Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Евгени Черепов: Пожелавам повече почивки от бързото живеене!

Вълнуващата история на Евгени Черепов, учителя по български език и литература в гимназия "Ромен Ролан" в Стара Загора, е жив пример за пътя на преоткриване и посвещение. Неговата преходна фаза от инженер към учител и писател подчертава не само личната му трансформация, но и възможностите, които литературата предоставя за вдъхновение и образование на младите умове.

Започвайки своята кариера като учител на сравнително късен етап – на 35 години, Черепов преоткрива своята страст към литературата и образованието. Първият му роман "Добавено лято" се появява след години на колебание и следване на "прагматичния подход към живота", който близките му препоръчват. Решението му да следва българска филология в Пловдивския университет е повратен момент, откриващ пред него вратата към образованието и литературата като постоянна професия.

Преподаването, за Черепов, е диалог между поколенията, където взаимното доверие и разбирателство са ключови. Той намира уникалност в съвременната литература, която младите четат и обсъждат, и използва това като платформа за обогатяване на учебния процес.

"Литературата, която чете тяхното поколение, по мое време дори не е съществувала. Разговорът с младите дава много и на мен. Учениците разказват за книги, които са чели, аз съм по-скоро в пасивна ситуация като слушател и от време на време като модератор", споделя в предаването.

Неговият нов роман "Извън обхват" продължава да изследва теми, свързани със съвременните предизвикателства, като акцентира на въздействието на мобилните устройства на нашия вътрешен мир и способността да живеем в момента. Той призовава към по-бавен начин на живот, осмисляне на свободата и намиране на равновесие между бързината на съвременния живот и нуждата от връзка със себе си.

“Мобилните устройства създават едно ускоряване, което задъхва човека, опитвайки се той да бъде адекватен на света и постоянно да настига темпото, което все повече се ускорява. Така той забравя да се обръща към вътрешни си свят, ускорението го влече“, казва Черепов в ефира на “Нашият ден“.

В края на разговора той припомня на учениците за ценността на свободата, в която са родени, и важността на светлината в живота ни. Съветът му за по-бавно живеене и повече почивки отдава заслужено внимание на баланса между личностно развитие и външния свят, предлагайки уникален поглед на образованието и литературата като средства за разширяване на нашите хоризонти.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Колекцията "Стоян Василев" гостува в София

Художествената галерия "Станислав Доспевски" - Пазарджик гостува в София, представяйки за първи път в столицата колекцията "Стоян Василев". Това е възможност за публиката в София да се потопи в магията на произведенията на един от най-големите пейзажисти в българското изобразително изкуство, художникът, който превръща старите улици, пазари и..

публикувано на 17.02.25 в 17:51

Иво Тодоров с първи български компактдиск с музика, създадена от изкуствен интелект

Журналистът Иво Тодоров създаде първия български компактдиск с музика, генерирана от изкуствен интелект. Компилацията е със заглавие "Обещай да ме целунеш" и съдържа 14 композиции, направени от Suno АI, като мелодиите и вoкалите са генерирани изцяло от платформата. 12 от текстовете на песните са по стихове на Иво Тодоров от последната му книга..

публикувано на 17.02.25 в 17:30

Възкресия Вихърова поставя "Съзвездия"

Възкресия Вихърова поставя "Съзвездия" от Ник Пейн. В премиерния спектакъл участват Антоанета Петрова и Цветомир Лазаров. Сценографията е на Зарко Узунов, композитор – Емилиян Гацов (Елби). Ник Пейн се увлича от различни теории, като квантовата механика и се опитва да ги внуши в пиесата си. Това е било огромно предизвикателство за Вихърова...

публикувано на 17.02.25 в 16:16
Надежда Московска и Виолета Радкова

Виолета Радкова за романа си "И леглото ни е зеленина"

"И леглото ни е зеленина" е дебютен роман на Виолета Радкова. Редактор на книгата е Борис Минков, художник – Люба Халева. Виолета е завършила английска филология в СУ "Св. Климент Охридски", с магистратура по британска и американска литература. Заедно с Михаил Минчев е съавтор на книжния подкаст "Четене му е майката". Писателят Христо..

публикувано на 17.02.25 в 15:35

Трилърът "Конклав" е най-добрият филм според наградите БАФТА

Автор: Велизара Сърчаджиева Трилърът "Конклав" спечели в категорията "Най-добър филм" на наградите БАФТА , предадоха световните агенции. Филмът за папския конклав и драмата "Бруталистът" триумфираха на снощната церемония. Лентата "Конклав", режисирана от Едуард Бегер, беше номинирана в най-много  категории от всички останали, цели..

публикувано на 17.02.25 в 14:55