Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

платена публикация
"Лични финанси. Третата революция" или как да управляваме личните си средства?

Снимка: jabulgaria.org

На 19 февруари беше отбелязана премиерата на книгата "Лични финанси. Третата революция", написана от професор д-р Даниела Бобева и професор д-р Красимир Маринов. Изданието, публикувано от "Джуниър Ачийвмънт България", има за цел да подобри финансовата грамотност и да помогне на читателите да управляват своите лични финанси с повече знания и увереност.

В съвременната дигитална епоха познанието на лични финанси е от основно значение за всеки, който се грижи за своето финансово благополучие. Професор Даниела Бобева от Института за икономически изследвания на БАН, един от авторите на книгата, споделя, че вече финансите не са ограничени само до професионалисти, а са важна част от живота на всеки от нас. Посочва, че целта не е просто да оцелеем, а да управляваме рисковете и да извличаме максимална полза от своите лични финанси, което в крайна сметка ни прави по-щастливи.

Мотивацията за създаването на книгата идва от личния опит на проф. Даниела Бобева, която преди десетина години се сблъска с трагични последици от проблеми с личните финанси в семейството си. Това я насочва към убеждението, че външната ѝ професионална дейност трябва да включва и помощ за хората за избягване на  финансови проблеми, които биха могли да унищожат тяхното здраве и живот. Със своите учебници и програми тя успява да обучи хиляди студенти и да насочи вниманието към важността на личните финанси.

От "Джуниър Ачийвмънт", организация с 27-годишен опит в България, изпълнителният директор Ирина Илиева споделя, че образователните програми, които предлагат, включват обучение по финансова грамотност и предприемачество. Тези умения са от решаващо значение за младите хора, които искат да успеят в реалния свят след завършването на училище.

Николай Устамитев, финансов консултант в "Моите пари", призовава за обучение в семейството или на училище, тъй като това е най-трайният начин за усвояване на знанията за управление на личните финанси.

В края на краищата, знанията за лични финанси са ключов елемент за успешното функциониране в съвременния свят. С дигиталната революция и развитието на финансовите пазари, уменията за управление на личните финанси стават все по-важни за всеки от нас.

Чуйте разговорите в звуковите файлове. 



По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Васил Кряков с две от децата си

Зеленчуци на село

Васил Кряков е живял в София, Лондон и Ню Йорк, а вече живее в село Лобош заедно със съпругата си Моника и трите им деца. Завръщането им към малкото населено място е осъзнат избор, който постепенно узрява в тях. От няколко години семейството отглежда зеленчуци в землището на село Дебели Лаг, но според Васил основното, което правят е да..

публикувано на 25.03.25 в 16:40
Мартин Томов

Как океаните регулират климатичните промени и какво можем да направим?

Световният океан е неизчерпаем източник на ресурси и жизненоважен компонент за климатичната стабилност на планетата. Въпреки това, много от неговите води не попадат под юрисдикцията на конкретни държави, което създава сериозни предизвикателства за тяхното управление и защита. Мартин Томов, координатор на кампанията "Живо Черно море" към..

обновено на 25.03.25 в 12:55
Петър Теодосиев и Владимир Новков

Стоицизмът – практически съвети за (не)възможно щастие

В комуникационната какафония на деня и в условията на скъсана връзка с природата става все по-трудно да живеем осъзнато и умерено, като приемем, че има неща, които не зависят от нас. Как стоицизмът, философско течение, което свързваме с римския император Марк Аврелий, може да ни помогне да опознаем себе си и да живеем добре днес – разказват..

публикувано на 25.03.25 в 11:45
Явор Гърдев

"Венецианският търговец" – поглед към съвременните културни конфликти

Режисьорът Явор Гърдев е сред номинираните за престижната награда "Икар" за режисурата си на спектакъла "Венецианският търговец". В своята интерпретация на тази класическа творба на Уилям Шекспир, Гърдев подчертава, че централната тема на пиесата е културните войни, които стоят в основата на множество съвременни конфликти. Според него всички..

обновено на 25.03.25 в 11:13

"Мистер Сенко. Един живот на фокус" – нова биография от Михаил Вешим

Биографията "Мистер Сенко. Един живот на фокус" от Михаил Вешим излезе по повод 120 години от рождението на илюзиониста. Премиерата на книгата ще бъде днес от 17:30 часа в Литературно-художествения музей "Чудомир" в Казанлък и е част от програмата на "Чудомирови празници" 2025. С автора ѝ – писателя и сценариста Михаил Вешим – разговаря..

обновено на 25.03.25 в 09:56