Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво показаха изследванията на учените за замърсяването на Варненското езеро?

Варненско езеро
Снимка: Община Варна

Мащабно проучване за чистотата на Варненското езеро беше проведено от екип варненски научни експерти, водени от проф. Тодор Ганчев от Техническия университет - Варна. Изследването показва замърсяване 10 пъти над нормата. Втората задача на екипа, осъществяващ проекта, е предлагане на решения за справяне с екологичния проблем. Световният опит в областта предлага някои добри и работещи практики. Оказва се, че у нас, в Родопите, се намира едно от най-добрите естествени пречиствателни средства – минералът зеолит. Повече за проучването разказват в "Нашият ден" проф. Тодор Ганчев и един от главните експерти в проекта, геологът д-р Ивелина Георгиева.

По време на научното обследване са взети проби от тинята на Варненското езеро. Техният анализ показва наличието на тежки метали – олово, живак, мед и нефтени отпадъци. Създадена е цифрова карта на изследваните замърсени зони – някои от тях в близост до индустриална човешка дейност – се оказват особено мръсни. Това оказва влияние върху биоорганизмите във водната среда.

В рамките на изследователския проект освен измерване на нивото замърсяване с тежки метали, една от главните задачи е съставянето на план-прогноза за развитие. Експертите подробно изследват трите хипотези:

Първият вариант е да не се предприеме нищо по въпроса и екосъстоянието на езерото да ескалира до ниво на неизползваемост.

Вторият вариант предполага развитието при минимални усилия.

Третият и най-добър случай би бил, ако се предприемат навременни мерки за прочистване на водната среда от замърсявания. За целта е необходима работа с различни институции и привличане на европейско финансиране.

Д-р Георгиева е ръководител на голяма част от извършените дейности. Тя споделя пречиствателните методи от световната практика, с които екипът се е запознал по време на своето проучване. Сред добрите възможности, с които разполагаме, е употребата на зеолит, който у нас е висококачествен и достъпен. Едно от предимствата на минерала е способността му да се възобновява и преизползва повече от веднъж. Полезна мярка  би било и рециклирането на отпадъчните промишлени води, които се изливат в езерото.

Експерите изразяват надежда, че новото ръководство на Община Варна ще се ангажира с решаването на проблема и намирането на финансов ресурс.

Възобновената екосистема би имала благотворно влияние за целия район и неговите обитатели.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рисунка на лодка с гребци насред каменна пустиня в Азербайджан

Когато тръгвате от Баку към Гобустан обикновената кола изведнъж се превръща в машина на времето. Пренасяте се в каменната ера. В историко-художествения резерват ще видите древни скални рисунки - петроглифи, ще се запознаете с бита на първобитни хора, с техните магически символи и тотеми, ще откриете послание на римляните и ще се любувате на неземни..

публикувано на 28.04.24 в 10:05
акад. Владимир Овчаров

Стареене и дълголетие

Акад. Владимир Овчаров представи новата си книга "Стареене и дълголетие". Творбата е продължение на дългия творчески път на учения в търсене и откриване на загадките на човешкия организъм, които влияят върху общия и индивидуалния ход на живота на личността.  Структурирана в академичен стил, книгата започва с анализ на нарастването на броя на..

публикувано на 27.04.24 в 10:25

Чрез кохлеарни импланти може да се възстанови слухът

Освен с високотехнологичното си производство "Сентилион" се гордее с ежедневната си кауза – да помага на стотици българи да бъдат част от красивия свят на звуците. Компанията е официален представител за България на световния лидер във високотехнологичните имплантируеми решения при слухова загуба MED-EL Австрия. Благодарение на сътрудничеството между..

публикувано на 26.04.24 в 14:10

Фестивал "Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" организират в с. Ловчанци

"Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" – това е надсловът на фестивала, организиран от читалище "Светлина 1940" в с. Ловчанци, община Добрич на 28-и април.  В него са включени четири задачи за всички участници – певческа, танцова, кулинарна и игри от миналото, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Стоян Варналиев –..

публикувано на 26.04.24 в 11:15
Паметник на партиарх Евтимий

Патриарси и екзарси

Как се е управлявала нашата църква през вековете и каква е връзката между управление на църквата и държавното строителство – говорим за главите на българското православие с отец Калистрат от атонския манастир "Св. Георги Зограф", с богослова Иван Йовчев, с историка доц. Христо Темелски и със социолога доцент Албена Танева. Какво е "етнофилетизъм" и..

публикувано на 25.04.24 в 12:20