Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Inter arma. Предчувствието за война в чешката култура

Предчувствието за война в литературата и публицистиката на Чехословакия в годините между 1935-1939 е темата на сборника със съставител и преводач Добромир Григоров.

Тя събира различни жанрове – есе, репортаж, пътепис, разказ, пиеса, поезия, а авторите са активни участници в художествения и обществено-политическия живот от този период: Карел Чапек, Владислав Ванчура, Густав Винтер, Франтишек Халас, Милена Йесенска… Свързващата нишка е усещането за предстоящия катаклизъм, за Втората световна война, като в първата част на книгата "Гражданинът Дон Кихот" проблематизира Испанската гражданска война.

Другите две части са "Участниците в събитията" и "Какво очакват немците от чехите", като към всяка има подробни бележки. Изключително актуална е публикуваната пиеса на Карел Чапек "Бялата болест", която претърпява 10 книжни издания между премиерата си в Националния театър през 1937 и средата на 1938 година. Специално внимание заслужават и програмните есета на Милена Йесенска, публикувани през първите седмици след окупацията на Чехословакия от нацистка Германия.

Чуйте Добромир Григоров


По публикацията работи: Росица Михова
ВИЖТЕ ОЩЕ

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50