Актът за цифровите пазари (The Digital Markets Act) ще помогне на българските компании – доставчици на цифрови услуги, да се развиват в Единния вътрешен пазар в Европейския съюз, в който ще се прилагат едни и същи правила. Това заяви министърът на иновациите и растежа Милена Стойчева на семинар "Европейски законодателен акт за цифровите пазари (DMA): двигател на възможностите за стартъп компании", организирана от Фонда "Sofia Angels Venture", съвместно с Представителството на Европейската комисия в България.
По думите на министъра, документът, който влиза в сила от 7 март, ще засили конкуренцията сред по-малките предприятия, което ще доведе до по-голям потенциал за иновации, както и до подобряване на качеството на услугите и съответно повишаване на благосъстоянието на потребителите. "Очакванията са трансграничната цифрова търговия в рамките на единния пазар да нарасне с до 2%“, каза още по време на събитието Стойчева.
По този повод в ефира на рубриката "Денят делово" на предаването "Нашият ден" гостува Бистра Кирова, управляващ партньор в "Sofia Angels Ventures“.
В предаването тя споделя, че целта на събитието е била да запознае заинтересованите страни и хората, които ще бъдат под влиянието на този нов закон с него. По нейните думи много малко хора са чували за на Европейския законодателен акт за цифровите пазари. "Това е нещо, което Европейската комисия работи от две години."
В интервюто тя акцентира върху това, че “целта на закона е не да слага нови задължения към бизнеса и инвеститорите, а да създаде много нови възможности“.
“Законът е фокусиран основно върху трансформиране на дейността на големите компании, за които можем да кажем, че са монополисти, защото според статистиката на ЕС- 10% от компаниите в дигиталния пазар всъщност държат голяма част от него“, посочва тя.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Преподавателката по български език и литература в Университета в Гент д-р Миглена Дикова-Миланова и нейните студенти, които изучават български език, са гости на “Артефир” в рамките на образователна инициатива на белгийския университет , насочена към разпространяване на академични знания. В програмата им са включени също срещи в..
Тази седмица първото професионално училище в страната ни чества своя 140-и юбилей. Това е Професионалната държавна търговска гимназия "Димитър Хадживасилев" в град Свищов, в която и до днес е жив дарителският дух и визията за бъдеще, завещани от неговия патрон. Построено по проект на австрийския архитект Паул Бранк, училището изправя снага..
На 30 януари 2025 г. отбелязахме 150 години от рождението на изтъкнатия финансист, политик и държавник Атанас Буров. По този повод, традиционно фондация "Атанас Буров" организира официална церемония по връчването на престижните годишни призове "Буров" за банково, финансово и индустриално управление. Събитието се проведе в Гранд Хотел "София", в..
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на ЕРА България, годината беше различна от предходните, като се наблюдаваха важни тенденции, които определят бъдещето на сектора. "2024 г. беше малко особена по отношение на това, което се случи на..
Българите сe разделят приблизително на две половини: едните не знаят какво точно е това, а другите са негативно настроени, показа скорошно изследване на "Тренд" на тема "Какво представлява изкуственият интелект?" Изкуственият интелект или ИИ не е в бъдещето, той е навсякъде около нас. ИИ е общо понятие, обхващащо набор от технологии, които..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg