"Много съм благодарна за всички места, на които съм била, защото за нас като артисти е изключително важно да имаме допир до различни култури – това ни обогатява много. Но най-добре се чувствам у нас и затова се и върнах" – казва Анжела Маджарова.
Нежна и изящна като звуците, които изтръгва от любимия си инструмент, тя има забележителна музикантска кариера. Свирила е на пет континента, живяла е и работила в Мексико пет години; концертирала е и в Бразилия. Музицира с изпълнители от целия свят; прави майсторски класове в Австралия, преподава на студенти от Азия, а има и частни ученици у нас. Репертоарът ѝ е изключително богат и обхваща произведения от различни музикални стилове:/ барок, класика, импресионизъм и съвременна музика, както и композиции, написани специално за нея.
Била е солист и оркестрант на редица оркестри у нас и в чужбина, има многобройни записи за национални и международни радио-телевизионни компании, както и записи за издателските къщи "Pentagon-Classics", "Балкантон", "Holophone" и "Hook Records". Редовен гост е на национални и международни фестивали: "Софийски музикални седмици", "Варненско лято", "Harp fest" – Белград, " Harp Festival" – Рио де Жанейро, " Servantino Festival" – Мексико и др.
Арфистката е канена и за член на жури в международни арфови конкурси. От 2013 година Анжела Маджарова е основател и артистичен директор на "Международна лятна академия по арфа" в България. Има собствена фирма и е официален представител и вносител на престижните арфи "Camac" - France.
За своето детство, за първата си среща с арфата, за вълнуващите години, прекарани във филхармония "Пионер" , дирижирана от Влади Симеонов, както и за предизвикателствата, пред които неминуемо се изправя един артист на свободна практика, Анжела Маджарова разказва в студиото на "Предаване без име". Кратък фрагмент от интервюто ви предлагаме в звуковия файл, а цялото предаване можете да чуете на 2 март от 11.00 часа по програма "Христо Ботев".
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
След два студийни албума и един концертен дуетът Димитър & Христо издава "Несломен". Новият албум включва осем песни, повечето от които са в колаборация с цигуларката Анна-Мария Тамахкярова, позната като ANIMA. "Несломен" се казва и първата песен от албума, която има кънтри-етно звучене. "Тази дума отговаря на много неща и по някакъв начин ще..
Прочутият мюзикъл "Криворазбраната цивилизация" по пиесата на Добри Войников оживя на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Режисьор на спектакъла е Николай Гундеров, познат на публиката с неподправения си почерк в жанра комедия. Той е и сценарист на новия текст по пиесата на Добри Войников, където героите са поставени в..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg