Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Наближава Денят на европейските автори

| обновено на 15.03.24 в 14:04
Снимка: https://bulgaria.representation.ec.europa.eu/

На 25 март е Денят на европейските автори. Това е инициатива, която не само насърчава четенето, но и почита литературата, като насочва вниманието към талантливите писатели на Европа. За да разберем повече за значението на този ден и как може да се участва в него, се обърнахме към Никола Миладинов от представителството на Европейската комисия в България.

Събитието ще се проведе едновременно в 40 държави. Инициативите, които се организират, са свързани с публично четене в училища, библиотеки и книжарници, срещи с европейски автори, както и най-разнообразни кампании за насърчаване на четенето.

"Идеята за Деня на европейските автори е вдъхновена от Мария Габриел, когато тя беше комисар по въпросите на иновациите и научните изследвания, културата, образованието и младежта", споделя Никола. "Стремежът е да приобщим младите хора към четенето на книги и да им помогнем да опознаят многообразието, както на родната, така и на европейската литература."

За някои хора Денят на европейските автори може да звучи като едно обикновено събитие, но той е много повече от това. Той е повод за размисъл, за разходка в света на книгите, като целта е да се насърчи културата на четене. "Четенето предоставя умения за цял живот", добавя Никола, "и е важно да го насърчаваме, особено сред младите поколения."

Денят на европейските автори е част от програмата "Творческа Европа", която не само подкрепя литературата и книгоиздаването, но и организира наградата за литература на ЕС. Програмата също така се грижи и за преводачите, които, според Никола Миладинов са "изключително важна част от културната общност на Европа".

Важно е да се подчертае и приносът на книгоиздателския сектор към икономиката на ЕС. "Неговият принос е голям към Брутния вътрешен продук на Европейския съюз", обяснява Никола. "Броят на заетите в сектора е над 130 000, а книгоиздаването само по себе си е близо 4,5% от целия Брутен вътрешен продук на ЕС."

Събитията, свързани с Деня на европейските автори, имат огромен ефект върху младите читатели. "Съдейки по участието на България в първото издание на Деня на европейските автори, мисля че интересът е изключително голям", споделя Никола. "Тогава за цяла Европа бяха проведени общо 920 прояви с четене на глас, от тях в България бяха цели 247. България се нареди на второ място по най-голям брой прояви след Испания."

За да се направи събитие за четене, не е нужно то да се провежда точно в Деня. Учителите и други заинтересовани лица могат да организират събития за Деня на европейските автори в техните градове през удобен за тях момент.

Денят на европейските автори е повод за радост и вдъхновение за всички, които обичат книгите и ценят литературата. Това е денят, в който се събират хора от различни култури и националности, за да споделят общата си любов към магията на четенето.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Св. Стефан

Аларма празнува Стефановден

На Стефановден в "Аларма"ви срещаме с именниците: Стефан Велев – геолог с шест полярни експедиции в Антарктика и Стефан Ганов – актьор и режисьор. Главният ни гост е Стефани Дънева – магистър по класическа филология, която се занимава с епиграфика (науката, изучаваща надписите върху камък), в момента тя завършва дипломната си работа и подготвя..

публикувано на 27.12.24 в 20:09

Аз не съм никакъв фил, освен човекофил – посланията на Екзарх Стефан

Стефановден, празнуван на 27 декември, е денят на свети Стефан – първият мъченик за християнската вяра. Денят не е само за имениците, но и за всички християни, които почитат делото на светеца. В ефира на предаването "Нашият ден" доц. Русалена Пенджекова от Пловдивския университет "Пайсий Хилендарски" ни припомня още един важен Стефан в историята на..

обновено на 27.12.24 в 11:54

2024 година през очите на правните консултанти в "Законът и Темида"

Каква беше 2024 г. според консултантите на предаването "Законът и Темида"? С какви предизвикателства се сблъскаха и с какви очаквания стъпват в новата година споделят проф. Ирена Илиева, проф. Таня Йосифова, проф. Илин Савов, адв. Елка Пороминска, д-р Орлин Колев и адв. Христиан Митев. За работата на Института за държавата и правото, за..

публикувано на 27.12.24 в 10:56

Една кооперация, един дом: Радостите на споделеното съседство

В рубриката "Темата на деня" разгледахме идеята за мир и разбирателство не само по празниците, но и през цялата година. Как е възможно това? Пример за отговор ни дадоха няколко семейства, които споделят общото си пространство в един жилищен блок в столичния квартал "Враждебна". Жителите на блока са създали уникална общност, която живее в хармония,..

обновено на 27.12.24 в 10:51

Седем години доброволчески усилия за по-чисто Черно море

Под мотото "Чист дом за обитателите в Черно море", инициативата отново ще събере доброволци, които да се включат в почистването на плажовете на две локации по Южното Черноморие. Първото събитие ще се проведе утре на плажа "Аркутино", а в неделя – на плажа в Ахтопол.; Илияна Стоилова , един от организаторите на кампанията, сподели в ефира на "Нашият..

обновено на 27.12.24 в 10:06