Мащабно проучване за чистотата на Варненското езеро беше проведено от екип варненски научни експерти, водени от проф. Тодор Ганчев от Техническия университет - Варна. Изследването показва замърсяване 10 пъти над нормата. Втората задача на екипа, осъществяващ проекта, е предлагане на решения за справяне с екологичния проблем. Световният опит в областта предлага някои добри и работещи практики. Оказва се, че у нас, в Родопите, се намира едно от най-добрите естествени пречиствателни средства – минералът зеолит. Повече за проучването разказват в "Нашият ден" проф. Тодор Ганчев и един от главните експерти в проекта, геологът д-р Ивелина Георгиева.
По време на научното обследване са взети проби от тинята на Варненското езеро. Техният анализ показва наличието на тежки метали – олово, живак, мед и нефтени отпадъци. Създадена е цифрова карта на изследваните замърсени зони – някои от тях в близост до индустриална човешка дейност – се оказват особено мръсни. Това оказва влияние върху биоорганизмите във водната среда.
В рамките на изследователския проект освен измерване на нивото замърсяване с тежки метали, една от главните задачи е съставянето на план-прогноза за развитие. Експертите подробно изследват трите хипотези:
Първият вариант е да не се предприеме нищо по въпроса и екосъстоянието на езерото да ескалира до ниво на неизползваемост.
Вторият вариант предполага развитието при минимални усилия.
Третият и най-добър случай би бил, ако се предприемат навременни мерки за прочистване на водната среда от замърсявания. За целта е необходима работа с различни институции и привличане на европейско финансиране.
Д-р Георгиева е ръководител на голяма част от извършените дейности. Тя споделя пречиствателните методи от световната практика, с които екипът се е запознал по време на своето проучване. Сред добрите възможности, с които разполагаме, е употребата на зеолит, който у нас е висококачествен и достъпен. Едно от предимствата на минерала е способността му да се възобновява и преизползва повече от веднъж. Полезна мярка би било и рециклирането на отпадъчните промишлени води, които се изливат в езерото.
Експерите изразяват надежда, че новото ръководство на Община Варна ще се ангажира с решаването на проблема и намирането на финансов ресурс.
Възобновената екосистема би имала благотворно влияние за целия район и неговите обитатели.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
"Ръководство за справяне със стреса или защо зебрите нямат язва" е една от знаковите книги на Робърт Саполски, невролог и приматолог, професор по биология, неврология и неврохирургия в Станфордския университет. Доц. Росен Люцканов представя книгата и основните идеи в работата на самия Саполски във "Време за наука". "Книгата е..
Европейският съюз и политиката на Европейската комисия, свързана с безопасния за децата интернет, отдавна е намерила израз в различни директиви. Европейската стратегия за по-добър интернет за децата по същество е всеобхватен подход за гарантиране на защитата, уважението и овластяването на децата и младите хора онлайн. Със Закона за цифровите услуги бяха..
Мръсен въздух, сковаващ студ, вятър, мъгли и човешката кожа, уязвима от всички тези природни фактори. Разговаряхме с дерматолога и водещ специалист в Александровска болница доц. Жана Казанджиева. Диалогът в поредното издание "За здравето" протече на няколко нива с различни сюжети. Първо отделихме внимание на външните фактори, които влияят на..
Той е млад и потомствен земеделски производител от Исперих. Целенасочен, устремен и уверен в себе си е. По време на срещата ни най-често повтаряната от него дума е "трудолюбие". И няма как да е иначе, защото, както сам казва, "от малък тичам след трактора". (В трактора беше и когато му звъннах, за да му кажа кога ще излъчим рубриката, чийто главен..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на Геолого-географския факултет на Софийския университет. Той е активен член на Explorers Club Bulgaria - първата по рода си неправителствена организация у нас, посветена на напредъка в научните изследвания и..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg