Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бистра Окереке – българка по преживявания и нигерийка по душа

Снимка: Amorpha youth foundaton

Родена в Нигерия, но от малка живее в София. От най-ранна възраст е на сцена. Учи в НАТФИЗ в класа на проф. Атанас Атанасов и става първата чернокожа актриса, завършила актьорско майторство в Бълагрия. Рубриката "Мигранти с таланти" представя Бистра Иджома Окереке – актриса, певица, китарист, поет, филмов режисьор – дете на две култури.

Бистра си спомня как дълго време в обкръжението ѝ няма други хора като нея, и то в години, в които интернет не е толкова масово средство за комуникация и информация. Постепенно започва да търси начин да достигне до своята култура и до себе си. Майка ѝ, която дълго време е живяла в Нигерия, и контактът с други роднини, помагат на Бистра с времето да сглоби личния си културен пъзел. Нигерийската ѝ идентичност се превръща в подправка за българската ѝ същност и я обогатява като артист. Днес Бистра се определя като "българка по преживявания и нигерийка по сърце и душа" и вярва, че  човек може да бъде смесица от места, хора, спомени, подправки и култури. Дискриминацията тя вижда като ограничен опит да възприемеш някой само в една единствена светлина – била е обект на такова отношение и в България, и в Нигерия.

Бистра разказва как никога не си е представяла, че ще стане актриса. Като малка се занимава с танци и пеене и детството ѝ минава през сцената. Актьорското майсторство идва в момент, в който решава, че има нужда от нещо по-интересно.

Постановките, които откроява като по-специални и значими за нея, са "Вечерята" и "От мрачно по мрачно". За първия си късометражен филм "In Between" Бистра разказва, че е следствие на поетичната ѝ книга. Режисьорката го определя като експериментален – смес от жанрове, поезия и танц.

Бистра говори и за самата стихосбирка, озаглавена "Аз зад черното и бялото" и за писането на поезия: "Не го приемам сякаш съм поетеса, сякаш се занимавам с литература, а го приемам като друг инструмент, с който се изразявам."

"Мога да си пожелая любов – тя е винаги нужна и важна. И мога да си пожелая повече кино – тази година това е нещото, което искам да ми се случи."

Чуйте целия разговор в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Асоциацията на българските училища в чужбина – "Образованието като грижа и ценност"

Днес в София се откри XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ). В Националния студентски дом на пл. "Народно събрание" се събраха 64 представители на българските училища по света, гости от Министерството на образованието и науката, Изпълнителната агенция за българите в чужбина, Президентството, представители на..

публикувано на 22.07.24 в 14:28

Диан Костов: Изкуството обединява хората

От 15 юни до 18 август в Националната базилика на Светото сърце в Брюксел се представя изложбата на българския зограф Диан Костов, озаглавена "Кръстопът – цената на избора".  "Кръстопът – цената на избора" е вдъхновена от търсенето на духовността в съвремието и преобразява базиликата както отвътре, така и отвън с нестандартни инсталации и..

публикувано на 22.07.24 в 13:45
Антонио Таркуинио (вдясно), Жени Михайлова и Димитър Стойнов, съветник на Консулския кореспондент във Варна

Дните на италианската култура се откриха в Балчик

Под патронажа на Министерството на културата, в сътрудничество с Посолството на Италия в България и на Италианския културен център в София, на 21 юли в ДКИ КЦ "Двореца" в Балчик се откриха Дните на италианската култура , които се провеждат за седма поредна година. В Каменната зала до 30 юли може да бъде посетена изложбата "Операта – културно..

обновено на 22.07.24 в 13:24
Резерват

Природната среда на Балчик – дом на защитени видове и място на легенди

Освен море и богата културна програма Балчик предлага досег до красива и уникална природна среда . За защитените местности в "Нашият ден" разказва Мариан Цветков , инженер, озеленител и лесовъд към Община "Балчик", известен и като разказвач и изследовател на местните легенди. Географските дадености на община Балчик са много разнообразни..

публикувано на 22.07.24 в 09:43

Най-старото читалище в Балчик – живо средище на духовността

За историята и дейността на най-старото читалище в Балчик "Паисий Хилендарски" в "Нашият ден" разказва Веселин Павлов – секретар на читалището. Балчишкото читалище е основано през 1870 година. Жителите на града осъзнали, че имат нужда от средище на духовността и просветата, затова богатите балчиклии решили да учредят такава организирана..

публикувано на 22.07.24 в 09:20