Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

платена публикация
"Лични финанси. Третата революция" или как да управляваме личните си средства?

Снимка: jabulgaria.org

На 19 февруари беше отбелязана премиерата на книгата "Лични финанси. Третата революция", написана от професор д-р Даниела Бобева и професор д-р Красимир Маринов. Изданието, публикувано от "Джуниър Ачийвмънт България", има за цел да подобри финансовата грамотност и да помогне на читателите да управляват своите лични финанси с повече знания и увереност.

В съвременната дигитална епоха познанието на лични финанси е от основно значение за всеки, който се грижи за своето финансово благополучие. Професор Даниела Бобева от Института за икономически изследвания на БАН, един от авторите на книгата, споделя, че вече финансите не са ограничени само до професионалисти, а са важна част от живота на всеки от нас. Посочва, че целта не е просто да оцелеем, а да управляваме рисковете и да извличаме максимална полза от своите лични финанси, което в крайна сметка ни прави по-щастливи.

Мотивацията за създаването на книгата идва от личния опит на проф. Даниела Бобева, която преди десетина години се сблъска с трагични последици от проблеми с личните финанси в семейството си. Това я насочва към убеждението, че външната ѝ професионална дейност трябва да включва и помощ за хората за избягване на  финансови проблеми, които биха могли да унищожат тяхното здраве и живот. Със своите учебници и програми тя успява да обучи хиляди студенти и да насочи вниманието към важността на личните финанси.

От "Джуниър Ачийвмънт", организация с 27-годишен опит в България, изпълнителният директор Ирина Илиева споделя, че образователните програми, които предлагат, включват обучение по финансова грамотност и предприемачество. Тези умения са от решаващо значение за младите хора, които искат да успеят в реалния свят след завършването на училище.

Николай Устамитев, финансов консултант в "Моите пари", призовава за обучение в семейството или на училище, тъй като това е най-трайният начин за усвояване на знанията за управление на личните финанси.

В края на краищата, знанията за лични финанси са ключов елемент за успешното функциониране в съвременния свят. С дигиталната революция и развитието на финансовите пазари, уменията за управление на личните финанси стават все по-важни за всеки от нас.

Чуйте разговорите в звуковите файлове. 



По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проблеми и възможности на българските пчелари

На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..

публикувано на 10.02.25 в 10:04

Cupffee – ядливите биоразградими чаши за топли и студени напитки

Зелените новатори на България: Срещаме ви с Иван Бондоков от Cupffee – ядливи биоразградими чаши за топли и студени напитки .  Чашите на Cupffee са създадени от изцяло натурални съставки, без ГМО, изкуствени оцветители, подсладители или консерванти. Издържат минимум 45 минути, без да променят структурата си, дори при напитки от 85 градуса. Това е..

публикувано на 10.02.25 в 09:25
Димитър Панайотов (вляво) и Александър Николов

"Ден" и новият вид журналистика на Димитър и Александър

Димитър Панайотов (журналист) и Александър Николов (фотожурналист) разказват в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" за новата медия за независима мултимедийна журналистика "Ден" , която са създали. Началото Александър и Димитър разказват как преди повече от осем години започват първия си документален проект "Последният дар на човека" ,..

публикувано на 10.02.25 в 09:10
Египетски лешояд

Инициативата "По песента ще ги познаете" – среща на незрящите хора с птиците

За инициативата "По песента ще ги познаете" или как незрящи хора се срещат с птиците разказва в "Нашият ден" Елица Иванова от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Целта на БДЗП е да приобщи различни групи от хора към дивата природа в България , за да осъзнаят колко ценно е биоразнообразието. Природата трябва да е..

публикувано на 10.02.25 в 09:04
Митаря и фарисея

Притчата за митаря и фарисея

Митарят и фарисеят заедно влизат в Божия храм, но колко различни са молитвите им се вижда от текста. Ето защо и до днес фарисеите са останали символ на лицемерие и скрита греховност. По времето на Христос те "стриктно” и показно спазват Божия закон, но в душите си остават горди, високомерни и безчовечни. Като благодари на Бога, единствената мисъл,..

публикувано на 09.02.25 в 09:25