Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Евгени Черепов: Пожелавам повече почивки от бързото живеене!

Вълнуващата история на Евгени Черепов, учителя по български език и литература в гимназия "Ромен Ролан" в Стара Загора, е жив пример за пътя на преоткриване и посвещение. Неговата преходна фаза от инженер към учител и писател подчертава не само личната му трансформация, но и възможностите, които литературата предоставя за вдъхновение и образование на младите умове.

Започвайки своята кариера като учител на сравнително късен етап – на 35 години, Черепов преоткрива своята страст към литературата и образованието. Първият му роман "Добавено лято" се появява след години на колебание и следване на "прагматичния подход към живота", който близките му препоръчват. Решението му да следва българска филология в Пловдивския университет е повратен момент, откриващ пред него вратата към образованието и литературата като постоянна професия.

Преподаването, за Черепов, е диалог между поколенията, където взаимното доверие и разбирателство са ключови. Той намира уникалност в съвременната литература, която младите четат и обсъждат, и използва това като платформа за обогатяване на учебния процес.

"Литературата, която чете тяхното поколение, по мое време дори не е съществувала. Разговорът с младите дава много и на мен. Учениците разказват за книги, които са чели, аз съм по-скоро в пасивна ситуация като слушател и от време на време като модератор", споделя в предаването.

Неговият нов роман "Извън обхват" продължава да изследва теми, свързани със съвременните предизвикателства, като акцентира на въздействието на мобилните устройства на нашия вътрешен мир и способността да живеем в момента. Той призовава към по-бавен начин на живот, осмисляне на свободата и намиране на равновесие между бързината на съвременния живот и нуждата от връзка със себе си.

“Мобилните устройства създават едно ускоряване, което задъхва човека, опитвайки се той да бъде адекватен на света и постоянно да настига темпото, което все повече се ускорява. Така той забравя да се обръща към вътрешни си свят, ускорението го влече“, казва Черепов в ефира на “Нашият ден“.

В края на разговора той припомня на учениците за ценността на свободата, в която са родени, и важността на светлината в живота ни. Съветът му за по-бавно живеене и повече почивки отдава заслужено внимание на баланса между личностно развитие и външния свят, предлагайки уникален поглед на образованието и литературата като средства за разширяване на нашите хоризонти.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Къщите на София разказват своите истории

Изложбата "Истории зад фасадата" на Регионалния исторически музей София ще се открие днес в Централните хали от 19 часа . Тя показва своеобразен разказ от лични истории за хората, построили и живели в едни от най-емблематичните къщи в столицата. Йордана Николова, археолог и част от проекта "Клада бг" на музея, разказва, че екипът им е обикалял из 40..

публикувано на 12.09.24 в 15:10
Боян Арсов и София Бобчева

Бебе на борда на Народния театър

На 13 и 14 септември в Народния театър "Иван Вазов" на камерна сцена са премиерните спектакли на "Бебе на борда" от Кристофър Дюранг . Режисьор на представлението е Василена Радева. То се реализира по програмата "Театър+". Кристофър Дюранг умее да разкрива болката и гнева емоционално и изтънчено. Той е сред най-забавните съвременни комедиографи..

публикувано на 12.09.24 в 14:45

Архитектурата среща археологията

Днес (12 септември) започва Международният форум "Брацигово – каменният поток на времето" , който ще продължи до 14 септември . За опазването на недвижимото архитектурно наследство, археологията и традициите в "Нашият ден" говори архитект Десислава Димитрова . Началото на форума е поставено през 2021 година от Камарата на архитектите в..

публикувано на 12.09.24 в 12:42
Або Славчев и Неда Узунколева

За книгите, поколенческите различия, света на 90-те години и света на ХХ век

В разгара на софийската Алея на книгата в "Нашият ден" разговаряме с Неда Узунколева , автор на романа "Днес не ми се излиза" , носител на Наградата "Южна пролет", както и с Або Славчев , писател, редактор, радиоводещ – за  книгите, поколенческите различия, света на 90-те години, и света на XXI век. Радослав Бимбалов: Много важно е да..

публикувано на 12.09.24 в 11:14

Радослав Бимбалов: Много важно е да признаем злото в себе си, за да го победим

Един роман, в който Бог се обръща към човека. Сюжет, който рисува една антиутопична картина за бъдещето, но говори за днес – за всички болни теми на времето, в което живеем. В "Нашият ден" Радослав Бимбалов представя своя роман "Ти, подобие мое" , който вече може да бъде намерен на Алея на книгата. Оруел написва антиутопията "1984" през..

публикувано на 12.09.24 в 10:33