намери. Именно това правят нещотърсачите." Пипи успява да превърне всеки, до когото се докосне в нещотърсач, вярват и актьорите Мартин Емануилов, Моника Иванова и Зорница Маринкова, които са в ролите на Томи, Аника и възпитателката.
Пипи е любим герой на малки и големи, учи на самостоятелност, учи ни на свобода. Самата Пипи казва "ако всяка сутрин си изяждаш грахчето против "порИсване", то ще пораснеш, но няма да "порИснеш". Един от най- важните акценти в постановката на Младежкия театър е музиката на Влади Ампов-Графа, която надвишава броя от 20 композиции. А едни от най-интересните части в книгата и пресъздадени и на сцената са крадците в къщата на Пипи и полицейското присъствие. Хореографията на представлението е на Никола Хаджитанев, а вокален педагог е Георги Георгиев Антика. Актьорите споделят, че едно от най-големите предизвикателства е да пеят и танцуват едновременно.
Моника казва, че открива "Пипи Дългото чорапче" като пиеса за това как хората се намират докато търсят всичко друго в света. "Приключенията на Пипи нямат край. С нея никога не е скучно", обещава трупата на Младежкия театър на бъдещите си зрители на 17 февруари.
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg