Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво пречи на създаването на българска анимация?

Защо все още България няма комерсиален анимационен сериал?

| обновено на 14.03.24 в 16:14
Снимка: Pixabay

В днешно време анимацията е един от най-популярните и влиятелни изкуства в света на развлеченията. Все повече и повече страни се включват в производството на анимационни филми и сериали, като мнозина успяват да постигнат голям успех. Въпреки това за България създаването на комерсиална анимация се оказва огромно предизвикателство поради липсата на подходящи механизми за финансиране и разпространение, които да са на разположение в други европейски държави.

Представители на Асоциацията на българските анимационни продуценти: Димитър Петров, председател и CEO на "Студио Змей", Станимир Милев от "Chase A Cloud" и Лъчезар Велинов от "Студио Зоографик" бяха участници в дискусията в ефира на "Нашият ден", в която се включи и заместник-министърът на културата Виктор Стоянов

В предаването те споделят, че една от най-големите пречки за развитието на българската анимационна индустрия е липсата на разработени методи за финансиране, които да са налични в други страни. Той подчертава, че комерсиалната анимация е насочена към широка аудитория и изисква значителни инвестиции, които често не могат да бъдат осигурени от българските студия.

Те казват още, че въпреки че в България съществуват системи за финансиране на фестивално кино, няма подходящи механизми, насочени към комерсиалната част на анимацията. Той изтъква, че често се предполага, че комерсиалният проект ще може да се самофинансира, което обаче не е винаги възможно, особено в сравнение с развитите анимационни индустрии в Европа.

По техните думи български анимационен сериал, в съвременното разбиране на анимационните сериали, никога не е произвеждан и преди 80-те години. Те посочват, че "Тримата глупаци" не е сериал, а поредица от къси филми.

Независимо от предизвикателствата, българските аниматори, дизайнери и художници продължават да работят в най-големите световни студия и продукции. Въпреки това собствеността на техния труд често остава при тези студия и продукции, което означава, че българската анимационна индустрия не може да се възползва напълно от техния потенциал и талант.

Един от основните проблеми, с които се сблъсква българската анимационна индустрия, е недостигът на подкрепа и финансиране от страна на държавата

В разговора се включи и зам.-министърът на културата Виктор Стоянов, който отбелязва, че Министерството на културата трябва да престане да бъде единствено преразпределител на бюджетни средства и да стане по-активен медиатор между културните индустрии и бизнеса. Той изразява съжаление от фрагментираността на финансирането в индустрията и призовава за по-голяма синергия и подкрепа на качествените продукции.

Решаването на проблемите, свързани с финансирането и подкрепата на комерсиалната анимация в България, изисква съвместни усилия от страна на индустрията, държавните институции и бизнес сектора. Създаването на подходящи механизми за финансиране и подкрепа ще позволи на българската анимационна индустрия да процъфтява и да се утвърди на световния пазар.

“Министерство на културата и нашият екип имаме идея да се създаде звено за анализ, което да поеме част от тази работа. Докато чакаме това да се случи, законодателно започнахме провеждането на едни активни срещи с бизнес, с индустрия, за да може да подготвим предварително това, което ни е нужно, за да направим такава структура и да вървим напред“, казва той.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Теодора Иванова, Здравко Григоров, Кристина Паскалева, Камелия Спасова (от ляво надясно)

Близки срещи в далечни пътешествия

Каква е разликата между пътешественика и туриста? Кои са съвременните, необичайни пътешествия, които могат да променят живота ви? Какви са особеностите на съвременното пътешественическо кино?  Истории за откраднати обувки, за онова, което прави хората щастливи и за упоритостта на духа на пътешествениците. Това съдържа изданието на..

публикувано на 30.07.24 в 16:10

Радослав Бимбалов: Ниската избирателна активност улеснява "пазаруването на избори"

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува Радослав Бимбалов – рекламист, писател, анализатор и общественик. Той сподели своите виждания по някои от най-актуалните теми, свързани с политическата ситуация в страната, предстоящата предизборна кампания, възможните сценарии, Европейския парламент и ситуацията в Европа, както и изборите..

обновено на 30.07.24 в 11:51

"Еразъм+" обединява България и Гърция в проект за жени, жертви на насилие

Проектът "Нови възможности за жени, жертви на насилие, чрез изкуство", реализиран по програмата "Еразъм+", е резултат от партньорство между сдружение и неправителствена организация в България и Гърция. Основната цел на проекта е да демонстрира как различни видове изкуство и арт терапия могат да окажат положително въздействие като част от формалната..

обновено на 30.07.24 в 09:28

"Резиденция Баба" с нов формат в 10-ото юбилейно издание

Десетото издание на инициативата "Резиденция Баба" на сдружение "Фабрика за идеи" ще събере интердисциплинарна група творци и изследователи от 30-и август до 9-и септември във видинските села Делейна, Ясен и Кошава, з аедно с местните общности, те ще търсят съзидателни форми на туризъм.  В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" обсъждаме..

обновено на 29.07.24 в 11:44

Фестивалът за електронна музика No Signal се мести на Витоша

От 2 до 4 август на хижа "Планинец" във Витоша ще се проведе фестивалът за електронна музика, организиран от независими артисти No Signal. През последните години фестивалът се утвърди като значимо събитие в електронната сцена, но тази година организаторите са принудени да променят локацията си. Тазгодишното издание няма да се състои на обичайното си..

обновено на 29.07.24 в 10:37