Щом младото поколение чете, как достигат книгите до него – отговор на въпроса през погледа на книгоиздателите. За предизвикателствата на съвременния книжен свят, за Тик-Ток, Инстаграм, You Tube, като поле на дигиталния маркетинг, ПР или реклама: Разговор в "Нашият ден" с Темз Арабаджиева и Никол Георгиева, представители на български издателства.
Според Темз Арабаджиева предишните дълги дискусии за ролята на книжните блогове вече не са актуални. Тяхното място за заели новите социални мрежи в ролята на литературни медии. Книжни трендове се вихрят в онлайн пространството и чуждестранните книжарници, а вече и българските, предлагат заглавия чрез слогани от типа "Тик-ток ме накара да я купя". Нещо съвсем естествено, предвид факта, че Тик-Ток събира над 200 билиона читателска аудитория.
Никол Георгиева води дигиталната комуникация на издателството, в което работи, и е популярен буктокър – използва приложението, за да промотира книги. Тя вярва, че за една минута можеш да кажеш повече, отколкото си представяш. "Хората искат по-достъпно съдържание", казва тя и добавя, че е важно да овладееш езика за комуникация на различните платформи – снимки, думи, видеа. По този начин книги като сборника на мексиканската писателка Гладалупе Нетел, включена в краткия списък за "Букър" миналата година, могат да бъдат популяризирани.
Двете представителки на издателствa споделят, че следят трендовете и се опитват да влязат в крак с чуждестранните си колеги. Важното е да направиш някоя книга "вкусна", дори и на пръв поглед тя да изглежда трудна за разпространение.
Темз Арабаджиева, която заедно с Антон Биров е създател на "Първа страница" – подкаст, представящ литературните вкусове на известните личности – споделя, че подкастът е подходяща платформа за хората, които предпочитат думите пред визията.
Разговорът завършва с две книжни препоръки:
Никол предлага на слушателите да прочетат последната книга на Фредерик Бегбеде, "Изповедта на един назадничав хетеросексуален мъж". Есеистичен роман, в който авторът разкрива една различна своя страна и може би търси покаяние.
Темз горещо препоръчва романа "Диада" на Яна Титова – мост между визуалното и думите. Според нея това е великолепен, тежък роман, говорещ на езика на младите, и е добре родителите да сверят часовника си, като го прочетат.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл:
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg