Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Вкусните книги" в дигиталния свят

Снимка: pixabay

Щом младото поколение чете, как достигат книгите до него – отговор на въпроса през погледа на книгоиздателите. За предизвикателствата на съвременния книжен свят, за Тик-Ток, Инстаграм, You Tube, като поле на дигиталния маркетинг, ПР или реклама: Разговор в "Нашият ден" с Темз Арабаджиева и Никол Георгиева, представители на български издателства.

Според Темз Арабаджиева предишните дълги дискусии за ролята на книжните блогове вече не са актуални. Тяхното място за заели новите социални мрежи в ролята на литературни медии. Книжни трендове се вихрят в онлайн пространството и чуждестранните книжарници, а вече и българските, предлагат заглавия чрез слогани от типа "Тик-ток ме накара да я купя". Нещо съвсем естествено, предвид факта, че Тик-Ток събира над 200 билиона читателска аудитория.

Никол Георгиева води дигиталната комуникация на издателството, в което работи, и е популярен буктокър – използва приложението, за да промотира книги. Тя вярва, че за една минута можеш да кажеш повече, отколкото си представяш. "Хората искат по-достъпно съдържание", казва тя и добавя, че е важно да овладееш езика за комуникация на различните платформи – снимки, думи, видеа. По този начин книги като сборника на мексиканската писателка Гладалупе Нетел, включена в  краткия списък за "Букър" миналата година, могат да бъдат популяризирани.

Двете представителки на издателствa споделят, че следят трендовете и се опитват да влязат в крак с чуждестранните си колеги. Важното е да направиш някоя книга "вкусна", дори и на пръв поглед тя да изглежда трудна за разпространение. 

Темз Арабаджиева, която заедно с Антон Биров е създател на "Първа страница" – подкаст, представящ литературните вкусове на известните личности – споделя, че подкастът е подходяща платформа за хората, които предпочитат думите пред визията.  

Разговорът завършва с две книжни препоръки:

Никол предлага на слушателите да прочетат последната книга на Фредерик Бегбеде, "Изповедта на един назадничав хетеросексуален мъж". Есеистичен роман, в който авторът разкрива една различна своя страна и може би търси покаяние.

Темз горещо препоръчва романа "Диада" на Яна Титова – мост между визуалното и думите. Според нея това е великолепен, тежък роман, говорещ на езика на младите, и е добре родителите да сверят часовника си, като го прочетат.  

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Асоциацията на българските училища в чужбина – "Образованието като грижа и ценност"

Днес в София се откри XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ). В Националния студентски дом на пл. "Народно събрание" се събраха 64 представители на българските училища по света, гости от Министерството на образованието и науката, Изпълнителната агенция за българите в чужбина, Президентството, представители на..

публикувано на 22.07.24 в 14:28

Диан Костов: Изкуството обединява хората

От 15 юни до 18 август в Националната базилика на Светото сърце в Брюксел се представя изложбата на българския зограф Диан Костов, озаглавена "Кръстопът – цената на избора".  "Кръстопът – цената на избора" е вдъхновена от търсенето на духовността в съвремието и преобразява базиликата както отвътре, така и отвън с нестандартни инсталации и..

публикувано на 22.07.24 в 13:45
Антонио Таркуинио (вдясно), Жени Михайлова и Димитър Стойнов, съветник на Консулския кореспондент във Варна

Дните на италианската култура се откриха в Балчик

Под патронажа на Министерството на културата, в сътрудничество с Посолството на Италия в България и на Италианския културен център в София, на 21 юли в ДКИ КЦ "Двореца" в Балчик се откриха Дните на италианската култура , които се провеждат за седма поредна година. В Каменната зала до 30 юли може да бъде посетена изложбата "Операта – културно..

обновено на 22.07.24 в 13:24
Резерват

Природната среда на Балчик – дом на защитени видове и място на легенди

Освен море и богата културна програма Балчик предлага досег до красива и уникална природна среда . За защитените местности в "Нашият ден" разказва Мариан Цветков , инженер, озеленител и лесовъд към Община "Балчик", известен и като разказвач и изследовател на местните легенди. Географските дадености на община Балчик са много разнообразни..

публикувано на 22.07.24 в 09:43

Най-старото читалище в Балчик – живо средище на духовността

За историята и дейността на най-старото читалище в Балчик "Паисий Хилендарски" в "Нашият ден" разказва Веселин Павлов – секретар на читалището. Балчишкото читалище е основано през 1870 година. Жителите на града осъзнали, че имат нужда от средище на духовността и просветата, затова богатите балчиклии решили да учредят такава организирана..

публикувано на 22.07.24 в 09:20