Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Театърът на Туминас продължава да живее

В памет на световноизвестния литовски режисьор Римас Туминас

Римас Туминас
Снимка: Wikimedia
Неотдавна ни напусна Римас Туминас. Въпреки напредналата си болест, режисьорът репетираше до последния си миг "Вишнева градина" в Италия. Чехов е неговият автор, както и Шекспир, Лермонтов, Софокъл, Пушкин, Бекет. Чрез тези автори той изследваше човека, както и чрез Радичков.

Първата му постановка в родната Литва е Радичновият "Януари". Има нещо символично, че и в последния си недовършен проект по Чехов той работи с българин - сценографът Юлиан Табаков. Ескизите на Табаков са една от следите на този спектакъл, който уви няма да види премиера.

Географията на театъра на Туминас включва Литва и Финландия, Исландия и Шотландия, Полша, Швеция, Италия, Русия и Китай. Въпреки ненавременната кончина, спектаклите на режисьора продължават да се срещат с публиката в различни държави по света, а онлайн записите на спектаклите му са като лаборатории за младите режисьори.

В памет на световния режисьор говори д-р Майя Праматарова, която отблизо е наблюдавала театъра на Туминас по големи театрални сцени и фестивали.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предстои втори сезон на подкаст за българските художници

Бояна Стоилова и Диана Трифонова са създателки на подкаста "Контури", който разказва житейската и творческата биография на големи български художници. В първите епизоди те обръщат внимание на Владимир Димитров-Майстора, Цанко Лавренов, Златю Бояджиев и Васил Стоилов. В предстоящия втори сезон фокусът им ще се бъдат жени художнички от 20 век...

публикувано на 07.01.25 в 16:35
Рисунка от книгата

Изложбата "Състояния" на Венелина Петкова-Уми и арткодът на 2025 година

Как да разбера този свят? 10 000 снежинки* се топят върху перваза – Из книгата с хайку и хайбун "Бели Петна"  "Terra Култура" преминава в новата 2025 година с изложбата "Състояния" на Венелина Петкова-Уми , чието творчество се простира в множество културни кодове отвъд българското светоусещане. С талантлива четка, отношение и мисъл..

публикувано на 07.01.25 в 16:00

На Ивановден с актрисата Ивана Папазова

Актрисата Ивана Папазова, която широката публика познава от сериала "Скъпи наследници", смята, че името ѝ ѝ носи късмет. Едната ѝ баба се казва Вангелия, а другата – Иванка, затова и тя се озовава по средата. Кръстена на бабите си, Ивана носи гръцките корени на дядо си и усещането за творчество от родителите си. Майка ѝ е детска учителка, която..

публикувано на 07.01.25 в 14:35
 Вера и Андре Шандел

"Есента на ловеца" – Вера и Андре Шандел с кинопремиера за любовта

Творческият тандем Вера и Андре Шандел кани любителите на авторското европейско кино на премиерата на "Есента на ловеца" на 18 февруари в кино "Люмиер". Филмът тръгва официално по кината от 21 февруари 2025 година. Един български игрален филм на един белгийски режисьор дава обещаващо начало за качествено българско кино в началото на годината с..

публикувано на 07.01.25 в 13:10
Кире Гьоревски (Димитър Общи) в спектакъла „Наблюдателите: хипотеза за отвъдното“ на Явор Гърдев в Народния театър

В обувките на превъплъщенеца

Всичко в живота е въпрос на избор. Ето например Кире Гьоревски е избрал да се превъплъщава в различни персонажи. Да пресъздава животи на сцената и на екрана. Послушал е вътрешния си глас и той го отвел от Битоля в София, от порастването до съзряването. Едва ли има поле за изява, тъй като все пак е актьор, мим и хореограф, в което да не работи за..

публикувано на 07.01.25 в 13:05