Музика от епохата на барока и класицизма звуча на 22 февруари в Двореца на изящните изкуства BOZAR в Брюксел с гостуването на камерния оркестър Камерата Залцбург и холандската цигуларка Жанин Янсен. Изявата бе част от кратко европейско турне на състава, включващо още концерти в Херлен, Фрайбург и Париж. За начало на концерта в Брюксел музикантите изсвириха ранната Симфония № 6 в Ре мажор на Йозеф Хайдн, позната под името "Утро". Творбата е първата от три поредни симфонии, написани през 1761 – годината, в която Хайдн е назначен за капелмайстор в двора на принц Антон Естерхази в Айзенщат. Творбите, озаглавени "Утро", "Пладне" и "Вечер", отрязват три отделни моменти от деня. Шестата симфония започва с красиво соло на струнните, описващо изгрева на слънцето. Това е меко, спокойно начало на деня в сравнение с по-късните образци в репертоара като например в Алпийската симфония на Рихард Щраус. Когато слънцето засиява на небосклона, денят е огласен от песните на птиците с интересните сола на флейтата, обоя и фагота, изсвирени майсторски от солистите на Камерата Залцбург. Музикантите чудесно изобразиха жизнерадостния характер на творбата, повлияна силно от стила на италианското Кончерто гросо.
Камерата Залцбург е един от водещите европейски камерни оркестри, радващ се на над 70-годишна история. Той е основан през 1952 г. в родния град на Моцарт от диригента Бернхард Паумгартнер. Съставът е специализиран основно в изпълнение на произведения на Моцарт и неговите съвременници. За артистичното развитие на Камерата Залцбург съществен принос имат и диригентите Шандор Вег и Роджър Норингтън. С оркестъра са осъществени две интегрални регистрации на всичките концерти за пиано и оркестър на Моцарт с майсторите на клавира Геза Анда и Андраш Шиф. Възприел латинския принцип "Primus inter pares" или "Пръв сред равни", от 2016 година Камерата Залцбург работи без главен диригент, като лидери на състава са двамата концертмайстори. В Брюксел това бе роденият във Венецуела цигулар Джовани Гуцо, свирещ на инструмент Галиано от 1759 г. Гуцо и прочутата Жанин Янсен изпълниха Концерта за две цигулки № 2 в ре минор на Йохан Себастиан Бах – едно от най-известните творения на гениалния композитор. Двамата солисти изсвириха с голяма енергия и устрем двете бързи части Vivace и Allegro, в които инструментите непрекъснато си разменяха водещата роля в стремителна надпревара. А бавното Largo бе като лиричен дует от кантата с две пеещи цигулки вместо гласове.
Заедно с френската пианистка Елен Гримо през настоящия сезон Жанин Янсен е резидентен артист на Камерата Залцбург с множество съвместни изяви. Цигуларката свързва работата си с оркестъра с две думи: "доверие и Моцарт". "За мен Моцарт си остава много труден" – признава холандката. След паузата великолепният звук на нейния Страдивариус от 1715 г. изпълни залата в BOZAR с прекрасния Концерт за цигулка и оркестър № 3 в Сол мажор на Моцарт. В него цигуларката демонстрира техническа виртуозност, изразителен, ефирен звук, чиста интонация. Времето сякаш спря в бавното Adagio в плавна, нежна кантилена и прекрасно пианисимо. Янсен е майсторка на звука във всички динамики и експресии – от деликатните, меки щрихи до стремително форте. Сценичното излъчване на холандката е много естествено, непринудено и същевременно темпераментно и завладяващо. През 2021 г. Янсен участва в документалния филм "Влюбвам се в Страдивариус", разказващ през нейния поглед живота на прочутия майстор на цигулки Антионио Страдивари. Жанин Янсен е основател и артистичен директор на фестивала за камерна музика в Утрехт.
Програмата в Брюксел завърши с До-мажорната Седма симфония на Хайдн, озаглавена "Пладне". Творбата има малко по-наситена оркестрова партия в сравнение с "Утро". И в това произведение Камерата Залцбург впечатли с хомогенен, чисто интониращ щрайх. Отново великолепен бе Джовани Гуцо в дългите сола на първата цигулка. Чудесно прозвуча и дуетът му с водещия челист Антон Спронк. Завидна виртуозност демонстрира и лидерът на контрабасите Сеп Радауер в голямото соло от третата част – Менует. Публиката в BOZAR горещо аплодира участниците в концерта. Белгийските меломани за пореден път показаха характер и кураж и въпреки, че навън преминаваше поредната ураганна буря на име Луис, залата в Брюксел бе препълнена.
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре , Амаду и Мариам и Салиф Кейта , а пътят му в музиката е достоен за филм. Започва като един от най-обещаващите футболисти на Мали ( интересно съвпадение е, че и днес, като напишете "Boubacar..
1 декември Свири Филхармонията на Арговия с диригент Рюне Бергман 3.00 часа – Клод Дебюси (1862-1918), Анри Бюсер (аранжимент), Малка сюита. 3.15 часа – Йозеф Хайдн (1732-1809), Концерт за тромпет в Ми бемол мажор. Солист: Уле Едвард Антонсен (тромпет). 3.31 часа – Джузепе Тартини (1692-1770), Ейвинд Уестби (аранжимент), Концерт за тромпет в Ре мажор...
Фестивалът "Културама" продължава да радва своята публика с различни събития до края на година. "В няколко музея сме подготвили различни прояви. Ще имаме няколко концерта, които ще се проведат в София и в Историческия музей в град Петрич, където вече от един месец може да бъде видян нашия проект-изложба по едноименната книга "Сузи, внучката от..
Александър и Константин Владигерови ще зарадват българската публика с своя авторски концерт "Есенни джаз скици" с Биг бенда на БНР с диригент Антони Дончев на 28 ноември от 19 часа в Първо студио на радиото. Обичаните български музиканти, които вече повече от 25 години живеят и работят във Виена, ще представят 10 свои авторски композиции от..
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември), Шумен (12 декември), Велико Търново (13 декември), Русе (14 декември) и София (16 декември – зала "България") . Поради огромния интерес към концерта в София на 16 декември, организаторите..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg