Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Човекът е прах, мираж, пепел…" в галерия "Нюанс"

Изложбата на художничката Силвия Богоева изобразява хората и животните, оставили отпечатъка си, докато са преминавали през живота ѝ.

"Човекът е прах, мираж, пепел…" еизложбата портрети на Силвия Богоева, която вече може да бъде разгледана в галерия "Нюанс". Тя беше открита в Деня на жената и ще продължи до 24 март. Озаглавена с цитат от чеховия "Разговор на човек с куче", експозицията представя реални хора и животни, които оживяват в портрети, нарисувани с въглен и маслени бои.

"Откакто се помня, още от дете, непрекъснато рисувам и вечно най-голямата ми притегателна сила е към портрета. Към човека, но и към животните – каза в "Артефир" художничката.

За Силвия Богоева това е най-интересният жанр и именно той намира централно място в творческите ѝ търсения. Чрез портрета тя изследва човека, неговата природа, същност и излъчване, дълбае чертите му – визуалните и тези на характера.


"Всеки човек сяда пред теб усмихнат и с желанието да излезе по определен начин. И изведнъж, минават десет минути и аз го карам да се отпусне постепенно. Накрая всички хора, като се поотпуснат и се замислят за нещо, съвсем други излъчвания се вадят, а не тези, които първоначално са си наложили. Това е много интересно. Често в чертите им виждаш – особено ако ги познаваш – някои части от характера им, които просто са изписани на лицето", обяснява Богоева. 

Любимата група от модели са ѝ актьорите. Затова и в изложбата "Човекът е прах, мираж, пепел…" срещаме например Деян Донков, Мария Каварджикова и Бойка Велкова. Можем да видим обаче ѝ криминалния психолог Тодор Тодоров, който според художничката има страхотни черти за рисуване, а също така и немската овчарка Рей, един ангел със спасено от Богоева куче и самата нея в автопортрет, който я изобразява заспала в ателието ѝ.

Според Силвия портретът трябва да дава цялостно усещане за човека, а не миг от вечността. А що се отнася до рисунката с въглен, в нея тя открива една категоричност в искреността ѝ и именно затова изпитва такъв сантимент към тази материя.

Подробностите за техниките, които използва Силвия Богоева в своята втора изложба в галерия "Нюанс", както и за удължената ѝ до 25 март експозиция, посветена на спектакъла "Моби Дик", в Народния театър – чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Лешникови градини" на Хайри Хамдан – пред читателите в Пловдив

Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан.  Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..

публикувано на 25.11.24 в 17:25
Николай Генов, Надежда Московска и д-р Катерина Кокинова

За четенето на книги

Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..

публикувано на 25.11.24 в 16:40
Стефан Данаилов

Пет години без Стефан Данаилов – спомен в звук

Архивите са живи в "Terra  Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..

публикувано на 25.11.24 в 12:47

Валерий Пощаров – човекът на пиедестал

Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора.  Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..

публикувано на 25.11.24 в 10:05

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40