Едно момиче, което живее в Лондон, говори български, английски, френски и учи испански, немски и латински. В понедленик ходи на клуб по история, във вторник пее в хор, в сряда играе футбол, а в четвъртък участва в клуб по дебати. Представя се като "момиче от всякъде", което разбира другите хора и култури в света – и е едва на 11 години.
Ивана Барбие е сред финалистите на ученически конкурс за есе в Обединеното кралство и е сред тримата избрани да се срещнат с популярната детска писателка Луис Стоуел. Тя разказва в "Нашият ден" за своето може би малко необичайно ежедневие, за успеха на конкурса и мечтите за бъдещето.
Ивана учи в училището за момичета в Лондон, след като е избрана сред 3000 кандидатствали деца. Тя разказва, че за целта е положила изпити по английски, математика и логика, последвани от интервю. Това е сбъдната мечта за Ивана, която твърди, че много обича да е в общество от знаещи и разбиращи хора. Момичетата в училището се занимават с изкуства, спорт и езици просто защото много харесват всичко това. Ивана казва, че момичетата в Англия учат по-добре, когато са сами – така остават концентрирани и амбициозни, каквато е и самата тя.
Майката на Ивана е българка, а баща ѝ е французин. Момичето се среща всеки ден с различни езици и култури не само вкъщи, но и в училище. Това му помага да опознава света и да се чувства като "момиче от всякъде".
За своята крехка възраст Ивана вече може да даде ценни съвети на връстниците си. Един от тях е, че винаги ще се справяш добре, когато полагаш усилия. Дори да не постигнеш успех веднага, усилията ще бъдат възнаградени в бъдеще.
Ивана проявява силен интерес към историята. "Много ми харесва да знам какво са правили и мислили предците ни." Тя е убедена, че от историята може да се научат много полезни неща за настоящето.
За социалните мрежи Ивана твърди, че не се изкушава от тях. В училище често учат чрез дигитални устройства и когато се върне вкъщи, няма желание да продължи да гледа екран. Тя знае, че някои неща в интернет са неподходящи за нейната възраст.
Ивана разказва за своето есе с исторически препратки, благодарение на което печели националния конкурс. В текста момичето изгражда любопитната теза как Хенри VIII би видял постиженията на своята дъщеря Елизабет I в исторически план. Дали щеше да настоява за мъжки наследник? "Аз обожавам историята, но в нея не харесвам това, че момчетата имат повече власт от момичетата", казва Ивана.
За срещата с известната писателка Ивана разказва: "Луис Стоуел е много забавна. Правеше си много шеги. Каза, че не можеш да напишеш книга, без да положиш много усилия. И дори книгата ти да не е най-добрата, важни са усилията."
Ивана е още малка, за да реши с какво ще се занимава, когато порасне, но и харесва идеята да стане архитект или адвокат. "Искам да съм някой, който е пример за хората и децата – за всички, че могат да успеят в този свят."
В представите на момичето България е най-хубавата държава, заедно с Франция и Англия, разбира се – заради добрите хора и богатата история.
Можете да чуете целия разговор в звуковия файл:
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов , журналист от "Свободна Европа". "Словосъчетанието "Съдебна реформа", най-общо казано, води след себе си българската правосъдна система да може да осигурява справедливост, което пък от своя страна да..
Баба Сийка Георгиева живее в радомирското село Жедна. Тя е на 83 години и все още работи – нейното лично стопанство се състои от стадо кози и овце, около 80 кокошки и петли, няколко кошера с пчели и няколко кучета. Освен това, в двора си баба Сийка e засадила овошки, сади и отглежда зеленчуци, а за зимния сезон си има и парник. Докато пасе стадото си..
С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за проверка на фактите от независими експерти и ще възприеме т.нар. "модел на общностни бележки". Започнаха дискусии във всички социални мрежи – до какво би довело това във времената на фалшивите новини и..
За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през последните месеци. "Отначало протестите бяха малки, а после, когато разбрахме, че искат да спрат преговорите за членството ни в ЕС, тогава голяма маса хора реагира и протестите станаха големи. Дори..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg