Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Вкусните книги" в дигиталния свят

Снимка: pixabay

Щом младото поколение чете, как достигат книгите до него – отговор на въпроса през погледа на книгоиздателите. За предизвикателствата на съвременния книжен свят, за Тик-Ток, Инстаграм, You Tube, като поле на дигиталния маркетинг, ПР или реклама: Разговор в "Нашият ден" с Темз Арабаджиева и Никол Георгиева, представители на български издателства.

Според Темз Арабаджиева предишните дълги дискусии за ролята на книжните блогове вече не са актуални. Тяхното място за заели новите социални мрежи в ролята на литературни медии. Книжни трендове се вихрят в онлайн пространството и чуждестранните книжарници, а вече и българските, предлагат заглавия чрез слогани от типа "Тик-ток ме накара да я купя". Нещо съвсем естествено, предвид факта, че Тик-Ток събира над 200 билиона читателска аудитория.

Никол Георгиева води дигиталната комуникация на издателството, в което работи, и е популярен буктокър – използва приложението, за да промотира книги. Тя вярва, че за една минута можеш да кажеш повече, отколкото си представяш. "Хората искат по-достъпно съдържание", казва тя и добавя, че е важно да овладееш езика за комуникация на различните платформи – снимки, думи, видеа. По този начин книги като сборника на мексиканската писателка Гладалупе Нетел, включена в  краткия списък за "Букър" миналата година, могат да бъдат популяризирани.

Двете представителки на издателствa споделят, че следят трендовете и се опитват да влязат в крак с чуждестранните си колеги. Важното е да направиш някоя книга "вкусна", дори и на пръв поглед тя да изглежда трудна за разпространение. 

Темз Арабаджиева, която заедно с Антон Биров е създател на "Първа страница" – подкаст, представящ литературните вкусове на известните личности – споделя, че подкастът е подходяща платформа за хората, които предпочитат думите пред визията.  

Разговорът завършва с две книжни препоръки:

Никол предлага на слушателите да прочетат последната книга на Фредерик Бегбеде, "Изповедта на един назадничав хетеросексуален мъж". Есеистичен роман, в който авторът разкрива една различна своя страна и може би търси покаяние.

Темз горещо препоръчва романа "Диада" на Яна Титова – мост между визуалното и думите. Според нея това е великолепен, тежък роман, говорещ на езика на младите, и е добре родителите да сверят часовника си, като го прочетат.  

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гледната точка на кинокритиката за селекцията на "Златна роза" 2024

Силна късометражна програма, с разнообразни теми и епохи, в които се развива действието във филмите, равностойна на пълнометражната, и много стойностни копродукции, предлага според кинокритиката 42-рата "Златна роза" във Варна тази година. Тя открои късометражните филми "2х2" на Андрей Паунов, "Свиждане" на Веселин Бойдев, "По голите хълмове" на..

публикувано на 24.09.24 в 16:35

"Художници, Балчик, Любов – среща на европейски морета" – за 23-ти път в "Двореца"

В Държавния културен институт "Двореца" - Балчик се открива 23-тото издание на артпленера "Художници, Балчик, Любов – среща на европейски морета". Ще бъде представена пред публика мултимедийна презентация на тема: Държавен културен институт "Двореца" и пленер "Художници, Балчик, Любов – среща на европейски морета" – 15 години творческо партньорство в..

публикувано на 24.09.24 в 15:15

Павел Г. Веснаков и киното, което разказва травмите от миналото

Най-големият плюс на киното е, че когато говори за травмите от миналото – това може да бъде колективно преживяване: на неговия автор, човека, който създава филма, и на публиката. Над това в последно време размишлява режисьорът Павел Г. Веснаков, за това и разказват последните му два филмови проекта – "Безветрие", вторият му игрален филм, и "Всичко за..

публикувано на 24.09.24 в 13:23
Доц. Антоанета Гранберг

Старобългарският език като част от културното наследство на Европа

Гьотеборгският университет е единственият в света, в който класическият старобългарски език се изучава като самостоятелна специалност. За българския принос към европейското културно наследство в "Нашият ден" разговаряме с доц. Антоанета Гранберг – изследовател и лектор по славянски езици, преподавател по старобългарски език в Швеция. Доц...

публикувано на 24.09.24 в 09:20
Камен Балкански

"Творческа Европа МЕДИА" спонсорира независимата журналистика

"Творческа Европа МЕДИА" работи върху изграждането на пресечната точка между журналистиката и киното. Това стана ясно в деня, организиран от бюрото на програмата в София в рамките на 42-рия Фестивал на българския игрален филм "Златна роза". Във Варна екипът на бюрото представи предстоящите за 2025 година конкурси и крайните срокове за..

публикувано на 23.09.24 в 17:35